statystyki

Czy wynagrodzenie za pracę można ustalić w obcej walucie

autor: Izabela Nowacka02.03.2018, 09:13; Aktualizacja: 02.03.2018, 09:14
Określenie wysokości świadczenia pieniężnego może nastąpić w dowolnej walucie i dotyczy to także stosunków pracy.

Określenie wysokości świadczenia pieniężnego może nastąpić w dowolnej walucie i dotyczy to także stosunków pracy.źródło: ShutterStock

Współpracujemy z zagranicznymi firmami i większość transakcji przeprowadzamy w obcej walucie, w szczególności w euro. Nasi pracownicy często też podróżują za granicę w celu wykonywania zleconych zadań (delegacje zagraniczne). Czy można im zmienić umowy o pracę, wpisując inną walutę wynagrodzenia niż złote? Czy w ogóle można ustalić pensje w walucie obcej, np. w euro? Załóżmy, że planowane wynagrodzenie wyniosłoby 2500 euro i będzie wypłacane pierwszego dnia następnego miesiąca na rachunek bankowy pracownika. Jak rozliczać to wynagrodzenie w zakresie podatku i składek ZUS?

Tak, w umowie o pracę można określić wynagrodzenie w obcej walucie. Jednak każdorazowo trzeba będzie je przeliczać na złotówki w celu rozliczenia dochodu z podatku oraz składek ZUS.

Wynagrodzenie za pracę stanowi jeden z obligatoryjnych warunków zatrudnienia i element umowy o pracę. Angaż pracowniczy określa strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy.

Ze względu na ochronę, jakiej podlega wynagrodzenie za pracę, kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do wypłacania go co najmniej raz w miesiącu, w miejscu, terminie (stałym, z góry ustalonym) i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie jest płatne z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, to wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 k.p.).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane