Przedsiębiorcy podążają za klientem. Gdy popyt na usługi w jednym miejscu się kończy, mogą przenieść działalność na jakiś czas tam, gdzie będą klienci. Zmiana miejsca jej prowadzenia nie jest trudna, ale problemem jest możliwość wymuszenia na pracowniku przeniesienia w inną część kraju.
Zgodnie z art. 42 par. 4 kodeksu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określoną w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Pracodawca może to zrobić, jeśli jest to uzasadnione jego potrzebami oraz nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
– Nie jest jednak pewne, czy wysłanie w tym trybie pracownika do pracy w miejscowości odległej od miejsca pracy wskazanego w umowie, jest dozwolone. Jeśli zmiana miejsca świadczenia pracy spowoduje pogorszenie sytuacji życiowej, a czas dojazdu do pracy ulegnie znacznemu wydłużeniu, to taka zmiana powinna być wprowadzona na mocy wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia stron – podkreśla dr Izabela Szczygielska, prawnik w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Co ważne, wspomniany przepis pozwala na czasowe powierzenie innej pracy zgodnej z kwalifikacjami pracownika. Nie może być zastosowany w innym celu.
– W przepisach jest mowa o powierzeniu innej pracy. Jeżeli więc pracownik byłby skierowany do innej miejscowości, by tam wykonywać tę samą (dotychczasową) pracę, np. smażenie frytek, to takie działanie naruszyłoby przepisy – uważa Izabela Zawacka, radca prawny z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.
Jej zdaniem pracodawca, który chce wysłać zatrudnionego do pracy w innej miejscowości, powinien wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające. W sytuacji gdy pracownik odmówi przyjęcia proponowanych warunków, pracodawca powinien się liczyć z wypłatą odprawy z tytułu zwolnienia pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Trudno bowiem uznać odmowę przeprowadzki za współprzyczynienie się pracownika do zakończenia stosunku pracy.
Wydaje się, że dużo korzystniejszym dla pracownika i pracodawcy rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w umowie o pracę w trybie porozumienia. Pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem nowe warunki dotyczące miejsca świadczenia pracy i zaproponować dodatkowe świadczenia z tego tytułu, po czym aneksować umowę o pracę.