statystyki

Nadchodzi okres przywileju pracy: Stracą ją miliony i stanie się dobrem luksusowym

autor: Rafał Drzewiecki28.03.2014, 07:15; Aktualizacja: 11.09.2014, 09:54
Robot

Maszyny będą eliminowały ogromną rzeszę pracowników.źródło: ShutterStock

Na pierwszy ogień pójdą białe kołnierzyki: analitycy, urzędnicy, finansiści. Potem prawnicy, nauczyciele, w końcu pracę stracą aptekarze i lekarze. Sztuczna inteligencja najpierw wybije specjalistów. Już zaczęła

Reklama


Robot nie może skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem.

Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z pierwszym lub drugim prawem.

Trzy prawa robotów, które wymyślił w 1942 r. amerykański pisarz science fiction Isaac Asimov, miały zabezpieczyć ludzkość przed maszynami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. Kiedy Asimov opublikował swoje opowiadanie „Zabawa w berka”, myślące roboty były czystą fantastyką, a fizyczne zagrożenie z ich strony wydawało się najważniejszym problemem, z którym mogą się borykać w przyszłości ludzie. 43 lata po tej publikacji pisarz miał już znacznie większą świadomość niebezpieczeństw, które wiążą się z postępem informatycznym – w 1985 r. w opowiadaniu „Roboty i imperium” stworzył więc prawo zerowe, nadrzędne nad trzema pozostałymi: robot nie może skrzywdzić ludzkości lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.

Roboty nie strajkują


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Adam N(2014-03-28 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jedynymi robotami, które odbierają pracę uczciwym ludziom na razie są urzędnicy i politycy - swoją biurokracją i podatkami (w tym ZUS) niszczą miejsca pracy i uczciwych obywateli. Gadanie o sztucznej inteligencji to science-fiction, a to jest realne i już dziś

    Odpowiedz
  • adriel(2014-03-28 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    Autor zalozyl ze sztuczna inteligencja juz istnieje, a to nieprawda. To co mam obecnie to "inteligentny" automat, którego cala inteligencja pochodzi od programisty. Taka inteligencja jest bardzo ograniczona, choc faktycznie moze sprawiac wrazenie ze nie jest (np. Watson firmy IBM). Jednak od prawdziwej sztucznej inteligencji, która sama z siebie bedzie w stanie stworzyc cokolwiek nowego, nadal dziela nas lata swietlne.
    Jednak jesli chodzi o wypieranie ludzi przez "inteligentne" automaty to sie zgadzam, zjawisko istnieje i jest powszechne. Jednak do tworzenia i kontrolowania tychze automatów równiez potrzeba ludzi, z tym ze ich profil wyksztalcenia musi byc inny niz obecnie dominujacy humanistyczny. Dlatego humanisci powinni sie martwic bo maja o co.

    Odpowiedz
  • jorry123(2014-03-29 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    ale bzdura...

    Odpowiedz
  • pytanie brzmi:dlaczego w 2007r. potrafiono w .....(2014-03-29 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    stopniu znacznym obniżyć bezrobocie i to bez udziału UE???A teraz straszy się ludzi bez pracy robotyką.Dziękuję wszystkim złodziejom okradania bezrobotnych

    Odpowiedz
  • pytanie brzmi:dlaczego w 2007r. potrafiono w .....(2014-03-29 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    stopniu znacznym obniżyć bezrobocie i to bez udziału UE???A teraz straszy się ludzi bez pracy robotyką.Dziękuję wszystkim złodziejom okradania bezrobotnych

    Odpowiedz
  • o robota trzeba lepiej dbać,niż pracownika,także w(2014-03-29 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    polszy za tych rządów tylko wysyła się ludzi na śmietniki.Już niedługo "zapamiętać"bogate jednostki oligarchów skończą tam gdzie białe niedżwiedzie mają raj!!!

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2014-03-29 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Pracy w domach publicznych / czytaj : w burdelach / będzie pod dostatkiem.

