statystyki

Policjanci chcą mieć takie same przywileje, jak zawodowi żołnierze

autor: Bożena Wiktorowska21.02.2013, 07:08; Aktualizacja: 21.02.2013, 08:55
Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania.

Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania.źródło: ShutterStock

Policjanci domagają się takich samych uprawnień, jakie przysługują żołnierzom zawodowym. Twierdzą, że skoro obowiązują ich takie same zasady przechodzenia na emeryturę, to również korzyści z pełnienia służby powinny być identyczne.

reklama


reklama


Różnice dotyczą nie tylko wysokości uposażenia określonych we wskaźnikach wielokrotności kwoty bazowej, ale także odpraw wypłacanych mundurowym odchodzącym z formacji. Policjant decydujący się na emeryturę po 28,5 roku służby może liczyć na 6-miesięczną odprawę.

– Natomiast żołnierzom zawodowym przysługują 12-miesięczne roczne pobory wypłacane jednorazowo – wylicza Antoni Duda, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Okazuje się, że powodem największej niezgody miedzy mundurowymi jest różnica w pomocy finansowej na zakup mieszkania. O ile dofinansowanie na ten cel w przypadku czteroosobowej rodziny policjanta czy funkcjonariusza Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynosi około 16 tys. zł, to żołnierz zawodowy może otrzymać od 340 do 430 tys. zł.

Związkowcom nie podoba się także, że wojskowemu studiującemu zaocznie na studiach wyższych przysługuje 28 dniu urlopu w ciągu roku akademickiego i 21 dni na studiach podyplomowych. Natomiast ustawa o policji nie daje takich uprawnień, a jedynie odsyła do kodeksu pracy. Ten natomiast przewiduje jedynie prawo skorzystania z 21 dni wolnych na ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej i egzaminu.

– Różnice dotyczą także dodatkowego urlopu z tytułu służby i wieku. Na przykład w armii przysługuje 15 dni roboczych, 13 w policji, a w służbach specjalnych już tylko 11 – dodaje Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego.

Argumenty związków nie przekonują jednak resortu spraw wewnętrznych.

– Obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do zrównania uprawnień służb podległych ministerstwu z uprawnieniami żołnierzy –wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jednocześnie wyjaśnia, że różnice pomiędzy wojskiem a pozostałymi formacjami wynikają ze specyfiki służby. Odmienne rozwiązania związane np. z dofinansowaniem do mieszkań tłumaczy rozmieszczeniem garnizonów wojskowych (często poza terenami zurbanizowanymi).

– Jeśli chodzi natomiast o odprawy przy odejściu ze służby, informuję, że są one zbliżone – dodaje Małgorzata Woźniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

 • Michał policjant(2013-02-26 11:00) Odpowiedz 20

  Wojsko utrzymuje stałą gotowość bojową na wypadek wojny, Policja natomiast prowadzi takie wojny codziennie na ulicach !! Dodatkowo banalny przykład mundurów, wojsko ma wymioeniane co 2 lata bez żadnych potrąceń, a w policji 1 sort na cały okres służby i to w dodatku trzeba sobie za niego zapłacić. KPINA i ŻENADA !!!

 • prosta prawda(2013-02-25 10:40) Odpowiedz 10

  Spasione wieprze, a emeryt który 50 lat przepracował nie ma na leki.

 • prosta prawda(2013-02-25 10:38) Odpowiedz 10

  Czym wcześniej się to śmieszne pastwo rozpadnie tym lepiej dla zwykłych obywateli.

 • jan(2013-02-23 22:33) Odpowiedz 10

  armia jest nam nie potrzebna ,a policja tak

 • policmajster(2013-02-22 14:04) Odpowiedz 10

  za komuny wojsko i milicja miała porównywalne wielkości świadczeń socjalnych tj. odprawy , pomoc przy budowie lub zakupie mieszkania itd. Swiadczenia te dla wojska diametralnie wzrosły w latach 90 bo wojsko kosztem rezygnacji z zakupu sprzętu i pozornych w tym oszczędności windowało sobie z tych pieniędzy podwyżki składników socjalnych , gdyż budżet wojska w ponad 90 procentach przeznaczony jest na wyposażenie i sprzęt a policji i innych służb odwrotnie . Po prostu rezygnowano z zakupu sprzętu by zaoszczędzone tym sposobem pieniadze przy zachowaniu wskażnika wynagrodzen bocznym wejściem przeznaczyc do wzrostu świadczeń. ODWROTNIE robi to POLICJA aby egzystować mając tylko niecałe 10 procent na sprzęt i wyposażenie żebra u sponsorów o darowizny na samochody i paliwo itd. lub z roku na rok zwiększa ilość wakatów aby kosztem policjantów z pieniędzy przeznaczonych na zatrudnienie zakupić sprzęt paliwo itd,

 • bogdan(2013-02-26 05:45) Odpowiedz 00

  Proszę bardzo 40% żołnierzy, korpus szeregowych nie otrzymuje jakiejkolwiek emerytury bo służy maksimum 12 lat i odchodzi di cywila i tę zasadę trzeba przenieść do policjantów, kontrakty po kilkanaście lat i kop w d...jak chcą tak samo jak żołnierze to proszę bardzo

 • rewanz(2013-02-22 14:42) Odpowiedz 00

  z jakiej racji zolnierz to zolnierz- koniec, kropka

 • zz(2013-02-24 09:42) Odpowiedz 00

  Mundurowi, 10 w-ce ministrów w każdym resorcie, 50 tys zatrudnionych w Ministerstwie Finansów w samej Warszawie, co 4 zatrudniony w budzetówce itp. Jest gorzej niżli za PRL. Zdecydowanie.

 • klon(2013-02-25 11:38) Odpowiedz 00

  Patrze że związkowcy z policji chcą tworzyć prawo dla wojska.Panie DUDA do roboty . Jakbyś pan zaliczył w przeciągu swojej służby z 6 Garnizonów Leśnych to nie czepiałbyś się zielonych . Wywojowałeś już nam emki .

 • g(2013-02-22 14:05) Odpowiedz 00

  źle się już robi od tych niesprawiedliwych przywilejów pasożytów dojących garstkę pracujących poza sektorem państwowym 5,5mln ludzi z 38,6mln polaków. A jeszcze nie wstyd im drzeć ryje i lamentować - więcej się nam należy! precz komuno!

 • student(2013-02-24 08:37) Odpowiedz 00

  Co do 21 dni wolnych na ostatnim roku studiów w Policji to istnieje zarządzenie KGP które normuje ich otrzymanie, a raczej zawęża krąg osób które mogą się o nie starać do tych skierowanych na studia przez przełożonego. Jak wiadomo w Policji wystarczy średnie więc zapomnijcie o wolnym a pisanie pracy:)

 • walk(2013-02-26 06:35) Odpowiedz 00

  Jakie 12-miesięczne pobory dla żołnierzapo odejsciu na emeryturę? Żołnierz otrzymuje przez rok świadczenie w wysokości miesięcznego uposażenia zmniejszone o 29% podatek a nie jak się potocznie mówi ostatnio pobieraną pensję.

 • Jaromir(2013-02-23 14:30) Odpowiedz 00

  Do: 46: Green z IP: 89.79.114.*
  A może troszkę pomyślisz i porównasz położenie geograficzne Szwajcarii i Polski i ich historię.

  Do: 62: men z IP: 91.199.250.*
  menie, i co z tego że nie waloryzowane!? Ważne to, że DOSTAJACIE za damski...

 • Karol(2013-02-25 12:46) Odpowiedz 00

  Właśnie wczoraj idąc ulicą spotkałem znajomego który jest na emeryturze mundurowej
  i w rozmowie powiedział mi że pracuje na etacie ponieważ znajomi zaproponowali mu załatwienie pracy na etacie w budżetówce.Nie miałbym nic przeciwko temu ale nie ma się co dziwić skoro ma się czterdzieści kilka lat i mówi się że nie ma co robić na emeryturze i się nudzi, że szuka się pracy.A le skoro jest się takim dobrym specjalistą ( po studiach zaocznych) i przy dobrych układach.Niech założy własną działalności i pracuje a nie wykorzystuje znajomości i układy i zajmuje miejsca pracy innym którzy jej w ogóle nie mają, skoro emerytura to nie praca bo idzie się na emeryturę aby odpoczywać gdy człowiek jest wykończony pracą i latami życia, a nie po to by doić podatników biorąc emeryturkę i pracując. A szczególnie tacy cwaniaczki którzy nie mają pojęcia co to jest praca bo całe życie przysiedział za biurkiem i w cieple Ale nie ma się co dziwić skoro przykład i zezwolenie idzie z samej góry od rządzących i decydujących o tym a oszczędności szuka się w grupie najmniej zarabiających i bezrobotnych.Powinien być jeden system emerytalny dla wszystkich łącznie z rządem i każdy powinien płacić składki emerytalne procentowo od poborów .

 • republikanin(2013-02-24 10:55) Odpowiedz 00

  Analiza projektów nasuwa myśl, iż powodem dążenia do legalizacji związku partnerskiego jest głównie chęć skorzystania z przywilejów związanych z małżeństwem (podatkowych, spadkowych, majątkowych, mieszkaniowych, administracyjnych itp.), ułatwiających życie. (Oklaski) Społeczeństwo nie może jednak fundować ˝słodkiego życia˝ nietrwałym, jałowym związkom osób...
  (Poseł Jakub Rutnicki: A dlaczego jałowym?)
  ...z których nie ma ono żadnego pożytku, tylko ze względu na łączącą je więź seksualną, tym bardziej że są grupy osób bliskich, którym żadnych przywilejów państwo nie przyznaje, a które powinny z przywilejów korzystać - np. rodzeństwo opiekujące się niepełnosprawnym bratem lub siostrą czy innym krewnym albo dzieci, które opiekują się niedołężnymi rodzicami. Warto też przypomnieć jeden z wyroków Sądu Najwyższego z 2007 r., który mówi, iż ˝zasada przewidziana w art. 18 konstytucji oznacza, że do innych związków niż małżeństwo nie stosuje się skutków prawnych wynikających z zawarcia małżeństwa oraz nie dopuszcza się takiej wykładni i stosowania przepisów, które prowadziłyby do zrównania pod względem prawnym małżeństwa i innych form pożycia. Ze względu na konstytucyjną zasadę ochrony małżeństwa oraz brak podstaw do uznania braku regulacji prawnej związków pozamałżeńskich za lukę w prawie (wymagającą wypełnienia) niedopuszczalne jest stosowanie unormowań z zakresu prawa małżeńskiego˝. Osoby tej samej płci lub z innych związków pozamałżeńskich, jak konkubinaty, mogą w świetle obowiązujących przepisów określać relacje między sobą na podstawie obowiązującego prawa cywilnego i zawierać odpowiednie umowy. Nie mogą jednak zmuszać państwa do odwrócenia naturalnego porządku rzeczy i uznanych społecznie priorytetów większości służących jego trwaniu.
  Autorzy projektu spłycają problemy małżeństwa i rodziny, banalizują je, podchodząc do nich zimno i komercyjnie. Uzasadnienie jest pełne demagogii i hipokryzji, a sama konstrukcja związku partnerskiego czy umowy związku partnerskiego ma cechy prawnego kiczu i grafomaństwa. (Oklaski) Projekty pomijają całkowicie sytuację dzieci z wcześniejszych związków i innych członków rodzin naturalnych, którzy znaleźliby się w zasięgu oddziaływania związku partnerskiego. Projekty dowodzą egoistycznej niewrażliwości na ich krzywdę i utrudniłyby im normalny rozwój rodzinny i społeczny. Projekty posługują się w sposób nieuprawniony i błędny pojęciem ˝partnera˝, już zagospodarowanym, funkcjonującym w polskim prawie - w Kodeksie spółek handlowych oznacza ono uczestnika spółki partnerskiej, tj. formy przewidzianej dla prowadzenia działalności przez osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Projekty zmieniają też naturalny, biologiczny sens zwrotu ˝wspólne pożycie˝, oznaczającego m.in. więź fizyczną, seksualną między kobietą i mężczyzną - tylko między nimi. Zwrot ˝wspólne pożycie˝ odnoszony w projektach do układów homo nie ma sensu, gdyż w tych relacjach nie ma żadnego ˝pożycia˝. W tych układach jest co najwyżej tylko jałowe ˝użycie˝ drugiego człowieka traktowanego jak przedmiot. (Oklaski)
  (Poseł Jadwiga Wiśniewska: Tak jest.)
  Niezmiennie negatywne jest stanowisko Kościoła katolickiego wobec prawnej instytucjonalizacji związków homoseksualnych. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary - niedawno również Ojciec Święty Benedykt XVI - wyraziła stanowisko, iż ˝ustawodawstwa przychylne związkom homoseksualnym popadają w konflikt z prawym rozumem, gdy udzielają tym związkom gwarancji prawnych przeznaczonych wyłącznie dla instytucji małżeństwa˝.
  Legalizacja związków homoseksualnych jest sprzeczna z obowiązującym prawem, jej promowanie jest zakazane. Proponowane związki mają cel czysto hedonistyczny, autodestrukcyjny dla człowieka (partnera) i członków jego rodziny. Mają zapewnić, na koszt społeczeństwa i budżetu państwa, ale nie w interesie społecznym, wygodne, łatwe praktykowanie egoistycznych, nieuporządkowanych pragnień.
  (Poseł Jakub Rutnicki: Wstyd, pani poseł.)
  Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą, projekty są sprzeczne z konstytucją, zmierzają do jej obejścia, są szkodliwe, niesprawiedliwe, naruszają zasadę równości, prawo do intymności, ekshibicjonistycznie pozwalają obnosić w przestrzeni publicznej skłonności seksualne, czym naruszają poczucie estetyki i moralności...
  (Poseł Ryszard Kalisz: Panie marszałku, proszę reagować.)
  (Poseł Artur Dunin: Żadnej merytoryki.)
  (Poruszenie na sali, dzwonek)
  ...większości Polaków.
  W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość składam wniosek o odrzucenie wszystkich projektów w całości. (Oklaski)
  (Poseł Artur Dunin: Wstyd, pani poseł.)
  Chcę przede wszystkim powiedzieć, że związki homoseksualne w Polsce nie są zakazane, ale nie powinny być instytucjonalizowane. Pytanie do wnioskodawców: Czy zmieniając ok. 150 ustaw szczegółowych w kierunku podważającym np. art. 18, 30 i 31 konstytucji, wiedzą, że podejmują próbę konstytucyjnego puczu? Przecież podważacie np. art. 18 konstytucji. Do obalenia art. 18 konstytucji prowadzi zmiana 150 ustaw, którą państwo proponujecie. Dziękuję. (Oklaski)

