Pierwsze czytanie złożonego przez PSL w połowie marca projektu nowelizacji Kodeksu pracy ma odbyć się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

"Rozpoczynamy bardzo poważną dyskusję na temat projektu +godzina dla rodziny+ i patrząc na te obietnice, które PiS składało w kampanii wyborczej, ale też na retorykę tej partii mówiącą, że dobro Polaków jest najważniejsze apelujemy do Prawa i Sprawiedliwości o to, żeby opuścili polityczną złośliwość i przyjęło ten projekt, bo jest naprawdę dobry" - powiedział na konferencji prasowej rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Podkreślił, że przygotowany przez PSL projekt to niejako kontynuacja wcześniejszych inicjatyw, które już funkcjonują - w tym kontekście wymieniał m.in. tzw "kosiniakowe+", czyli świadczenie 1 tys. zł miesięcznie przez rok dla rodziców, którzy z powodu swojej sytuacji zawodowej, nie mogą wziąć urlopów rodzicielskich, czy Kartę Dużej Rodziny.

Stefaniak dodał, że rozwiązania te funkcjonują, mają się dobrze i - jak mówił - jest to "dowód na to, że da się, potrzeba tylko politycznej woli".

Pomysłodawca projektu nazywanego "godzina dla rodziny", poseł PSL Mieczysław Kasprzak ocenił, że takiego rozwiązanie jest potrzebne, dlatego, że wychowanie dziecka w rodzinie jest bardzo istotne i "nie zastąpią tego żadne pieniądze, żadne 1000 złotych, żadne 500 złotych czy więcej".

Kasprzak stwierdził, że innych krajach "infrastruktura związana z wychowaniem dziecka" jest lepiej zorganizowana i rozwinięta". "Dlatego my proponujemy jeden z jej elementów będą. Będą też kolejne" - zapowiedział poseł PSL

Zdaniem Kasprzaka pracodawcy powinni ten temat zrozumieć, bo to oni "w dużej mierze będą musieli ponieść jakieś wyrzeczenia, albo lepiej zorganizować sobie prace albo ją usprawnić".

Zgodnie z projektem PSL, pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachować ma prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, zdaniem jego autorów oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10, a czas uzyskany pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.