pkwiu

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) – pierwsza polska klasyfikacja produktów, znajdujących się w polskim obiegu gospodarczym.


 • Kiedy stosować obniżone stawki VAT, a kiedy podstawową

  Kiedy stosować obniżone stawki VAT, a kiedy podstawową

  W najnowszych wyrokach sądy przesądzają, że do oprawek okularowych, napojów zawierających ekstrakt z kawy czy usługi wejścia do klubu fitness stosujemy 5- lub 8-proc. stawkę VAT. Na taką optymalizację nie pozwalają natomiast w restauracjach.

  czytaj więcej

 • VAT od myszki i klawiatury też może zapłacić nabywca

  VAT od myszki i klawiatury też może zapłacić nabywca

  Zestaw, w skład którego wchodzi elektronika, np. komputer z routerem czy telefon z ładowarką, w całości może być objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia – tłumaczy Ministerstwo Finansów w opublikowanej broszurze informacyjnej. Inaczej jednak będzie w przypadku telefonu z ładowarką do samochodu. Wyjaśnienia dotyczą nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 lipca 2015 r.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczać najem nieruchomości?

  Jak rozliczać najem nieruchomości?

  Najważniejsze jest ustalenie, czy robimy to w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie. Jako formę opodatkowania można wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z niską 8,5-proc. stawką, lecz trzeba być ostrożnym, bo nie zawsze się to opłaca.

  czytaj więcej

 • W stołówkach zakładowych kasa fiskalna obowiązkowa

  W stołówkach zakładowych kasa fiskalna obowiązkowa

  Przedsiębiorstwa, które na miejscu przygotowują posiłki i sprzedają je swoim pracownikom, muszą ewidencjonować obrót nimi. Taką interpretację potwierdza Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • IS w Łodzi o obniżonej stawce VAT na artykuły spożywcze

  IS w Łodzi o obniżonej stawce VAT na artykuły spożywcze

  TEZA: Dostawa wyrobu zaklasyfikowanego według PKWiU do grupowania 10.89.19.0, niezawierającego alkoholu i niestanowiącego ekstraktu słodowego, opodatkowana jest 8-proc. stawką VAT.

  czytaj więcej

 • Zobacz, jak rozszyfrować rachunek za wodę i zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie

  Zobacz, jak rozszyfrować rachunek za wodę i zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie

  Według danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, średnie zużycie wody w Polsce to 150 litrów dziennie na osobę. Oznacza to równowartość kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Choć zużywamy wiele wody i płacimy za nią wysokie rachunki, wielu z nas wciąż może mieć kłopot ze zrozumieniem ich treści. Eksperci robota finansowego bm.pl podpowiadają, w jaki sposób odszyfrować trudną treść faktur oraz co zrobić, aby zmniejszyć wydatki na wodę.

  czytaj więcej

 • IS w Katowicach o ewidencjonowaniu przychodu ze sprzedaży złota w lombardzie

  IS w Katowicach o ewidencjonowaniu przychodu ze sprzedaży złota w lombardzie

  TEZA: Przychodem podatnika prowadzącego lombard będzie przychód odpowiadający różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy (lub rzeczy uzyskanych w wyniku obróbki zastawionej rzeczy) a kwotą udzielonej pożyczki.

  czytaj więcej

 • Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu

  Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu

  Podatnik prowadzi firmę, której głównym profilem jest świadczenie usług informatycznych. Do tej pory nie świadczył usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak obecnie chciałby poszerzyć biznes o wynajem ekskluzywnej limuzyny na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny). Samochód będzie wynajmowany (z kierowcą lub bez) osobom fizycznym, niezależnie od tego, czy prowadzą firmę. Klientami zapewne będą głównie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności. Limuzyną podatnik będzie wozić gości weselnych, młodą parę itp. Usługi wynajmu samochodów bez kierowcy zaklasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy PKWiU 77.11.10, a wynajem limuzyn z kierowcą do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą – PKWiU 49.32.12. Czy podatnik będzie musiał rejestrować usługi wynajmu limuzyny w kasie fiskalnej od pierwszego dnia prowadzenia firmy w tym zakresie?

  czytaj więcej

 • Firma rozlicza pracownikom ryczałty od aut? Musi mieć kasę

  Firma rozlicza pracownikom ryczałty od aut? Musi mieć kasę

  Fiskus uważa zwrot za benzynę wykorzystywaną przez zatrudnionych do jazd prywatnych za obrót paliwem. Ten zaś trzeba ewidencjonować na urządzeniu fiskalnym.

  czytaj więcej

 • Kto ze świadczących usługi nie ma obowiązku korzystania z kasy fiskalnej

  Kto ze świadczących usługi nie ma obowiązku korzystania z kasy fiskalnej

  Jeżeli przedsiębiorca przewozi turystów meleksem, a nie taksówką, może nie ewidencjonować obrotu, pod warunkiem że nie przekroczy limitu w wysokości 20 tys. zł. Tak samo jest w przypadku weterynarzy czy psychologów. Bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych mają natomiast lekarze

  czytaj więcej

 • IS w Katowicach o opodatkowaniu hodowli i sprzedaży pijawek

  IS w Katowicach o opodatkowaniu hodowli i sprzedaży pijawek

  TEZA: Sprzedaż pijawek z własnej hodowli nie generuje przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, lecz przychody z działalności rolniczej, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o PIT.

  czytaj więcej

 • Kakao i kawa podatkowo różne

  Kakao i kawa podatkowo różne

  Fiskus nie zgadza się na to, by produkty zawierające kawę były opodatkowane preferencyjną stawką VAT. Nie widzi natomiast przeszkód, gdy chodzi o proszek zawierający kakao.

  czytaj więcej

 • Fiskus skończy z tłumaczeniem obywatelom, o co chodzi w VAT

  Fiskus skończy z tłumaczeniem obywatelom, o co chodzi w VAT

  Doradcy podatkowi zacierają ręce. Minister nie będzie wydawał interpretacji indywidualnych w sprawie podatku od towarów i usług. Podatnicy będą zdani tylko na ekspertów.

  czytaj więcej

 • Niektóre usługi budowlane można rozliczać ryczałtem

  Niektóre usługi budowlane można rozliczać ryczałtem

  Chcę jako podwykonawca wykonywać roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg i ulic (symbol 42.11.20.0) – pisze w e-mailu do redakcji pan Jan. – Czy mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Napój to nie jest sok, więc VAT też jest inny

  Napój to nie jest sok, więc VAT też jest inny

  Sąd wie, jak ocenić podobieństwo produktów, i nie musi w tej sprawie zwracać się do Trybunału Sprawiedliwości UE – wynika z wczorajszego wyroku siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjunego.

  czytaj więcej

 • Stosowanie kas fiskalnych. Zasady obowiązujące w 2016 roku

  Stosowanie kas fiskalnych. Zasady obowiązujące w 2016 roku

  Obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmuje co do zasady wszystkich przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Stanowi o tym art. 111 ustawy o VAT. Jednak co ważne, ustawodawca przewidział zarówno szereg przedmiotowych jak i podmiotowych zwolnień z kasy fiskalnej, jak również grupy działalności, które bezwzględnie muszą ją posiadać.

  czytaj więcej

 • Czy zysk podzielony między wspólników spółki komandytowej jest opodatkowany

  Czy zysk podzielony między wspólników spółki komandytowej jest opodatkowany

  Wspólnicy spółki komandytowej podjęli uchwałę o przeznaczeniu całego zysku za 2014 rok do wypłaty wspólnikom. Czy otrzymanie przez wspólników przypadających na nich kwot będzie opodatkowane podatkiem dochodowym?

  czytaj więcej

 • Stosowanie kas fiskalnych w 2016. Kto musi, a kto jest zwolniony?

  Stosowanie kas fiskalnych w 2016. Kto musi, a kto jest zwolniony?

  Obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie w 2016 roku dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Spać spokojnie mogą drobni przedsiębiorcy z niewielkim obrotem (do 20 000 zł w roku podatkowym). Zwolnione z rejestracji na kasie są także m.in. usługi opłacone przelewem i sprzedaż wysyłkowa, ale tylko pod pewnymi warunkami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej