urząd skarbowy ulga na dzieci

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urząd skarbowy ulga na dzieci. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urząd skarbowy ulga na dzieci.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie błędy w PIT można poprawić

  Jakie błędy w PIT można poprawić

  Pan Grzegorz, ojciec dwójki dzieci, rozlicza się co roku z pracującą na pół etatu żoną. W tym roku postąpił podobnie. Postanowił wysłać wspólne zeznanie roczne przez internet. Zabrał się jednak do tego dopiero 30 kwietnia. Niestety nie wiedział, jak skorzystać z ulgi na dziecko na nowych zasadach i popełnił błąd – wskazał zbyt niską kwotę do odliczenia. Mało tego, nie zdołał wysłać formularza przez internet, a było już za późno, aby go wydrukować i wysłać w formie tradycyjnej – pocztą. Zrobił to dopiero 2 maja. – Czy miałem prawo do rozliczenia wspólnego z żoną? Czy mogę skorygować zeznanie i odzyskać całą kwotę ulgi na dzieci? Jak uniknąć ewentualnej kary ze strony fiskusa – pyta pan Grzegorz

  czytaj więcej

 • Ulga prorodzinna: Odliczenie jedynie dla troskliwego rodzica

  Ulga prorodzinna: Odliczenie jedynie dla troskliwego rodzica

  Z ulgi prorodzinnej powinien korzystać tylko ten, kto faktycznie zajmuje się dzieckiem. Nie można przyznawać jej automatycznie, tylko dlatego że sąd nie pozbawił opiekuna władzy rodzicielskiej.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Kwota wolna wyższa, ale bez przesady

  Kwota wolna wyższa, ale bez przesady

  Kwota wolna od podatku w Polsce od wielu lat nie ulega znacznym zmianom. Od 7 lat wynosi 3091 zł. Ostatni raz zwiększono ją w 2008 roku. Podwyżka wyniosła wtedy... 2 zł. Podkreślenia wymaga również to, że w momencie, gdy wprowadzano do polskiego systemu podatkowego kwotę wolną od podatku, wynosiła wówczas trzykrotność płacy minimalnej. Dziś nie osiąga nawet dwukrotności, bo w 2015 r. płaca minimalna wynosi 1750 zł.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady liczenia ulgi na dzieci: Ponad 1,6 mld zł zostało w kieszeniach obywateli

  Nowe zasady liczenia ulgi na dzieci: Ponad 1,6 mld zł zostało w kieszeniach obywateli

  Ponad 1,4 mln podatników skorzystało z prawa do pełnego odliczenia ulgi na dzieci, pomimo że w 2014 r. nie mieli wystarczających dochodów. Ci, którzy mają dzieci, ale zarabiają na tyle mało, że ich podatek nie wystarcza do wykorzystania pełnej ulgi, od tego roku mogą ją odliczyć od zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  czytaj więcej

 • Ograniczenie praw rodzicielskich nie wpływa na ulgę w PIT

  Ograniczenie praw rodzicielskich nie wpływa na ulgę w PIT

  Chociaż w związku z rozwodem sąd ograniczył ojcu prawa rodzicielskie, to nie traci on możliwości korzystania z podatkowej ulgi na dzieci. Jeśli nie ustali inaczej z byłą żoną, będzie im ona przysługiwać po połowie – wynika z orzeczenia WSA w Opolu.

  czytaj więcej

 • W przepisach podatkowych Kościoły ważniejsze niż rodzina

  W przepisach podatkowych Kościoły ważniejsze niż rodzina

  Nie ma przeszkód, by ten, kto płaci 19-proc. liniowy podatek dochodowy, odliczył darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Tak orzekł NSA

  czytaj więcej

 • Preferencje dla dużych rodzin bez opodatkowania

  Preferencje dla dużych rodzin bez opodatkowania

  Refundacja biletów komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży uczącej się z rodzin wielodzietnych nie stanowi przychodu. Świadczenie nie podlega więc PIT. Tak stwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

  czytaj więcej

 • Szczurek: Nie likwidujemy ani NFZ, ani ZUS. Zmienia się jedynie płatnik

  Szczurek: Nie likwidujemy ani NFZ, ani ZUS. Zmienia się jedynie płatnik

  - To jednak zmiana fundamentalna, która wywraca do góry nogami cały system podatkowo-składkowy - uważa Mateusz Szczurek, minister finansów.

