statystyki

Długi weekend: za 3 maja należy się dodatkowy dzień wolny

autor: Marcin Rybicki04.04.2014, 07:40; Aktualizacja: 04.04.2014, 12:17

3 maja 2014 roku jest pierwszą okazją do skorzystania z wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Reklama


Reklama


W tym roku pracownicy po raz pierwszy skorzystają z regulacji, która jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku (sygn. K 27/11). TK uznał wówczas, że przepisy różnicujące liczbę przysługujących pracownikom dni wolnych od pracy są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. W związku z tym obecnie dzień wolny przysługuje zatrudnionemu za święto przypadające na dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy np. w sobotę. Po raz pierwszy taka sytuacja będzie miała miejsce w 2014 roku, przy okazji świąt Konstytucji 3 Maja i Wszystkich Świętych (1 listopada).

Terminy wykorzystania dodatkowych dni wolnych są ustalane między pracownikiem i pracodawcą. Urlop musi być jednak udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Pracownikowi, który nie ma możliwości skorzystania z ekwiwalentu w postaci dnia wolnego, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Pracodawcy nie mają obowiązku udzielania dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę, która dla pracownika jest dniem wolnym od pracy. Zasada dodatkowego urlopu za święto przypadające na dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy nie dotyczy pracowników, którzy przebywają w tym czasie na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim. Przyznawane w tych wypadkach zasiłki (macierzyński i chorobowy) przysługują bowiem za wszystkie dni niezdolności do pracy - bez wyłączenia dni wolnych.

W szczególnej sytuacji są firmy, w których zostały wyznaczone rozkładowo dni wolne zgodne z 5-dniowym tygodniem pracy w inny dzień niż sobota. Pracodawca oddaje dzień wolny jedynie tym pracownikom, w przypadku których święto przypada na dzień wolny wynikający z harmonogramu ich pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • AndyM.(2014-04-16 16:16) Odpowiedz 00

  Autor chyba myli pojęcia, pracodawca nie udziela dodatkowego urlopu, lecz wyznacza dodatkowy dzień wolny od pracy ( czyli de facto wyznacza inny dzień za dzień wyznaczony jako święto). Nie jest to więc urlop - za urlop przysługuje wynagrodzenie, zaś dodatkowy dzień wolny od pracy obniża ilość roboczych jakie należy przepracować w danym miesiącu lub ogólniej w okresie rozliczeniowym.Tym samym zamiast 168 godzin w maju trzeba przepracować 160. Dla mających płacę zryczałtowaną oznacza to rzeczywiście dzień wolny z tą samą pensją, ale dla pracujących z wynagrodzeniem liczonym według przepracowanych godzin sytuacja ta powoduję de facto obniżenie ich potencjalnego wynagrodzenia - chociaż będą mieli trochę więcej wolnego czasu.

 • Anja(2014-04-29 17:27) Odpowiedz 00

  Ja pracuję 3 maja - 12 godzin. Mam mieć oddany dzień wolny tak samo jak ci, którzy w zakładzie mają 3 maja wolne? To niesprawiedliwe.

 • Agnieszka(2014-06-18 13:44) Odpowiedz 00

  Mam pytanie jesli pracownik był zatrudniony od 12.05.2014 w nowym zakładzie to czy może otrzymać dzień wolny za 3-go Maja - jeśli nie wykorzystał go u poprzedniego pracodawcy?

 • Michał(2014-04-28 09:38) Odpowiedz 00

  @2

  Zmień księgową. Jeśli 3.05.2014 to u Ciebie dzień wolny od pracy to pracownikom trzeba oddać inny dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę.

 • Alicja(2014-04-25 16:57) Odpowiedz 00

  Moja księgowa twierdzi ze odkąd wprowadzono 06.01.2014 dniem wolnym od pracy to nie przysługuje zwrot za np. 03.05.2014. Czy ktos wie cos na ten temat?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama