statystyki

Policjanci bez podwyżek. Funkcjonariusze są oburzeni faworyzowaniem wojska

autor: Bożena Wiktorowska, Artur Radwan03.10.2014, 07:50; Aktualizacja: 03.10.2014, 08:38
policja

Na profity nie mogą liczyć policjanci i pogranicznicy.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku żołnierze zawodowi (bez szeregowych) za dłuższą służbę otrzymają wyższe uposażenie. Funkcjonariusze są oburzeni pominięciem ich przy podwyżkach.

reklama


reklama


W służbach wrze. A to za sprawą exposé premier Ewy Kopacz, w którym zapowiedziała, że wydatki na obronę zwiększą się z 1,95 do 2 proc. PKB w 2016 r. Armia ma premiować dłuższą służbę dla podoficerów i oficerów.

– Fundamentem naszej obrony są żołnierze, którzy cieszą się wsparciem obywateli, pełniąc odpowiedzialną i trudna służbę. Mój rząd będzie dbać o ich pozycję. Przeznaczymy od początku 2015 r. dodatkowe 39 mln zł dla żołnierzy, premiując dłuższy okres służby oficerów i podoficerów – wyjaśniała premier Ewa Kopacz.

W efekcie zwiększony ma być dodatek za długoletnią służbę, który ma wzrastać o 1 procent uposażenia zasadniczego za każdy rok pełnienia służby powyżej 15 lat. Przy czym będzie on wzrastał do momentu, gdy mundurowy odsłuży 35 lat. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, który wczoraj trafił do uzgodnień międzyresortowych. Według szacunku resortu ta zmiana obejmie około 30 tys. żołnierzy zawodowych ze stażem powyżej 15 lat. Tym czasem obecnie dodatek za długoletnią służbę wzrasta od 15. do 30. roku służby co 5 lat o kolejne 5 proc. W nowym dokumencie pozostanie dotychczasowe rozwiązanie, które zakłada, że do 15. roku służby dodatek ten będzie wzrastał co 3 lata, o kolejne 3 proc. – Takie rozwiązanie zatrzyma więcej doświadczonych żołnierzy – przekonuje płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Korzystny mechanizm dodatku stażowego nie obejmie jednak szeregowych, bo oni mogą maksymalnie służyć w armii 12 lat.

Na profity nie mogą też liczyć policjanci i pogranicznicy.

– To oburzające. Premier Tusk obiecał, że w 2015 r. otrzymamy podwyżkę. Obecny premier zapomina o zobowiązaniach swojego poprzednika. A przecież nasze uposażenie nie wzrosło od sześciu lat – stwierdza Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Oburzeni są także policjanci, którzy przypominają, że rząd PO–PSL przy okazji reformy mundurowego systemu emerytalnego obiecał przygotowanie rozwiązań zachęcających do pozostania w służbie.

– Od ubiegłego roku projekt zmian zasad obliczenia dodatku stażowego leży gotowy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Już kilka razy monitowaliśmy w tej sprawie, bez rezultatu. Będziemy się domagać spotkania – wyjaśnia Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Związkowcom nie podoba się także nałożenie na nich nowych obowiązków.

– W listopadzie ma być gotowy plan wzmocnienia bezpieczeństwa kraju, który ma zakładać współpracę służb porządku publicznego w naszym kraju. Nie widzimy możliwości, by tak się stało bez wyasygnowania dodatkowych środków na rzecz funkcjonariuszy – dodaje Mariusz Tyl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Erwin(2015-01-14 05:18) Odpowiedz 00

    Jaaasne... Dajcie wszystko wojsku, bo zmachani szkoleniami na zasadzie "podpisz i juz wiesz wszystko", a wlasnych jednostek obronic nie potrafia, bo ktos wzial w lape za to zeby emerytow z firm ochroniarskich pozatrudniac

  • żołnierz29(2014-10-06 11:58) Odpowiedz 00

    witam przykro mi że poróżnili nas żołnierzy i policjantów bo nogdy nie powiedziałem złego słowa na kolegów w innym kolorze munduru...
    powinni nas doceniać jednakowo a ludzie piszący z zazdrością o naszych "przywilejach" niech porzestaną ********* bo mam dość słuchania każdy masz szansę zostać mundurowym... ale łatwiej siedzieć i nas krytykować... a prawda jest taka że wiekszość nas krytykujących by nie dała rady bo to nie łatwy kawałek chleba... są tacy siedzący za biurkiem ale i tacy co rzadko widują rodziny bo taka specyfika zawodu...
    a policjantom źle piszącym o nas przypominam ze to nie nasza wina że rząd taki a nie inny ale wy macie związki i pewną pracę a 30 tys szer NIE
    7 lat jestem st. szer. i zastanawiam się czy się uda bez znajomości awansować bo każdy wie jak teraz jest... pozdrawiam

  • mundurowy(2014-10-06 14:45) Odpowiedz 00

    Autor napisał :"dodatek za długoletnią służbę, ma wzrastać o 1 % uposażenia zasadniczego za każdy rok pełnienia służby powyżej 15 lat.,...będzie on wzrastał do ...35 lat. ... obecnie dodatek za długoletnią służbę wzrasta od 15. do 30. roku służby co 5 lat o kolejne 5 proc." Czyli dodatek będzie wzrasta prze 5 lat dłużej niż dotychczas..

  • re33333(2014-10-08 17:25) Odpowiedz 00

    co za szmaciarski kraj niech policjanci położą pale na ten rząd i ich obietnice jedno dno odeszło przyszło jeszcze wieksze bagno i dno chory kraj /sory kraj jest spoko tylko ta pożal sie Boże elita rzadząca to dno dno

  • Gdzie tu logika i sens(2014-10-12 09:15) Odpowiedz 00

    ona nie wie co mówi, kto pilnuje porządku w kraju i granic- policja i straż graniczna a wojsko jezdzi na misje z dala od swej ojczyzny które kosztują podatnika i nie przynoszą Polsce zadnych wymiernych korzysci, pani premier gratukuje rozumowania na poziomie 7 latka

  • lol(2014-10-06 14:08) Odpowiedz 00

    związki się wielce oburzają a jak zwykle i tak nic nie zalatwia

  • Młody za granicą.(2014-10-08 16:55) Odpowiedz 00

    "pełniąc odpowiedzialną i trudna służbę" Niech taki wojskowy pójdzie na 10 godzin do pracy przy noszeniu cegieł w temperaturze -5 stopni celsjusza wtedy się dowie co to jest ciężka praca. Lenie siedzą w koszarach i drapią się po swoich czterech literach a wzamian za to państwo wspiera ich coraz to nowymi dodatkami i premiami, a wszystko to z kieszeni ciężko pracujących ludzi odprowadzających podatki których państwo w żaden sposób nie potrafi docenić. I tak większość młodych osób mi podobnych siedzi poza granicami kraju zostawiając swoje rodziny, przyjaciół bo Państwo ma ich głęboko w 4 literach, trzęsą gaciami przed Rosją to i Wojsko chcą wspomagać, ludzi wyślą na wojnę a sami pochowają się w bunkrach aby przypadkiem im się krzywda niestała. Pozdrawiam.

  • Jaszczur(2014-10-08 16:28) Odpowiedz 00

    drodzy koledzy...jestem ************ oburzony tym artykulem "ogolnie" bez podzialu na mundur-zielony,niebieski..kazda formacja ma doczynienia z ryzykiem zawodowym i wszelkimi trudnościami społecznymi...nie ważne kto kim jest w jakim stopniu ,czy walczy na froncie czy na ulicy...każdy jest taki sam i każdemu należy się "premia" za to aby ku..wa Nasi *********** "politycy" i ich rodziny mogli spac spokojnie ..bo wiedza ze wlasnie Policja czy tez Wojsko stoi nad bezpieczeństwem bez względu na ryzyko jakie ponosimy w Kraju , Misjach .Dyskryminacja Żołnierzy wobec kadry patrz pdf i ofic...gdzie to trzon Polskiej Armii...nie dostana bo sluza max 12 lat dla tego nigdy nie będzie Polska Krajem Stabilnym i Bezpiecznym..Natomiast "niebiescy"...nie dostana bo...? bo taki ku...wa kaprys ma PO i PSL ...niedługo wyboru zacznijmy doceniać decyzje "rzadzacych" niech zaczna się powoli obawiać o własne stolki ...pzdr

  • prawda(2014-10-06 12:45) Odpowiedz 00

    moja rodzina nie będzie głosować na TUSKA!!! czyli na PO !!! to jakieś 30 głosów + znajomi około 50 osób. POLICJANCI , ROBOTNICY,, ROLNICY, GÓRNICY. MALI PRZEDSIĘBIORCY wiedzą na kogo glosować !!! większość moich znajomych również od kadry kierowniczej po zwykłych pracowników z obecnej sytuacji gdzie min: policjant zarabia m,niej od wojskowego których ochraniają firmy ochroniarskie to jest nasze wojsko strach się bać!!! wszyscy się śmieją z obecnej sytuacji ale cóż słaba Policja słaba państwo więcej afer z udziałem P...O amber GOLD pamiętacie afera podsłuchowa całe P...O , nie jestem zwolennikiem PIS ale oni przynajmniej chcą dobrze dla POLSKI a nie jak te P...O tylko dla siebie ,, a zapomniałem jeszcze o senatorze Z PO który bawił się z dziewczynami i nie wciągał KOKI!!! tylko pewnie był to wizir

  • Ja(2014-10-07 21:49) Odpowiedz 00

    Tak a szeregowych po 12 latach ********** do cywila i w dupie beda mieli to ze ktos dla tej armii sie poswiecał ... masakra ... za takie traktowanie szeregowych niech Pani Kopacz wie za w razie "W" o ile wie co to znaczy... to 85% armii złożonej z takich szeregowych wypie...li sie opalać do ciepłych krajów a nie bronić ojczyzny właśnie za te dwanaście lat wyrzeczeń które i tak pójdą na marne :( nigdy nie bedziemy mieć normalnej armii o ile tego nie zmienicie... dusigrosze ...

  • Geco(2014-10-07 21:33) Odpowiedz 00

    Ja chętnie się zamienię z jakimś policjantem. W dupie mam padwyżki w armii, ja chcę dopracować emerytury tak jak wy Panowie i Panie policjanci. Wy macie zwiążki zawodowe, możecie dosłużyć wieku emerytalnego w przeciwieństwie do nas,do 30tyś szer. polsiej pseudo armii.

  • bodex(2014-10-08 12:59) Odpowiedz 00

    tak się Wam Panie I Panowie Policjanci odwdzięcza rząd za nabijanie kasy mandatami - piszcie jeszcze więcej - najlepiej za usiłowanie spożywania alkoholu...

  • Widmo(2014-10-06 12:18) Odpowiedz 00

    Ludzie co Wy tutaj wypisujecie??? To co zawsze oczywiście kiedy przychodzi tylko nowe info na temat kasy w budżetówce!!! Taka sytuacja nigdy sie nie zmieni jeżeli sami jej nie zmienimy!!! Narzekaniem jeszcze nikt sobie nie pomógł!!! Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, że wszyscy pójdziemy wreszcie po rozum do głowy i nie tylko gadaniem pokażemy tym darmozjadom kto na nich wszystkich i na ich milionowe odprawy zarabia. Tylkco że, co jest bardzo przykre, musielibyśmy chyba zacząc od ************** z naszych szeregów wszystkich związkowców, którym właśnie ta generalicja nabija kieszenie dodatkami i nagrodami by trzymali nas wszystkich z dala od koryta. To chyba tyle co można napisac o tej jakże znanej nam od paru lat sytuacji. Więc panowie i panie koniec narzekania Bloczki do szafy, nie żyją pouczenia i miejmy ************* że nasi przełożeni potraca mierniki. Nam za nie nie płaca tylko za służbe społeczeństwu.

  • klops(2014-10-06 12:16) Odpowiedz 00

    Policja jest przez Państwo traktowana tak jak i urzędnicy. Podwyżki? Nie ma pieniędzy. Gorzej, że pieniądze dla niektórych jednak są - np. nauczycieli akademickich. Brak konsekwencji działa demoralizująco.

  • hmm(2014-10-07 20:56) Odpowiedz 00

    Jak kibice zaczną was wyzywać jak Tuska to będziecie kogo wołać pani Kopacz?

  • kasa dla Policji(2014-10-07 20:52) Odpowiedz 00

    a gdzie jakas podwyzka w koncu dla policjantów !!? kopaczowa klamczucha!

  • sierżant(2014-10-08 14:22) Odpowiedz 00

    Od kilkudzieisęciu lat żyjemy w czsie pokoju, a w czasie pokoju to Straż Graniczna i Policja strzeże bezpieczeństwa obywateli. Śmiem nawet twierdzić, że jeśli doszło by do obcej agresji na nasze państwo to w pierwszej kolejności obronę kraju polecono by Straży Granicznej i Policji. Czas mobilizacji naszego wojska to 30 dni. Przynajmniej tyle wynosił jak byłem w ZSW i już wtedy widziałem jak tworzono tą naszą "zawodową armię"- strach się bać, zwłaszcza kadry kierowniczej... Było to już parę dobrych lat temu i mam nadzieję że się zmieniło na lepsze...
    Wracając więc do sedna sprawy, powiedzcie ile razy nasi zawodowi żołnierze w czasie pokoju przysłużyli sie ojczyźnie i obywatelom??? Czyli tak dosłownie ile razy do nich strzelano? ile razy wykazali się w rzeczywistości tym do czego mają służyć? Nie wliczajmy tu misji zagranicznych bo jeżdzą tam w interesach cudzych i na własne życzenie. Komuś przychodzi konkretna odpowiedź? A teraz przy tej całej sytuacji z Ukrainą wychodzi jakie to jest mocne całe NATO, do kórego i my nalezymy i którego siłe stanowimy.
    Szkolenie Policjanta trwa pół roku, później przez resztę służby uczy sie na błędach, na które nie zawsze może wpywać i które mogą być dla niego w skutkach tragiczne. Służę kilka lat w prewencji i przez ten czas obsłużywłm ponad tysiąc interwencji. Nie jeden raz ktoś chciał rozwalić mi głowe, groził że wie gdzie mieszkam i zna moją rodzine, czy to po prostu był nosicielem wszystiego co nasz organizm może przenosić i zarażać... Do tego nasz wymiar sprawiedliwości, który czeka tylko na nasze potknięcie... Praca w weekendy i swięta to taki dodatkowy "bonus".
    Teraz niech nasi zawodowi żołnierze napiszą naprawdę jak wygląda ich codzienna służba. Ja miałem okazję poznać pracę tych dwóch formacji i twierdzę, że WP w czasie pokoju to zabawa dla dużych dzieci, na którą wydaje sie miliardy- "drogie zabawki do zabijania". A w Policji oszczędza się na wszystkim z wyjątkiem ludzi.

  • mz(2014-10-06 15:27) Odpowiedz 00

    po prostu isc na wolne 4 dni prawo na to pozwala wtedy sie naucza co to dzien bez strazy zbiorowy protest i pieniadze sie znajdą

  • roy(2014-10-08 11:57) Odpowiedz 00

    Do Geco - po pierwsze, kiedy szedłeś do woja na szeregowego, wiedziałeś jak to się skończy, po kiego wiec teraz płaczesz? Po drugie, jeśli poszedłeś do woja jako 20-latek to odchodząc masz maksymalnie 32 lata, co stoi na przeszkodzie byś złożył papiery do Policji? biorąc pod uwagę nowe rozwiązania emerytalne jesteś w najlepszym wieku aby się zatrudnić (po za tym obecnie nie ma bariery wiekowej, zatrudnia się i 45 - latków)...no chyba, że zakończyłeś edukację na gimnazjum , ale w tym przypadku winny jest nie system tylko brak wykształcenia zawiniony przez Ciebie.
    Kolejna sprawa to pieniadze, wojsko jest od bezpieczeństwa zewnętrznego, Policja od wewnętrznego, oba rodzaje zagrożen są tak samo niebezpieczne dla państwa i dlatego i MON i MSW miały te same uprawnienia, obecny rząd tego nie rozumie albo świadomie lekceważy bezpieczeństwo wewnętrzne bo "w mętnej wodzie lepiej się ryby łapie"

  • emo(2014-10-07 11:42) Odpowiedz 00

    w policji skoro chcą aby było tak samo powinno się wprowadzić słuzbę kontraktową, 12 lat slużby i wypad do cywila.Chcecie tak drodzy policjanci? A może chcecie aby wam naliczano emerytury jak w wojsku, tylko pamiętajcie tam nie ma dodatków słuzbowych przed odejściem