Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie. 35% respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń swoją obecną pracę znalazło dzięki samodzielnym poszukiwaniom.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, respondenci o stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku znaleźli wykonywaną pracę w efekcie różnych działań. – Najczęściej badani deklarowali, że znaleźli ją w wyniku samodzielnych poszukiwań (34%). Stosunkowo często informację o pracy zasięgnęli również z ogłoszenia (27%) oraz z polecenia znajomych (23%). Pozostałe sposoby znalezienia pracy były zdecydowanie mniej popularne – na rekrutację wewnętrzną, Urząd Pracy, pośrednictwo biura karier wskazał niski odsetek ankietowanych (3-5%). Nieliczni korzystali z pomocy firm doradztwa personalnego, otrzymali awans lub sami założyli firmę – komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.

W jaki sposób znalazł(a) Pan/Pani wykonywaną pracę? / Media

Jak podaje portal rynekpracy.pl, powołując się na dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski za III kwartał 2012 roku, wśród najczęściej wymienianych metod poszukiwania pracy przez bezrobotnych znalazły się: krewni i znajomi, powiatowy urząd pracy oraz bezpośredni kontakt z zakładem pracy. Aktywne sposoby poszukiwania pracy, polegające na kontaktach z pracodawcami oraz budowaniu swojego wizerunku specjalisty w jakiejś dziedzinie wśród bliskich stanowią jedne ze skuteczniejszych metod poszukiwania pracy.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać. Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.