    Odpowiedz
  • fikimiki(2014-03-29 06:21) Zgłoś naruszenie 00

    To tak samo jak 300, 200 i 100 lat temu. A teraz mamy wynalazek w postaci tak rozbudowanej biurokracji, że bez problemu się zniechęcić roboty do pracy :-)

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-03-28 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    autor artykułu pod słowem "robot" chowa takie coś co ma głowe, ręce, nogi, mówi, mysli. Czyli to taki człowiek z tą różnicą, że po wykonanej pracy idzie do akumulatorowni a nie do żony i dzieci

    Odpowiedz
  • Jasnowidz(2014-03-28 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    Politycy nie pozwolą na automatyzację procesów zbyt skomplikowanych ponieważ wystarczy zmiana prawa i wszelkie programy muszą być zmienione przez ludzi a nie przez roboty.
    Do czasu pełnej automatyzacji jeszcze nam bardzo daleko.

    Odpowiedz
  • Sędzia Zdredd(2014-03-28 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli advocat napisał "wogóle" to rzeczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że tacy wyginą. Kauzyperdy..Unikać starych prawników.

    Odpowiedz
  • robot(2014-03-28 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pisze osoba która nie ma pojęcia o tym jak funkcjonuje świat. Również mądrale przewidywali 10 lat temu że bankowość internetowa wyprze bankowość bezpośrednią. Tak się nie stało a w ostatnich latach banki znacznie poszerzyły liczbę swoich przedstawicielstw. Można by po kolej pokazywać jak bardzo autor się myli ale szkoda czasu. Zaczynając od analityków to oni właśnie ustalają jakimi kryteriami mają kierować się automaty, to oni rozstrzygają o wiarygodności informacji, to tylko oni mogą ocenić ryzyka polityczne i inne bardzo znaczące. Urzędnicy mają bardzo nieustandaryzowane harmonogramy zadań, finańsiści są potrzebni do subiektywnego doradzania :-) i wiele innych co się nie śniło tym co wróżyli sukces bankowości internetowej.

    Odpowiedz
  • Lena(2014-03-28 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Będzie raj na ziemi. Ludzie będą prowadzić żywot bardziej konsumpcyjny, rozrywkowy a roboty będą na nich pracować.
    Praca ludzi to będzie kontrola nad pracą robotów i ich konstruowanie i mózgiem ludzkim ulepszanie.

    Odpowiedz
  • 666(2014-03-28 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    czyli niedługo rewolta i budowanie systemów od nowa

    Odpowiedz
  • z(2014-03-28 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Korporacja Umbrella ma kilka wolnych etatów ...

    Odpowiedz
  • Projekt MATRIX(2014-03-28 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tia... Roboty opanują Świat

    Reszta do likwidacji... albo jako żywe baterie...
    Wspaniała perspektywa przewidziana przez Braci Wachowskich

    Odpowiedz
  • 2222(2014-03-28 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt Venus - oto lekarstwo

    Odpowiedz
  • yadzka(2014-03-28 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wolnego, wolnego! Ja bym nie propagowała tak kasandrycznych przepowiedni. Po pierwsze, nawet w świecie, gdzie pracują tylko roboty, które, jak wiadomo nie potrzebują: jeść, pić, odziewać się, posiadać schronienia, rodzic i wychowywać dzieci; musi być popyt na wytworzone przez nie dobra i usługi. Co będą analizowały genialne roboty, jeśli ludzi nie będzie stać na inwestowanie? Jaki będzie sens ich taniej i niezawodnej pracy, jeśli nikogo nie będzie stać aby kupić ich produkcje?
    Chyba ze zamiast MUSIEĆ pracować, żeby utrzymać się przy życiu ludzie będą MOGLI pracować aby się samorealizować a jednocześnie będą otrzymywać albo dobra za darmo albo wypłatę od państwa za to że żyją (jak w Szwajcarii) - wg mnie - genialne!

    Odpowiedz
  • A kto będzie kreował Popyt....(2014-03-28 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    I co zrobić z Miliardami przyszłych bezrobotnych???

    To prawda że efektywność i skala produkcji rośnie...ale ten wzrost spowoduję że powoli staniemy się III światem w którym będzie żyć jako tako garstka pracujących i obok Nas miliony nedzarzy...

    Odpowiedz
  • Advocat(2014-03-28 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Prawnicy będą ! przecież robot nie poprowadzi spawy z zakresu prawa cywilnego lub karnego. Tu trzeba mysleć a nie działać według schematów i wzorów pism. Co to za artykuł wogóle mało jest powazniejszych problemów ? Robot to może w fabryce składac samochody albo pracowac w warunkach szkodliwych dla zdrowia człowieka. Nie siejcie zamętu redaktorze.

    Odpowiedz