statystyki

Pracownik dostanie nagrodę jubileuszową, nawet jeśli już nie pracuje

autor: Artur Radwan24.02.2012, 07:27; Aktualizacja: 28.02.2012, 12:53

Firma musi wypłacać byłemu pracownikowi co kilka lat nagrodę jubileuszową, jeśli został on zwolniony z powodu choroby zawodowej. Takie świadczenie jest rekompensatą za utracone prawo do wykonywania pracy.

Reklama


Reklama


Podwładny był zatrudniony w firmie przez 24 lata. Stosunek pracy został z nim rozwiązany za porozumieniem stron w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownik pobierał też od zakładu tzw. rentę wyrównawczą. To mu nie wystarczyło. Domagał się od firmy 31 tys. zł odszkodowania, które odpowiadało hipotetycznej nagrodzie jubileuszowej za 35 lat pracy, którą otrzymałby, gdyby w dalszym ciągu pracował. Firma nie uwzględniła jego żądania.

Sprawa trafiła do sądu I instancji. Ten wskazał, że trudno jest przypuszczać, aby 59-letnia osoba, niemająca ustalonego prawa do emerytury, decydowała się na dobrowolne odejście z pracy. Tym bardziej, że wzrasta bezrobocie, a pracownicy w jego wieku praktycznie są bez szans na zdobycie zatrudnienia odpowiadającego kwalifikacjom zawodowym. Sąd uznał za uzasadnione zgłoszone przez pracownika roszczenie o naprawienie szkody w postaci jednorazowo wypłaconej renty wyrównawczej. Podkreślił, że musi ona odpowiadać wysokości nagrody jubileuszowej. W efekcie sąd uwzględnił powództwo na podstawie art. 442 par. 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy.

Firma odwołała się do sądu II instancji, który ją oddalił. Pełnomocnik firmy wniósł więc skargę kasacyjną do Sadu Najwyższego (SN). Argumentował ją m.in. tym, że roszczenie o wypłatę hipotetycznej nagrody jubileuszowej przedawniło się. Wskazał, że minął już trzyletni okres od powzięcia przez pracownika podejrzenia o wystąpienie u niego schorzenia. Firma dodała też, że wcześniej pracownik otrzymał rentę wyrównawczą odpowiadającą nagrodzie jubileuszowej za 30 lat pracy.

SN uznał, że pracownik ma prawo do renty wyrównawczej w równowartości kolejnej nagrody jubileuszowej, którą by otrzymał, gdyby pracował. Zaznaczył, że nie ma znaczenia, że pracownik już wcześniej otrzymał takie wyrównanie za przysługującą mu wtedy nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. SN wskazał również, że do przedawnienia roszczeń nie doszło, bo w 2009 roku pracownik powinien otrzymać taką nagrodę i w tym samym roku wystąpił z takim roszczeniem. SN oddalił skargę kasacyjną.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 2011 r. (sygn. akt I PK 36/11).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Jan(2012-02-24 11:13) Odpowiedz 00

  Wiadomo, z3e zakłady pracy bronią się przed wypłatą, jakby to szło z ich prywatnej kieszeni, tak samo jest z odprawą pracownicza stosuja jakies swoje przepisy wewnętrzne a przecież prawo pracy jest takie samo dla kazdego pracownika /sprawa dotycząca zwolnien z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy/PIP raz twiedzi ze się należy a drugi raz mówi ze nie

 • Jan(2012-02-24 13:19) Odpowiedz 00

  Dlaczego Kodeks Pracy nie uwzglęnia nagrody jubileuszowej za 50-letni staż pracy ???

 • ZWX(2012-02-24 15:25) Odpowiedz 00

  Dobra firma o ile tak dobrze płaciła Że nagroda jubileuszowa za 35 lat wyniosła 31 tys.Chyba że na kierowniczym stołku a potem nie ma się co dziwić że średnia jest wysoka

 • gosc(2012-02-24 20:53) Odpowiedz 00

  pracuję w firmie prywatnej i nie wiem co to 13-ta a w szczególności nagroda jubileuszowa

 • co to jest nagroda jubileuszowa?(2012-02-24 19:47) Odpowiedz 00

  o czym tu mowa? pracuje 25 lat, co kilka lat musialam zmienic firme... co to za nagrody jubileuszowe? teraz 80 % pracownikow jest zatrudnionych na umowach smieciowych, czy nagrody jubileuszowe dotycza tylko administracji i pociotkow tuska? a niewolnicy nie maja pojecia ze haruja na dodatkowe premie pt nagrody jubileuszowe dla administracji?

 • mazurski niemundurowy(2012-02-25 14:49) Odpowiedz 00

  Nagrody jubileuszowe i "13" to pozostałość po komunie. Na ten temat najwięcej wiedzą "pracownicy" z budżetówki. Ja odchodziłem na emeryturę, wiedziałem jak jest sytuacja w firmie i NIE BYŁO ODPRAWY EMERYTALNEJ!

 • pol anka(2012-02-26 10:44) Odpowiedz 00

  ta bardzo smutna historia z szczęśliwym zakończeniem zapewne dotyczy firmy budżetowej, albo jest wyssana z palca. W prywatnym biznesie nagroda jubileuszowa przysługuje po 50 latach pracy. W ciągu tego okresu nie można opuścic dnia pracy.

 • MPB(2012-02-27 07:23) Odpowiedz 00

  Socjalizm kwitnie.
  Przecież to jest chore!!!

 • emeryt(2012-02-27 21:37) Odpowiedz 00

  A chciało się ZACHODU?

 • Megi(2012-02-28 12:14) Odpowiedz 00

  To nie ta. Nagrody jubileuszowe są wypłacane pracownikom, jeśli firma uwzględni je w swoim Regulaminie. Ja pracuję w dużej firmie korporacyjnej prywatnej w której są nagrody jubileuszowe, zapomogi, wczasy pod gruszą, wypoczynek letni dla dzieci, pożyczki na budowę domu i remont mieszkania. To nie ma nic wspólnego z PRL , budżetówką,itp. jeśli firmę stać, ma zyski i chce ludziom wypłacać nagrody to uwzględnia je w swoim Regulaminie. Do Regulaminu firmy dostęp mają wszyscy pracownicy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama