Jestem z wykształcenia prawnikiem i nigdy nie służyłem w armii. Podczas poboru otrzymałem kategorię zdrowia A i zostałem przeniesiony do rezerwy ze stopniem szeregowego. Dwa lata temu otrzymałem jednak tzw. pracowniczy przydział mobilizacyjny. Czy armia może wezwać mnie na przymusowe ćwiczenia – niepokoi się pan Michał.
Przepisy przewidują taką możliwość, ale czysto teoretycznie i wojsko nie zamierza z niej korzystać. Zgodnie ze stanowiskiem resortu obrony narodowej, w tym Sztabu Generalnego RP, ci, którzy nigdy nie służyli w armii, nie otrzymają powołania na ćwiczenia wojskowe. Zdarzają się przypadki nadania przydziału pracowniczego cywilom bez przeszkolenia, ale ich ćwiczenia nie dotyczą. Głównie wzywa się przeszkolonych rezerwistów celem przypomnienia podstawowych zasad obchodzenia się z bronią itp., przy okazji ćwiczeń mogą też zobaczyć nowoczesny sprzęt. Na ćwiczenia będą wzywani żołnierze rezerwy, którzy mają nadane przydziały mobilizacyjne do jednostek wojskowych lub którym planuje się jego nadanie. Potwierdza to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, które nie nakłada tego obowiązku na osoby przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Nasz czytelnik, który jest prawnikiem, ma przydział mobilizacyjny określany jako pracowniczy. Armia potrzebuje takiej osoby tylko na czas ewentualnej wojny do wykonywania pracy administracyjnej.
Podstawa prawna
Art. 59a ust. 2 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 461 ze zm.). Par. 3 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych (Dz.U. nr 115, poz. 1199 ze zm.).