Mam być prezesem zarządu sp. z o.o. (nie jestem jej udziałowcem). Będę zatrudniony na podstawie bezterminowej umowy o pracę. Powiedziano mi, że zgodnie z zapisami kontraktu tejże spółki angaż ze strony podmiotu podpisze przewodniczący rady nadzorczej. Mam jednak wątpliwości, czy jest to właściwe?
Ekspert radzi
W umowie między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) a członkiem jej zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Powyższe wynika z art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).
Z kolei według art. 58 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
Odpowiadając zatem na pytanie: wątpliwość czytelnika jest uzasadniona. Umowa sp. z o.o. nie może bowiem przewidywać, że w umowach podmiotu z członkiem zarządu, a więc m.in. kontraktach o pracę, spółkę reprezentuje nie rada nadzorcza, lecz wyłącznie przewodniczący owego gremium. Umowa zawarta przez tak reprezentowaną sp. z o.o. jest nieważna na zasadzie art. 58 par. 1 k.c., jako że narusza bezwzględnie obowiązującą normę, wynikającą z art. 210 par. 1 k.s.h. Analogicznie uznał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 29 stycznia 2014 r., sygn. akt II PK 124/13 (LEX nr 1438967). SN wskazał, że k.s.h. w zakresie reprezentacji spółki nie przyznaje żadnych szczególnych uprawnień przewodniczącemu rady. Ewentualne elementy szczególnej pozycji tego członka rady muszą zatem wynikać z regulacji wewnętrznych spółki i nie mogą naruszać norm powszechnie obowiązujących.
Czytelnik powinien więc zwrócić uwagę przewodniczącemu rady nadzorczej sp. z o.o., w której ma on objąć funkcję prezesa jej zarządu, na wyżej cytowane orzeczenie SN z 29 stycznia 2014 r. Jeżeli zaś nadal będzie prezentowane stanowisko, że angaż z członkiem zarządu – ze strony podmiotu – może być podpisany jedynie przez przewodniczącego, a nie – cały skład rady nadzorczej, wówczas radzę odstąpić od podpisania owej umowy o pracę, ponieważ i tak będzie ona dotknięta sankcją nieważności.
Podstawa prawna
Art. 58 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121).
Art. 210 par. 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 265).