statystyki

Na czym polega ochrona wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej

17.03.2017, 07:00
Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia br. obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Wynikające z niej wynagrodzenie, podobnie jak to za pracę, podlega – jako mające charakter gwarancyjny i alimentacyjny – szczególnej ochronie. Na czym ona polega?

URZĄD WYJAŚNIA JEST ZMIANA!

I. Płaca w formie innej niż pieniężna

PROBLEM: Prowadzę firmę zajmującą się przetwórstwem owocowo-warzywnym. W związku z targami spożywczymi zawarłem umowę-zlecenie na zapewnienie obsługi stoiska targowego. Umowa przewiduje, że wynagrodzenie w części przewyższającej wysokość wynikającej z minimalnej stawki godzinowej będzie wypłacane w formie produkowanych przez moją firmę towarów. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe w kontekście wymagań ustawowych?

ODPOWIEDŹ: Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Jeżeli należne wynagrodzenie wynosi np. 300 zł, w tym kwota wynikająca z minimalnej stawki godzinowej – 208 zł (16 godz. x 13 zł), to pozostała część, czyli 92 zł, może być wypłacona w formie innej niż pieniężna.

II. Wypłata musi być raz w miesiącu

PROBLEM: Jestem ratownikiem wodnym. Właściciel kąpieliska zawarł ze mną umowę-zlecenie polegającą na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom pływalni w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. Zgodnie z postanowieniami umowy wypłata pieniędzy nastąpi dopiero 31 sierpnia. Czy taki zapis jest właściwy?


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane