Na ostatnim posiedzeniu senatorowie uchwalili nowelizację kodeksu pracy, która umożliwi firmom świadczącym usługi transgraniczne prowadzenie działalności także w dni świąteczne. Wyższa izba parlamentu przyjęła dwie poprawki do ustawy, w związku z czym trafi ona teraz ponownie do Sejmu.

Zmiana kodeksu pracy, którą zajmował się Senat, rozszerza katalog obowiązków, które na zasadzie wyjątku mogą być wykonywane również w niedziele i święta. Przewiduje ona dodanie do niego kolejnej pozycji zezwalającej na świadczenie obowiązków w takie dni w firmach, które wykonują usługi odbierane poza terytorium Polski. Będzie ono możliwe w niedziele i święta, ale tylko za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych.
Pierwsza ze wspomnianych senackich poprawek ma charakter doprecyzowujący. Pozwala, by w niedziele i święta, obok pracy polegającej na świadczeniu usług odbieranych za granicą, dozwolone było także wykonywanie obowiązków przez zatrudnionych, których obecność daje możliwość świadczenia takich usług przez innych zatrudnionych (np. odpowiedzialnych za utrzymanie systemu informatycznego). Druga poprawka wprowadza do k.p. rozwiązanie zobowiązujące firmy świadczące usługi transgraniczne do oddawania zatrudnionym innego dnia wolnego w zamian za przepracowane święto. Miałoby odbywać się to na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku innych sytuacji wykonywania pracy w dni ustawowo wolne.
Zmiana oznacza, że przedsiębiorstwa przekazujące wyniki swojej działalności za granicę nie będą już musiały omijać zakazu powierzania pracy w święta poprzez stosowanie systemu zmianowego czy pracy weekendowej. Dzięki temu ma także zwiększyć się konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym.
– Z informacji uzyskanych od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, do której zgłaszały się podmioty chcące inwestować w Polsce, wynika, że ze względu na brak rozwiązań zezwalających na świadczenie usług transgranicznych w niedziele i święta bez konieczności wprowadzenia pracy zmianowej kilka planowanych w Polsce inwestycji nie doszło do skutku – podkreśliła Andżelika Możdżanowska, senator sprawozdawca ustawy, która na ostatnim posiedzeniu przedstawiła sprawozdanie komisji rodziny i polityki społecznej.
Etap legislacyjny
Ustawa z poprawkami uchwalona przez Senat