  czytaj więcej

 • Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Likwidacja progów PIT: Stawka jednolita, czyli dla każdego inna

  Zastąpienie trzech danin jedną – jak chce tego PO – oznacza też koniec ulg w PIT i nowy kształt administracji zajmującej się zbieraniem dochodów do państwowej kasy. Propozycja PO oznacza likwidację stałych progów w PIT, ale rzeczywisty podatek wahałby się między 10 a 39,5 proc.

  czytaj więcej

 • Niższe zarobki dla osób bezdzietnych. Wraca bykowe, czyli większe obciążenie fiskalne singli

  Niższe zarobki dla osób bezdzietnych. Wraca bykowe, czyli większe obciążenie fiskalne singli

  Nowy, jednolity podatek proponowany przez Platformę Obywatelską realizuje w praktyce ideę bykowego. Czyli większego obciążenia fiskalnego osób samotnych

  czytaj więcej

 • Zmiany w PIT 2015: Rozliczenia na nowych formularzach

  Zmiany w PIT 2015: Rozliczenia na nowych formularzach

  Rozliczając podatek za rok 2015 pamiętać należy o nowych wzorach deklaracji podatkowych, które zaczną obowiązywać po 1 stycznia 2016. Jedna z ważniejszych dotyczy także składania korekty deklaracji podatkowej. Od 2016 dokonać będzie jej można poprzez ponowne złożenie druku PIT. Stosowane do tej pory druki ORD/ZU nie będą wymagane.

  czytaj więcej

 • Jakie ulgi podatkowe przysługują filantropom

  Jakie ulgi podatkowe przysługują filantropom

  Podatnicy mogą do pewnego limitu odliczyć darowizny na cele charytatywne oraz pod pewnymi warunkami całą kwotę, którą przekazali kościelnym osobom prawnym. Jeśli przekażą żywność organizacji pożytku publicznego, mogą też uniknąć VAT.

  czytaj więcej

 • Podatki 2016: Przegląd najważniejszych zmian

  Podatki 2016: Przegląd najważniejszych zmian

  Zmiana ordynacji podatkowej, rozszerzenie katalogu ulg i przychodów nieobjętych podatkiem, nowe formularze, uproszczone procedury i wyższe odsetki od zaległych podatków to tylko część zmian, które w 2016 roku obowiązywać będą płatników i podatników.

  czytaj więcej

 • Pracodawca nie zawsze rozliczy pracownika z fiskusem

  Pracodawca nie zawsze rozliczy pracownika z fiskusem

  Chciałbym skorzystać z opcji rocznego rozliczenia mnie przez pracodawcę z fiskusem – pisze pan Marek. – Zastanawiam się jednak, czy spełniam wszystkie warunki ku temu. Nie korzystam z żadnych ulg podatkowych, nie mam małżonka, do pensji dorabiam na podstawie umów cywilnoprawnych – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • PIT 2015: Co można odliczyć od podatku?

  PIT 2015: Co można odliczyć od podatku?

  Termin złożenia deklaracji podatkowych za 2015 rok mija 2 maja 2016. Zobacz, jakie ulgi możesz odliczyć od podatku.

  czytaj więcej

 • Ulga prorodzinna: Tylko rodzic faktycznie sprawujący opiekę ma prawo do preferencji

  Ulga prorodzinna: Tylko rodzic faktycznie sprawujący opiekę ma prawo do preferencji

  Kolejny sąd potwierdził, że tylko ten, kto w rzeczywistości zajmuje się dzieckiem, skorzysta w całości z ulgi prorodzinnej. Były małżonek nie ma takiego prawa, nawet jeśli sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej.

  czytaj więcej

 • Ryczałt od najmu: Niewiele czasu na rozliczenie

  Ryczałt od najmu: Niewiele czasu na rozliczenie

  Syn wynajmuje mieszkanie i co miesiąc płaci do urzędu podatek zryczałtowany – pisze pan Jan. – Czy jeżeli nie ma innych przychodów opodatkowanych w Polsce, to musi złożyć zeznanie roczne – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Ulga prorodzinna przysługuje razy dwa

  Ulga prorodzinna przysługuje razy dwa

  Pracodawca może przekazać pracownikowi na opiekę nad dzieckiem dwa świadczenia. Jedno z funduszu socjalnego, drugie ze środków obrotowych. Pracownik też skorzysta dwukrotnie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej