To, czy odchodząc z firmy pracownik dostanie finansową rekompensatę, zależy nie tylko od powodu rozwiązania umowy o pracę. Zasadnicze znaczenie ma też wielkość zakładu pracy, w którym jest zatrudniony.

Czy zatrudniony na czas określony dostanie odprawę

Pracodawca zatrudniający powyżej 50 osób zamierza w kwietniu przeprowadzić zwolnienia grupowe w firmie. Wypowiedzeniem objętych będzie dwudziestu dwóch pracowników, w tym trzech zatrudnionych na umowach na czas określony. Czy oni też dostaną odprawy ?

Czy pieniądze można dostać tylko raz

Rok temu, razem a kilkudziesięcioma osobami straciłem pracę. Z tego tytułu dostałem też odprawę pieniężną w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Teraz moja dawna firma ponownie zatrudnia ludzi i będę starał się o przyjęcie do pracy. Czy w takiej sytuacji będę musiał zwrócić przyznaną mi wcześniej odprawę?

Czy rekompensata może być wyższa, niż przewiduje prawo

W ramach procedury zwolnień grupowych pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie, w którym m.in. zobowiązał się do wypłaty wszystkim zwalnianym trzymiesięcznej odprawy, a osobom zatrudnionym w firmie co najmniej 15 lat nawet czteromiesięcznej. Czy takie porozumienie jest ważne?

Czy mniejsza firma też zapłaci zwalnianym

Pracuję w zakładzie pracy zatrudniającym 15 pracowników. Ostatnio szef zapowiedział, że kilku z nas musi zwolnić, bo liczba zamówień drastycznie spadła. Czy w takiej sytuacji w związku z tym, że będziemy zwalniani z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, mamy szansę na odprawę?

Czy jedna osoba też może liczyć na wypłatę

Dostałem wypowiedzenie umowy o pracę. Jako powód mojego zwolnienia pracodawca podał likwidacje stanowiska pracy. Nie słyszałem, żeby ktoś jeszcze miał stracić pracę razem ze mną. Czy mimo to mam szanse na odprawę? Pracodawca twierdzi, że nie.

Czy szef może obniżyć wysokość świadczenia

Pracodawca zapowiadając zwolnienia w firmie, powiedział, że ze względu na trudną sytuację finansową spółki nasze odprawy zostaną zmniejszone, bo na ustawowe go po prostu nie stać. Wydaje mi się, że pracodawca chce nas oszukać. Czy rzeczywiście może on dowolnie ustalać wysokość odprawy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy zwalniany pracownik ma prawo do otrzymania odprawy
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania