statystyki

Milion osób w Polsce pracuje na dwóch etatach

autor: Janusz K. Kowalski06.09.2012, 07:02; Aktualizacja: 06.09.2012, 08:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Dodatkowe zajęcie wykonują też osoby, które mają stabilne zatrudnienie.

Dodatkowe zajęcie wykonują też osoby, które mają stabilne zatrudnienie.źródło: Bloomberg

W drugim kwartale br. liczba osób, które miały dodatkowy etat, zwiększyła się o 11 tys. do ponad 1,1 mln – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.

reklama


– Wzrost liczby osób pracujących w więcej niż jednym miejscu może wynikać z tego, że jest dużo tak zwanych umów śmieciowych – ocenia Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Wynagrodzenia przy takich umowach są często niskie. – Dlatego ci, którzy je mają, starają się dorobić u innych pracodawców, aby podreperować swoje domowe budżety – wyjaśnia Benecki.

Dodatkowe zajęcie wykonują też osoby, które mają stabilne zatrudnienie. – W tej grupie są między innymi nauczyciele, pracownicy służby zdrowia i przedstawiciele wolnych zawodów – twierdzi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium. Te grupy mają większe możliwości podejmowania dodatkowego zatrudnienia, ponieważ ich wymiar czasu pracy jest na ogół krótszy niż na przykład w przemyśle, a godziny pracy mogą rozplanować elastycznie. Są w stanie dość łatwo godzić pracę główną z dodatkową. Co ważne, zapotrzebowanie na ich usługi nie spada nawet w okresie spowolnienia gospodarczego.

Zdaniem ekspertów w wielu firmach, zwłaszcza małych, są prace, na przykład związane z księgowością czy BHP, które nie wymagają tworzenia pełnych etatów. Przedsiębiorcy zatrudniają więc na część etatu lub na podstawie odpowiednich umów specjalistów z doświadczeniem, którzy mają własny biznes, pracują w administracji lub mają zajęcie w innych firmach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: dość tego z IP: 83.20.52.* (2012-09-07 08:41)

    do 4: nauczyciele pracują mniej niz 4 godziny dziennie , w domu pracują, jeżeli przewidyja wizytację i przestańmy ludziom oczy mydlić. Są oczywiście nauczyciele, którzy pracują więcej, ale za każde pół godziny mają wysokie nadgodziny. ,urlopy ponad miarę itd.

  • 2: IB z IP: 89.229.75.* (2012-09-06 22:21)

    I pomyśleć, że w Europie wiele osób pracuje na cześć etatu. To u nas nie do pomyślenia, bo nawet z jednego nie da się utzrymać często.

  • 3: o bando !!!! tylko 1 dzien chcę przepracować z IP: 217.28.152.* (2012-09-06 20:23)

    aby otrzymac pomostówkę...

  • 4: kpiarz z IP: 89.68.189.* (2012-09-06 18:52)

    Do Patologii
    Widzę rozgoryczenie w twoim poście. Czyżby młody radca bez etatu, albo członek najbliższej rodziny? Co się tak czepiasz zatrudnionych w urzędach? Przepis dotyczy każdego stosunku pracy niezależnie od statusu pracodawcy. A radca prawny, który ma trudności w znalezieniu zatrudnienia nie zasługuje na żadne szczególne traktowanie! Rzygać się chce, gdy słyszę, że młody prawnik ma trudności ze znalezieniem pracy. Nikt takiemu nie kazał wybierać takiego kierunku! No i nie ma czego nagłaśniać - zagadnienie, o którym wspominasz jest uregulowane w ustawie. Nie stanowi jakiegoś "spisku" przeciwko młodym radcom... Jak wszyscy radcowie, mają takie same uprawnienia.

  • 5: ola z IP: 78.9.7.* (2012-09-06 18:31)

    A niby jak inaczej normalnie żyć, mieszkanie kupć i je spłacać? MI pomimo 2 etatów pieniędzy na remont nie starczyo dlatego teraz pożyczkę w getinie załatwiam.

  • 6: W sektorze budzetowym.... z IP: 87.64.109.* (2012-09-06 15:06)

    W sektorze budzetowym powinno sie pracowac tylko na 1 etacie bez platnych nadliczbowek oraz powinien byc zakaz pracy dla emerytow w budzetowce.

    Emeryci powinni dorabiac sobie w sektorze prywatnym, jesli ich przedsiebiorcy zatrudnia, to moga pracowac nawet na 2 czy na 5 etatach.

  • 7: K z IP: 46.238.88.* (2012-09-06 14:56)

    A dlaczego nikt nie wspomni o etatach tych od komina: prezes-członek zarządu-doradca=klon! To też jest wieloetatowiec i to w tym samym czasie.Prosty pracownik nie ma szans nawet gdyby chciał bo musi być dyspozycyjny i mobilny czyli wykorzystany nie osiem godzin ale 10,12,16 za psie pieniądze ale o tym cisza no bo to według prawa 1 etat.

  • 8: he1ku z IP: 80.54.63.* (2012-09-06 14:55)

    a ILE OSÓB PRACUJE NA ŚMIECIOWYCH UMOWACH ? JAK RÓWNIEŻ BEZ UMÓW,NA CzARNO , PONIEWAŻ WŁAŚCICIEL FIRMY OSZCZĘDZA NA ZUSIE.

  • 9: Patologia z IP: 193.107.250.* (2012-09-06 13:47)

    Najlepsze jajo jest jednak z radcami prawnymi zatrudnionymi w urzędach. Taki urząd pracuje od 7 do 15 a radca w tym czasie potrafi w dwóch różnych urzędach pracować na pełny etat. Na taką patologię pozwala art. 18 ustawy o radcach prawnych, który mówi ze radca w siedzibie urzędu musi być minimum 2 dni z w tyg. Reszta wg tego przepisu jest na załatwianie spraw w sądach etc. Powszechnie jednak czas ten przeznacza się na zatrudnienie na drugim etacie a nie na załatwianie spraw, przygotowywanie się do nich etc. Warto by było nagłośnić ten temat zwłaszcza w sytuacji gdy przybywa młodych radców na rynku i mają trudności w znalezieniu pracy.

  • 10: AJ z IP: 78.8.35.* (2012-09-06 13:07)

    Więc nie tylko pracujący emeryci są winni bezrobocia wg.wielu internatów /np.słynny Qwertty/ ale dwuetatowcy też.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie