wysokość podatku dochodowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wysokość podatku dochodowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wysokość podatku dochodowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy osoba bezrobotna może dorabiać na umowie zlecenie?

  Czy osoba bezrobotna może dorabiać na umowie zlecenie?

  Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy nie ma prawa wykonywać żadnej pracy zarobkowej, także na podstawie zlecenia czy umowy o dzieło.

  czytaj więcej

 • Czy Karta Polaka ma znaczenie w PIT

  Czy Karta Polaka ma znaczenie w PIT

  Spółka zatrudnia obywateli Ukrainy i Białorusi. Jeden Białorusin posiada Kartę Polaka i jest zatrudniony w spółce na podstawie umowy-zlecenia od 1 lutego do 31 lipca 2018 r. Dwóch Ukraińców posiadających karty pobytu zamierza przebywać i pracować w Polsce cały 2018 r., z przerwami na krótkie wyjazdy do swojego kraju. Cudzoziemcy nie posiadają certyfikatów rezydencji i w okresie świadczenia pracy mieszkają w Polsce. Czy w związku z posiadaniem Karty Polaka lub karty pobytu należy od wynagrodzeń zleceniobiorców pobierać podatek na takich samych zasadach jak od obywateli polskich?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zatrzymane wadium

  Jak rozliczyć zatrzymane wadium

  Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny), która brała udział w przetargu publicznym, wpłaciła w maju 2016 r. zamawiającemu wadium w wysokości 20 tys. zł. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferta spółki Y została uznana za najkorzystniejszą. Jednak po wyborze oferty okazało się, że z dodatkowego kosztorysu, którego złożenia zażądał zamawiający, wynika rozbieżność w wymiarach oferowanego towaru ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Dlatego zamawiający odmówił w sierpniu 2016 r. podpisania umowy i zawiadomił Y o zatrzymaniu wadium. W wyniku postępowania sądowego sąd apelacyjny wyrokiem z 2 marca 2018 r. ostatecznie oddalił powództwo spółki o zwrot wadium. Jak przedstawiają się rozliczenia spółki Y z tytułu CIT (koszty uzyskania przychodów)? Czy zapłacone wadium i jego późniejsza utrata wywołuje jakieś skutki w zakresie VAT? Rokiem podatkowym spółki Y jest rok kalendarzowy. Zaliczki na CIT i VAT płaci ona za okresy miesięczne.

  czytaj więcej

 • "Unettowienie" emerytur w Sejmie. PiS za odrzuceniem projektu

  "Unettowienie" emerytur w Sejmie. PiS za odrzuceniem projektu

  PiS wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PO przewidującego zwolnienie emerytur z podatku dochodowego (PIT). Zdaniem autorów projektu zmiana zachęciłaby emerytów do aktywności zawodowej, ale PiS jest zdania, że doprowadziłaby do prawnego bałaganu.

  czytaj więcej

 • Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Tak zatrudnia się Polaków. Gdzie jedni dopłacają, tam inni korzystają

  Na niedawnej konferencji Polityki Insight premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za stosowaniem w praktyce teorii sprawiedliwości Johna Rawlsa. Zgadujemy, że chodziło mu o zasadę dotyczącą nierówności, która mówi, że mogą one być usprawiedliwione tylko wtedy, jeśli osoby w najgorszej sytuacji mają się lepiej, niż miałyby się w warunkach pełnej równości. W praktyce oznacza to, że państwo powinno zapewniać merytokrację, równość szans i dbać o obywateli w najgorszej sytuacji.

  czytaj więcej

 • Bujak: Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy

  Bujak: Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy

  Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy, możliwe jest utrzymanie nadwyżki w handlu zagranicznym i na rachunku obrotów bieżących. Trzeba jednak budować nasz potencjał eksportowy, podnosić innowacyjność i konkurencyjność gospodarki - uważa główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

  czytaj więcej

 • Podatek od najmu prywatnego w 2018. Zmiana stawki ryczałtu

  Podatek od najmu prywatnego w 2018. Zmiana stawki ryczałtu

  Podatek na zasadach ogólnych czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - to, która forma opodatkowania najmu okaże się korzystniejsza dla wynajmującego, zależy od kilku czynników. Jednym są koszty uzyskania przychodu, uwzględniane w pierwszym przypadku. Jeśli są wysokie, podatek ogólny o stawce 18 proc. czy 32 proc. może okazać się bardziej opłacalny niż ryczałt, którego stawka od 2018 roku wynosi 8,5 lub 12 proc.

  czytaj więcej

 • Piłka: To nie koniec demograficznej katastrofy

  Piłka: To nie koniec demograficznej katastrofy

  Według danych GUS w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 403 tys. dzieci, więcej niż w 2015 i 2016 r. Rządowe media ogłosiły wielki sukces programu 500+. Koronnym argumentem jest porównanie poziomu urodzeń z prognozą GUS z 2014 r. Wówczas Urząd prognozował, że w 2017 r. urodzenia osiągną poziom 346 tys. W świetle tej prognozy wzrost urodzeń w porównaniu z nią wynosi 57 tys.

  czytaj więcej

 • Kiedy nie zapłacisz PIT od odszkodowania za wypadek przy pracy

  Kiedy nie zapłacisz PIT od odszkodowania za wypadek przy pracy

  Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie jest zwolnione z PIT, jeżeli jest wypłacane na podstawie ugody, która nie została zawarta przed sądem – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Cyfrowy podatek po warszawsku: Krajowa wersja digital tax dla Facebooka czy Google'a już gotowa

  Cyfrowy podatek po warszawsku: Krajowa wersja digital tax dla Facebooka czy Google'a już gotowa

  Resort finansów opracował już rodzimą koncepcję wersji digital tax, który miałby obciążyć przychody firm gospodarki cyfrowej uzyskiwane przez nie na terenie naszego kraju.

  czytaj więcej

 • Nowa emerytura także dla kontynuujących pracę po osiągnięciu obniżonego wieku

  Nowa emerytura także dla kontynuujących pracę po osiągnięciu obniżonego wieku

  Mogą się o nią ubiegać pracownicy urodzeni przed 1949 rokiem, jeśli wystąpili o świadczenie po 2008 roku, a po ukończeniu 60 lub 65 lat nadal podlegali ubezpieczeniom.

  czytaj więcej

 • Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Liczymy składki wypadkowe. Od 1 kwietnia w małych firmach będą niższe

  Od 1 września 2017 r. prowadzę pozarolnicza? działalność´ gospodarcza? w branży gastronomicznej. Od tego dnia zgłosiłem siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia, a od 1 października 2017 r., w związku z zatrudnieniem pierwszych czterech pracowników, zgłosiłem ich do ubezpieczeń społecznych.

  czytaj więcej

 • ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  Pieniądze będzie można ściągać tylko ze świadczenia netto, a to oznacza więcej pieniędzy dla dłużnika. Tak wynika z rządowej propozycji nowelizacji przepisów.

  czytaj więcej

 • O co chodzi w wojnie o norki?

  O co chodzi w wojnie o norki?

  Czy cierpienie zwierzęcia to naturalny porządek rzeczy? Czy też futro to modowy kaprys? Tych dwóch stanowisk nie da się pogodzić.

  czytaj więcej

 • Tak państwo przegrywa ze spółką rodziny Kulczyków

  Tak państwo przegrywa ze spółką rodziny Kulczyków

  Choć spółka zarządzająca fragmentem trasy A2 wpłaciła prawie 1,4 mld zł, to państwo nie może korzystać z tych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Spieniężenie udziału w nieruchomości jest bez PIT

  Spieniężenie udziału w nieruchomości jest bez PIT

  Spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości nieprzekraczająca wartości udziału nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego – uznał WSA w Gliwicach.

  czytaj więcej

 • Najpóźniej za dwa lata podatek cyfrowy powinien być faktem

  Najpóźniej za dwa lata podatek cyfrowy powinien być faktem

  KE proponuje podatek cyfrowy już za dwa lata. - Analizujemy propozycje Komisji dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej oraz dynamikę wydarzeń - mówi Filip Majdowski, wicedyrektor departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Nie będzie obniżenia PIT dla przedsiębiorców do 15 proc. Sejm odrzucił projekt

  Nie będzie obniżenia PIT dla przedsiębiorców do 15 proc. Sejm odrzucił projekt

  Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada obniżenie z 19 proc. do 15 proc. podatku od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

  czytaj więcej

 • Sejm za odrzuceniem projektu PSL, zakładającego "emerytury bez podatku"

  Sejm za odrzuceniem projektu PSL, zakładającego "emerytury bez podatku"

  Sejm odrzucił w czwartek poselski projekt ustawy, który zakładał wypłacanie emerytom i rencistom świadczeń bez pomniejszania ich o podatek PIT oraz o składki na ubezpieczenie zdrowotne.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku"

  Kosiniak-Kamysz: Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku"

  Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku" - powiedział w sobotę w Izbicy Kujawskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że partia wraz z seniorami i różnymi organizacjami rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej