Polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Tak wynika z najnowszego rankingu szwedzkiej firmy Health Consumer Powerhouse przedstawionego w Brukseli. Porównano w nim stan służby zdrowia w 36 krajach w Europie. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc. Najlepiej wypadła Holandia.

Ranking został przygotowany na podstawie kilkudziesięciu wskaźników. Pod uwagę brano m.in. prawa pacjentów, dostęp do informacji, do lekarzy czy skuteczność służby zdrowia. W Unii Europejskiej gorzej niż Polska wypadły jedynie Litwa i Rumunia. Holandia po raz kolejny została najwyżej oceniona. Według autorów rankingu, holenderski system daje pacjentom bardzo dużo możliwości wyboru zarówno w zakresie ubezpieczenia czy samych usług zdrowotnych. Raport wskazuje jednocześnie, że rośnie przepaść między służbą zdrowia w biedniejszych i bogatszych krajach.

To właśnie państwa zachodniej i północnej Europy jak Finlandia, Dania, Niemcy czy właśnie Holandia mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Gorzej jest we wschodniej i centralnej części starego kontynentu. Poza krajami unijnymi bardzo dobrze wypadły także Norwegia i Szwajcaria. Generalnie, jak podkreśla się w raporcie, mimo kryzysu finansowego, skuteczność usług zdrowotnych w Europie poprawia się. Widać to - według ekspertów - w leczeniu pacjentów chorych na raka czy po zawale serca.