Rząd chce zmienić zasady odbywania staży - będą dłuższe i płatne

autor: Paweł Jakubczak25.06.2012, 07:03; Aktualizacja: 25.06.2012, 08:45

Rząd proponuje, aby młoda osoba, która nie skończyła jeszcze 30 lat, mogła odbywać staż w firmie przez pół roku, a nie jak obecnie maksymalnie przez trzy miesiące. Dodatkowy okres stażu musiałby być płatny, co nie jest obecnie wymagane.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • pośrednik(2012-12-04 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  Staż trwa najczęściej 6 m , nie dłużej niż 12 miesięcy.

  Odpowiedz
 • Marek Tejchman(2012-06-26 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  Tak czy owak idzie to w dobrym kierunku. Staże są konieczne żeby zdobywać doświadczenie, które w następstwie da pracę. Mam tylko nadzieję, że obowiązek płatnych staży nie zniechęci pracodawców.

  Marek Tejchman
  Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
  Od Nauki do Biznesu
  BIZME - bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/

  Odpowiedz
 • Pragmatyk(2012-06-26 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Postulat aby Fundusz Pracy byl platnikiem za staz jest korzystny dla pracodawcow jako ze obniza ich koszty przy wiekszej wydajnosci ( dodatkowy pracownik). Pieniadze w FP sa jednak ze skladek pracodawcow wiec obnizaja ich poziom kapitalu ktory w przeciwnym wypadku bylby do ich dyzpozycji ( np na splate dlugow czy nowe inwestycje). Ok, sporzmy teraz na stazyste. Pracuje pol roku przy zerze kosztow po stronie pracodawcy - staz sie konczy pracodawca ma wybor albo go zatrudnic lub wziac nowego stazyste przy min kosztach. Z drugiej strony stazysta ma okazje podniesc swoje kwalifikacje i jesli wyceniane sa one na wyzej niz pensja minimalna odjac prognozowane oszczednosci na nowym stazyscie , zostanie on zatrudniony. Podsumowujac urzednicze mieszanie sie w rynek jak zwykle powoduje niezamierzone konsekwencje. Rozwiazanie? proste, likwidacja pensji minimalnej, obnizenie kosztow zatrudniania, uwolnienie edukacji od centralnie sterowanego systemu ( ulatwienie zakladania prywatnych szkol + obnizenie opodtkowania obywateli co sprawi ze beda dysponowac wiekszym dochodem, do nich zreszta nalezacym) . To z kolei sprawi ze szkolnictwo bedzie tak bardzo efektywne jak tylko mozliwe jako ze warunkiem przetrwania prywatnych szkol ( jak i publicznych , zaleznie od sposobu finansowania tych drugich) bedzie ich zdolnosc do podniesienia kwalifikacji ich studentow - klientow na jak najwyzszy poziom. Efekt? wzrost wydajnosci gospodarki i wzrost tzw dobrobyty dzieki nizszym kosztom pracy, wyzszym dochodom i efektywniejszemu wydawaniu ( przez sektor prywatny) posiadanych srodkow.

  Odpowiedz
 • ewa(2012-06-26 07:12) Zgłoś naruszenie 00

  Wyngrodzenie za pracę ( jednej osoby nawet na stazu ) musi być w takiej wysokosci aby starczyło na oplate mieszjania, media i na wyzwienie. Nie zyjemy w Srednioweczu ! A w przeciwnym razie Państwo ma wyplacać taki zasilek bezterminowy aby starczyło na te wszystkie oplaty albo dac pracę !

  Odpowiedz
 • Patryk Hańćkowiak(2012-06-25 20:48) Zgłoś naruszenie 00

  Wg mnie staże powinny być opłacane przez pracodawców (ewentualnie z rekompensatą w postaci ulg podatkowych lub częściowej rekompensaty przez państwo), bo inaczej pracodawcy nie poczuwają się do odpowiedzialności za późniejsze zatrudnianie stażysty i na nauczeniu czegoś stażysty. W tej chwili, jako tania siła robocza, stażyści i studenci psują rynek pracy. Pensje progresywne np. stażysta, młodszy pracownik itd. ... przedłużanie staży to działanie, które zwraca uwagę tylko na jeden aspekt problemu - brak przygotowania do zawodu studentów.

  Odpowiedz
 • Janeczek(2012-06-25 19:13) Zgłoś naruszenie 00

  Już chyba nie XIX w. Praca "za frajer" powinna być zakazana.

  Odpowiedz
 • staż(2012-06-25 19:04) Zgłoś naruszenie 00

  już teraz urzędy pracy nie mają pieniędzy na staże, a już przedłużenie stażu to nierealne marzenie zarówno stażysty, jak i instytucji, po co planować jeżeli później nie daje się środków na realizację tych pomysłów

  Odpowiedz
 • bidulka(2012-06-25 18:05) Zgłoś naruszenie 00

  A czy wybór partii do koryta władzy to nie staż. dawać kase dla biedaków.

  Odpowiedz
 • guzik(2012-06-25 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  Średniowieczny system zdobywania fachu był taki : uczeń płacił za naukę siedział w koszu pod sufitem i patrzył się jak majster pracuje . Wyzwalał się na czeladnika (urządzał solidną bibę ) i miał prawo pomagać majstrowi. Następnie wyzwalał się na mistrza (urządzał jeszcze solidniejszą bibę), i ruszał w świat,żeby nie robić wychowawcy konkurencji w miejscu pobierania nauki. Ten system się sprawdził.

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2012-06-25 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  Kto w PUP odpowiada za prawidłowe wydatkowanie pieniędzy na starze , wywiązywanie się przez pracodawców z zawartych umów ?
  Urzad Pracy tego nie kontroluje.

  Odpowiedz
 • inżynier(2012-06-25 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  Na staże nie ma pieniędzy - po co je wydłużać?

  Odpowiedz
 • już emerytka(2012-06-25 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  W roku 1970 odbywałam roczny staż pracy za kwotę najniższego wynagrodzenia 1000zł, a na jego zakończenie musiałam napisać pracę i zdać egzamin przed komisją z jednostki nadrzędnej mojego stażodawcy. Taki staż nie tylko pozwalał przeżyć za pobierane wynagrodzenie, ale też naprawdę przygotowywał do samodzielnej pracy. Również ówczesne szkoły znacznie lepiej przygotowywały do pracy w zawodzie.

  Odpowiedz
 • bezrobotny(2012-06-25 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  Firmy nie są zainteresowane zatrudnieniem pracownika taż, po co zatrudniać pracownika skoro jest bezpłatna siła robocza w osobie stażysty.
  Nawet na ogłoszenia o wolnych miejscach pracy przy rozmowie jest pytanie o staż i ewentualnie przyjecie w tej formie.
  Przekazanie środków do biura pracy to następne nieporozumienie, jeśli stażysta nie znajdzie pracodawcy który byłby zainteresowany przejęciem, bo żaden urzędnik nie stara się o pozyskanie miejsc na staże .
  Biura pracy są dla osób które tam pracują. Każdego miesiąca należy się zgłosić aby usłyszeć że pracy nie ma, jakby nie można tego było zrobić w obecnej dobie elektronicznie. Nikt nie pyta skoro nie pracuje to skąd wziąć pieniądze na bilety i dojazd do pośredniaka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane