Długość okresu wypowiedzenia bezterminowej umowy zależy od zakładowego stażu pracy. Ustalając czas jego trwania, należy wziąć pod uwagę także poprzedni okres zatrudnienia w firmie, w tym również ten na okres próbny lub na czas określony.
Okres wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tzw. zakładowego stażu pracy). Wynosi on w zależności od długości tego okresu od 2 tygodni do 3 miesięcy. Do zakładowego stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła wskutek przejęcia zakładu pracy na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego.

Przerwa w świadczeniu pracy nie wpływa na okres wypowiedzenia

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Taki pogląd wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNPiUS 2003/3/1). Oznacza to, że przy ustalaniu zakładowego stażu pracy dla celów wypowiedzenia, należy zsumować wszystkie dotychczasowe i poprzednie okresy zatrudnienia pracownika w danej firmie bez względu na sposób ich ustania i długość przerw pomiędzy poszczególnymi stosunkami pracy. Artykuł 36 par. 1 k.p. nie wymaga bowiem, by był to okres pracy ciągłej, lecz by był to okres pracy u tego samego pracodawcy.
Przy ustaleniu zakładowego stażu pracy należy wliczać zatrudnienie nie tylko na podstawie umowy o pracę, lecz także na podstawie mianowania lub powołania, gdy stosunek pracy zawarty na tych podstawach został przekształcony w umowny stosunek pracy, oraz na podstawie wyboru, gdy po upływie kadencji pracownik został zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Wliczeniu do okresu zatrudnienia podlega zarówno czas przepracowany na podstawie bezterminowej umowy, jak i umowy na okres próbny, czas określony i czas wykonania określonej pracy, gdy po wygaśnięciu tych umów pracownik na podstawie innej lub odrębnej umowy nadal pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wlicza się również okresy nieświadczenia pracy, jeżeli przepisy wyraźnie tak stanowią. Dla przykładu można podać art. 361 par. 2 k.p. (okres, za który przysługuje odszkodowanie w razie skrócenia wypowiedzenia) art. 51 par. 1 (w razie przywrócenia do pracy okres pozostawania bez niej) i art. 1741 par. 2 k.p. (okres urlopu bezpłatnego wykorzystanego na pracę w innej firmie).
Podstawa prawna
Art. 36 par. 1, par. 11 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).