Ochroniarz zwróci legitymację pracodawcy, jeśli przebywa na urlopie bezpłatnym dłużej niż dwa miesiące. Jest do tego zobowiązany również na urlopie wychowawczym. Tak wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 11 grudnia 2013 r. w sprawie legitymacji pracowników ochrony (Dz.U. z 2013 r. poz. 1630), które już obowiązuje.

– Nakłada to na przedsiębiorców oraz pracowników obowiązek zwrotu i ponownego wydania dokumentów po zakończeniu urlopu – mówi Krzysztof Toczyski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców „Ochrona” (PZPO).
Dodaje, że korzystanie z bezpłatnego wolnego jest częstą praktyką wśród ochroniarzy. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik wykorzystuje to uprawnienie nawet kilka razy w roku.
– Branża ochroniarska charakteryzuje się tym, że pracownicy wykonują swoje obowiązki w oddaleniu od biura pracodawcy. Zatem taki wymóg wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. na dojazd. A zarobki w tym sektorze nie są wysokie – wskazuje.
Przedsiębiorca jest też zobowiązany do prowadzenia ewidencji wydanych, wymienionych i zwróconych legitymacji. Musi być przechowywana przez pięć lat od zakończenia działalności.
PZPO szacuje, że ochroniarze korzystają rocznie z ok. 400 tys. bezpłatnych urlopów.
Etap legislacyjny
Weszło w życie 1 stycznia 2014 r.