Uwaga na niebezpieczne produkty w sklepach. UE rozszerza listę substancji groźnych dla człowieka

22.02.2017, 16:16; Aktualizacja: 22.02.2017, 16:29
wspomniane ftalany stosowane są zwłaszcza w produktach PVC (w Polsce powszechny jest akronim PCV), czyli polichlorkach winylu. Wykorzystywane są m.in. przy produkcji płytek i wykładzin podłogowych, elewacji typu siding, ale także przy wyrobach medycznych, jak dreny, cewniki, strzykawki, przy produkcji opakowań (np. foliowych), płyt gramofonowych, akcesoriów sportowych jak piłki nożne czy zasłon prysznicowych.

wspomniane ftalany stosowane są zwłaszcza w produktach PVC (w Polsce powszechny jest akronim PCV), czyli polichlorkach winylu. Wykorzystywane są m.in. przy produkcji płytek i wykładzin podłogowych, elewacji typu siding, ale także przy wyrobach medycznych, jak dreny, cewniki, strzykawki, przy produkcji opakowań (np. foliowych), płyt gramofonowych, akcesoriów sportowych jak piłki nożne czy zasłon prysznicowych.źródło: ShutterStock

UE rozszerza listę substancji endokrynnie czynnych, tj. niebezpiecznych dla gospodarki hormonalnej człowieka, o cztery nowe chemikalia z grupy ftalanów stosowane m.in. przy produkcji płytek podłogowych PVC i zasłon prysznicowych.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • HACKER333(2017-02-22 17:58) Zgłoś naruszenie 23

  I wszystko z PCV zdrożeje i upadną mniejsze firmy. Działania UE nie mają na celu troski o nasze zdrowie. UE po prostu wyciąga umiejętnie pieniądze i niszczy małe przedsiębiorstwa zgodnie z planem. Bo wg ich planu mają być tylko biedni i obrzydliwie bogaci. Klasa średnia nie może istnieć bo ma coś do powiedzenia. A biedni? Biedni się nie wychylają bo się boją, że nie wystarczy im do następnej wypłaty. Ludzie nie bójcie się mówić bo oni żywią się Waszym strachem...

  Odpowiedz
 • remyqs(2017-03-07 09:54) Zgłoś naruszenie 41

  A co z parówkami?

  Odpowiedz
 • sa(2017-03-27 15:49) Zgłoś naruszenie 40

  Czy UE i RP widzi wiele artykułów spożywczych dopuszczonych do obrotu w RP bez certyfikatów i oceny oddziaływania na zdrowie człowieka np. O" sole sprowadzane przez firmę z Wrześni (może z UK) . Sprzedawana w E"leclerc W-wa ,Cerafour itp. ,która po zakupie okazała się cuchnąca jakaś chemią, że przez kilka dni potrzeba było wietrzyć mieszkanie, wysypaliśmy większość do zlewu bo byśmy się potruli. Powiadomiliśmy o tym San-Epid ,pisma krążyły po urzędach parę m-cy i na końcu przyszło pismo z Pow.San.Epidu ,że zbadali organuleptycznie (czyli ustami i nosem węchem ) ,orzekli ,że jest OK. Bez badań chemicznych ,bez podania czy ten towar był badany w RP w laboratoriach przed dopuszczeniem do handlu, jakie ma certyfikaty i czy zgodne z PN-EN itp. Drogi Obywatelu takie mamy organy RP(czy jest sens ich utrzymywania z podatków Obywateli , jak nic nam nie dają. Kukizb15 miał tym się zająć ?) ,które tak nas chronią ,przed zatruciem towarami na masową skalę. Obywatel ma najlepiej wziąć pod pachę Polowe Laboratorium Chemiczne (z WP) i przed zakupem badać czy się nadaje do spożycia wiele artykułów .Ostatnio dziecko 4 letnie wieczorem użyło żelków Haribo (dostało silnego uczulenia ,zalecane dla dzieci i dorosłych, wylądowało poprzez pogotowie w szpitalu Bielańskim ,a później skierowane na Kopernika w W-wie, było kilka dni w szpitalu+ leki i kuracja 14 dni ) lub liczyć na szczęście i badać wg instrukcji fachowców organuleptycznie . Takie mamy nadzory RP nawet sól wypadowa może uchodzić za dobrą ?. UE niech się dobrze dobierze takim firmom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane