Zatrudniony w jednym z krajów unijnych, który wniesie skargę do sądu tego państwa dotyczącą naruszania jego praw pracowniczych, będzie mógł wyrazić zgodę, by w procesie uczestniczyli także przedstawiciele związku zawodowego. To jedno z nowych rozwiązań, które przewiduje projekt dyrektywy w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych zatrudnionym w kontekście swobodnego przepływu pracowników.
Wczoraj Rada Unii Europejskiej przyjęła powyższy projekt po uzgodnieniu z Parlamentem Europejskim. Wkrótce zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i zacznie obowiązywać po upływie 20 dni. Od tej chwili państwa unijne będą miały dwa lata na implementację przepisów dyrektywy do prawa krajowego.
Zgodnie z jej postanowieniami kraje będą zobowiązane wprowadzić ułatwienia w dochodzeniu praw przez pracowników i członków ich rodzin przemieszczających się w zjednoczonej Europie. Jednym z nich ma być wprowadzenie odpowiednich procedur dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, w sytuacji gdy przepisy danego państwa w nieuzasadniony sposób ograniczają prawa wspomnianych osób gwarantowane przepisami unijnymi.
Sprawy takie najczęściej dotyczą równego traktowania. Zatrudniony w innym państwie członkowskim maprawo być traktowany przez ten kraj tak samo, jak pracownik z niego pochodzący.
Państwa UE zobowiązane będą też do stworzenia instytucji informujących o prawach związanych ze swobodą przepływu zatrudnionych. Zadania te będzie można powierzyć też istniejącym już podmiotom działającym na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji. Placówki te będą udzielać informacji i porad prawnych, a także prowadzić badania na temat dyskryminacji ze względu na przynależność państwową i zalecać odpowiednie zmiany w prawie.
Dyrektywa doprecyzowuje przepisy traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz rozporządzenia (UE) nr 492/2011 w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Unii (Dz.Urz. UE z 27 maja 2011 r. L 141/1).