Od 20 lat pracuję w urzędzie miasta, wcześniej byłem zatrudniony w innym miejscu, a przez 5 lat prowadziłem działalność gospodarczą. Odmówiono mi nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. Według pracodawcy mój staż pracy wynosił tylko 35 lat, nie wzięto pod uwagę okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Czy słusznie? – zastanawia się pan Jerzy.
Pracodawca ma rację, w tej sytuacji okresu samozatrudnienia nie wlicza się do stażu pracy. Świadczenia pracownicze dla osób zatrudnionych w urzędach samorządowych podlegają odrębnej ustawie – nagroda jubileuszowa przysługuje za lata zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, a prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest tożsame z zatrudnieniem. Uprawnienie do nagrody jubileuszowej nabywa się za okres związania umową o pracę, stosunkiem powołania, wyboru, mianowania lub też spółdzielczą umową o pracę.
Działalność gospodarcza to zupełnie inna aktywność na rynku pracy, która podlega pod inne przepisy prawne. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą same mają status pracodawcy i działają na rynku na równi z innymi podmiotami gospodarczymi. Również okresy pracy na umowę o dzieło i umowę-zlecenie nie zaliczają się do stażu koniecznego do wyliczenia nagrody jubileuszowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatny pracodawca zapisał w wewnętrznym zakładowym regulaminie, iż okres prowadzenia działalności gospodarczej albo inne umowy współpracy sumują się do stażu pracy koniecznego przy wyliczaniu nagród jubileuszowych. Taki przywilej może być również zapisany w układzie zbiorowym. To są jednak całkiem inne okoliczności niż sytuacja pana Jerzego, który jest pracownikiem samorządowym, a jego pracodawca nie należy do sektora prywatnego.
Podstawa prawna
Art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.).
Art. 2, art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).