 • gosc(2013-02-24 10:57) Odpowiedz 00

  proponuję przywileje takie same jak większość pracujących,
  Osobiście mam dosyć pracy na przywileje innych.

 • zx(2013-02-24 10:51) Odpowiedz 00

  Tak ja w wojsku? No to koniec premii przed odejściem na emeryturę!!!W wojsku tego nie ma

 • Nieznany (fikcja)(2013-02-24 10:45) Odpowiedz 00

  Do 40 "Fix" Dobry nick ,jesteś sfiksowany. Idź do prokuratury a nie zawracaj du..y forumowiczom.

 • kan(2013-02-26 07:38) Odpowiedz 00

  A Służba Celna nie ma nic!!HI-Hi! Praca do 67 lat! Kasa dużo niższa niż w wojsku i w policji nie mówiąc już o SG i SW

 • Emeryt(2013-02-23 21:02) Odpowiedz 00

  Ależ bzdury. Kto te idiotyzmy wymyśla. Przez rok jest się niby zawieszony jako żołnierz. Przez ten rok otrzymuje się coś w rodzaju emerytury. Można ją wziąć od razu za rok z góry. Ale przez te następne miesiące dostajesz figę. A my żołnierze chcemy by WKL traktowały nas jak komisje lekarskie policji traktują policjantów. Chcemy również mieć takie przywileje jak licencje ochrony bez żadnych kursów. Każda służba ma swoje plusy i minusy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama