statystyki

Czas pracy pracowników. Trzy pytania i odpowiedzi

autor: Łukasz Prasołek10.09.2017, 13:00
zegar, czas

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny dobowe, jeśli w trakcie miesiąca kalendarzowego dochodzi do zmiany stawki osobistego zaszeregowania pracownika?źródło: ShutterStock

Czy pracodawca może jednostronnie cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy pracownika wprowadzony zgodnie z art. 142 k.p.? Czy też musi to zostać uzgodnione z pracownikiem?

Reklama


Stanowisko resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z 4 sierpnia 2017 r.

PYTANIE DGP: Czy pracodawca może jednostronnie cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy pracownika wprowadzony zgodnie z art. 142 k.p.? Czy też musi to zostać uzgodnione z pracownikiem?

ODPOWIEDŹ MRPIPS: Przepisy art. 142 kodeksu pracy przewidują możliwość ustalenia przez pracodawcę konkretnemu pracownikowi (na jego wniosek) indywidualnego rozkładu czasu pracy, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Jeżeli pracodawca, na wniosek pracownika (tj. w istocie w drodze zawartego przez strony porozumienia) ustalił mu indywidualny rozkład czasu pracy, to zmiana tak ustalonego rozkładu wymaga, w opinii Sądu Najwyższego, zawarcia porozumienia stron albo dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego (por. treść uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 21 marca 2014 r., sygn. akt II PK 174/13, LEX nr 1455230).

PYTANIE DGP: Czy osoby, których dotyczy zakaz pracy w nadgodzinach, czyli kobiety w ciąży, rodzice dzieci do lat czterech oraz niepełnosprawni, mogą odpracować wyjście prywatne, zostając dłużej w pracy i przekraczając obowiązującą ich normę dobową?

ODPOWIEDŹ MRPIPS: Zgodnie z art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Norm tych nie stosuje się, zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji (...), do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ast(2017-09-10 17:16) Zgłoś naruszenie 30

    Normy czasu pracy są w tym kraju nagminnie łamane. Szczególnie w związku z tzw. podróżami służbowymi. Przecież tam dochodzi do ordynarnego wykorzystywania prywatnego czasu pracowników. Łamanie przeciętnie 5-dniowej normy czasu pracy jest w zasadzie powszechne. Co więcej nie ma instytucji, która by tego pilnowała. Ostatnio firma wysłała mnie w delegację. Musiałem pracować z sobotami włącznie. Więc po co ten bełkot o normach czasu pracy? W tym kraju PIS-owskiej szczęśliwości one nie obowiązują.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-09-12 08:23) Zgłoś naruszenie 10

    Bzdura - w Polsce nie ma norm czasu pracy o czym wielokrotnie zwracałem uwagę w róznych pismach Ministerstwu Socjal i Gospodarki , także ,Urzędowi Prezydenta i Premierów. Wszak artykuł 155KP ze znaczkiem 3 "darmowe dyzury domowe"jest POwszechnie obowiązujący.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane

Reklama