Pracownicy terenowi (4 osoby) jeżdżą do pracy na tereny budów i tam wykonują prace montersko-izolacyjne. Używają materiałów o właściwościach drażniących oraz żrących. Czy przepisy obligują pracodawcę do zapewnienia higieniczno-sanitarnych warunków do spożywania posiłków? Czy pracownicy mogą je zjadać w samochodzie służbowym? Są to czterej pracownicy (czyli mniej niż 20), a więc w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pomieszczeń do spożywania posiłków, o czym mowa w przepisach.
W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca już na etapie przyjmowania zlecenia powinien umówić się z przedsiębiorcą, na rzecz którego pracownicy terenowi świadczą pracę, że udostępni im do korzystania pomieszczenia, w których będą mogli spożywać posiłki, tak jak ma to miejsce w przypadku np. pomieszczeń WC.
Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić im pomieszczenie do spożywania posiłków – jadalnię. Powyższy obowiązek nie dotyczy zakładów pracy, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym. Obowiązek taki pojawi się jednak nawet przy mniejszej liczbie zatrudnionych (niż 20), jeżeli są oni narażeni na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo przy pracach szczególnie brudzących.
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia jadalnie dzielą się na:
● przeznaczone do spożywania posiłków własnych,
● przeznaczone do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów,
● jadalnie z zapleczem – przeznaczone do spożywania posiłków profilaktycznych.
Pomieszczenie jadalni, niezależnie od jej rodzaju, powinno spełniać różne wymagania, takie jak m.in. zapewnienie miejsca przy stole dla każdego pracownika spożywającego posiłek, umywalki, odpowiedniej wentylacji itp. Dla zatrudnionych przy wykonywaniu prac w kontakcie z materiałami zakaźnymi lub trującymi powinny być urządzone oddzielnie jadalnie, niedostępne dla innych pracowników.
W opisanym przypadku z uwagi na specyfikę pracy na terenie zakładu innego pracodawcy, u którego pracownicy terenowi świadczą zleconą im pracę (wykonują roboty montersko-izolacyjne, używając przy tym materiałów o właściwościach drażniących oraz żrących), pracodawca nie ma organizacyjnych możliwości zapewnienia im jadalni. W tej sytuacji powinien umówić się z przedsiębiorcą, na rzecz którego pracownicy terenowi świadczą pracę, że udostępni im do korzystania pomieszczenia, w których będą mogli spożywać posiłki, tak jak ma to miejsce w przypadku innych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (np. pomieszczeń WC). Sądzę, że dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy będą mieli zapewnione odpowiednie warunki, także higieniczne.
Podstawa prawna
Par. 29 ust. 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).