Budżet państwa sfinansuje składki emerytalno-rentowe za rolnika osobiście opiekującego się dzieckiem, jeśli drugi rodzic nie korzysta z takiego uprawnienia.

Rolnicy i domownicy ubezpieczeni w KRUS mogą doliczyć do okresu składkowego czas sprawowania opieki nad potomstwem. Osoby te nie muszą z tego tytułu ponosić dodatkowych wydatków, bo obciążenia są pokrywane z budżetu państwa. Podstawą do skorzystania z takiej możliwości jest art. 16 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.).
KRUS wyjaśnia, że zasady te dotyczą nie tylko rolników, ale także domowników prowadzących dodatkową działalność pozarolniczą. Osoby te mogą skorzystać ze wspomnianego rozwiązania pod warunkiem zaprzestania prowadzenia albo zawieszenia działalności gospodarczej w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem. Podstawą do tego jest art. 14a ust. 1d ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672, 675 i 983). Prawo do finansowania składek jest przyznawane na okres do 3 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym okres wynosi 6 lat, ale nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.
Składka jest przekazywana od dnia złożenia wniosku. Oprócz niego wymagane jest także oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki. Należy także dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dokument świadczący o przysposobieniu oraz oświadczenie współmałżonka, że nie korzysta z wspomnianego uprawnienia na podstawie innego ubezpieczenia.