pit 23

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pit 23. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pit 23.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • NIK proponuje: Dajmy gminom więcej zadań własnych - to ukróci konflikt o pieniądze

  NIK proponuje: Dajmy gminom więcej zadań własnych - to ukróci konflikt o pieniądze

  Izba radzi rządowi, by zlecenia dla władz lokalnych przekształcił w ich zadania własne. To miałoby ukrócić odwieczny konflikt o pieniądze na ich realizację.

  czytaj więcej

 • Koniec z piwem nad Wisłą? Będzie zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym

  Koniec z piwem nad Wisłą? Będzie zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym

  Wprowadzenie zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym - przewiduje projekt przygotowany przez resort zdrowia. Obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach: na ulicach, placach, w parkach. MZ chce też, by emisja reklam piwa była możliwa dopiero po godzinie 23.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Jak skutecznie i sensownie usprawnić system podatkowy

  Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Nie ma zgody na podwyższenie kilometrówki. Stawki nie były zmieniane od dekady

  Nie ma zgody na podwyższenie kilometrówki. Stawki nie były zmieniane od dekady

  Rząd jest przeciwny podniesieniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu – poinformował wczoraj wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz. Stawki nie były zmieniane od dekady.

  czytaj więcej

 • Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  PROBLEM: Od niedawna działa w naszej firmie organizacja związkowa. Jeden z pracowników został powołany na jej skarbnika. Ostatnio złożył wniosek o udzielenie mu 20 października zwolnienia z całego dnia pracy ze względu na szkolenie, na które został delegowany przez związek. Szkolenie odbywa się w godzinach pokrywających się z jego grafikiem pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany takiego zwolnienia udzielić? Czy jest ono płatne? Jeśli tak, to jak obliczyć wynagrodzenie, skoro pracownik zarabia 4800 zł, dodatkowo ma prawo do premii od 100 do 500 zł za czas przepracowany, a z wynagrodzenia – za jego zgodą – ma potrącaną składkę związkową w wysokości 45 zł?

  czytaj więcej

 • Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Przedsiębiorców korzystających z 19-proc. stawki było w ubiegłym roku 50 razy mniej niż podatników rozliczających się z fiskusem według skali. Ale wykazali oni tylko trzy razy niższy podatek należny niż osoby rozliczające się na zasadach ogólnych

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

  Poradnia podatkowa z dnia 6 listopada 2017

  Od kiedy należy stosować kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek?

  czytaj więcej

 • Ofiary fikcyjnego outsourcingu nie odliczą VAT

  Ofiary fikcyjnego outsourcingu nie odliczą VAT

  Reklamowany kilka lat temu pomysł na wynajęcie sobie swoich własnych pracowników okazuje się coraz bardziej kosztowny dla tych, którzy dali się na to skusić.

  czytaj więcej

 • Sąd Najwyższy rozszerza definicję pracownika o lekarza na kontrakcie

  Sąd Najwyższy rozszerza definicję pracownika o lekarza na kontrakcie

  Zdaniem sądu w przypadku medyka należy płacić składki także od jego dodatkowych umów zawieranych poza stosunkiem pracy. Tak jest, gdy obowiązki na ich podstawie są wykonywane na rzecz pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Firma zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w których zlokalizowana jest ta budowa, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej. Od października 2017 r., zgodnie z regulaminem wynagradzania, został przyznany dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania. W ten sposób są im rekompensowane zwiększone koszty utrzymania i kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Czy dodatek ten podlega oskładkowaniu?

  czytaj więcej

 • Wiceszef KAS: Wydatki na czynsz mogą być kosztem, jeśli ma to związek z działalnością gospodarczą

  Wiceszef KAS: Wydatki na czynsz mogą być kosztem, jeśli ma to związek z działalnością gospodarczą

  Wydatki na czynsz, czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, mogą być zaliczone do kosztów pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - zapewnia PAP wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

  czytaj więcej

 • Parkowanie w miejscu zamieszkania pozwala odliczać cały VAT

  Parkowanie w miejscu zamieszkania pozwala odliczać cały VAT

  Firma może odliczać 100 proc. VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli pracujący dla niej handlowcy parkują służbowe auta pod domem, a sama wprowadziła stosowne regulacje i zabezpieczenia – potwierdził po raz kolejny NSA. Wcześniej tak samo sąd kasacyjny orzekł m.in. 21 lutego br. (sygn. akt I FSK 1200/15, I FSK 1201/15) oraz 23 czerwca br. (sygn. akt I FSK 2151/15).

  czytaj więcej

 • Gliński: Zwiększyliśmy nakłady na kulturę

  Gliński: Zwiększyliśmy nakłady na kulturę

  Udało nam się zwiększyć budżet na kulturę o ponad 20 proc., dzięki czemu wyniosły one ponad 4 mld zł, to jest ponad 1 proc. budżetu państwa - powiedział w piątek na konferencji prasowej podsumowującej dwa lata pracy MKiDN wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

  czytaj więcej

 • Przez Messengera się nie napijesz. Spada liczba pijących 15-latków

  Przez Messengera się nie napijesz. Spada liczba pijących 15-latków

  Spada liczba pijących 15-latków. Wpływ na to ma zmiana stylu życia: rzadziej spędzają czas w gronie znajomych.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów: Po październiku nadwyżka w budżecie wyniosła 2,7 mld zł

  Ministerstwo Finansów: Po październiku nadwyżka w budżecie wyniosła 2,7 mld zł

  Po październiku nadwyżka budżetowa wyniosła 2,7 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Dochody z VAT były wyższe o 21,7 proc. rdr, tj. ok. 23,9 mld zł. MF podał, że deficyt sektora finansów publicznych wg. ESA'2010 na koniec października wyniósł ok. 7 mld zł.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 4 grudnia 2017

  Poradnia podatkowa z 4 grudnia 2017

  ● Czy można dokonać zapłaty na rzecz kontrahenta wykonawcy● Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy odsprzedaży raportu handlowego firmie z innego państwa członkowskiego UE● Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia

  czytaj więcej

 • PIT od odprawy lub odszkodowania za zakaz konkurencji. Sądy po stronie menedżerów

  PIT od odprawy lub odszkodowania za zakaz konkurencji. Sądy po stronie menedżerów

  Zwolniony prezes nie zapłaci 70 proc. PIT od odprawy lub odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli Skarb Państwa nie ma ponad połowy głosów w spółce. Będzie tak samo, jeśli otrzyma pieniądze na podstawie porozumienia z pracodawcą.

  czytaj więcej

 • Odnawianie rękojmi (nie) tylko dla konsumentów

  Odnawianie rękojmi (nie) tylko dla konsumentów

  Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji kodeksu cywilnego (druk nr 1912), która przewiduje m.in. znaczące zwiększenie uprawnień konsumentów z tytułu rękojmi. Dodany ma zostać art. 568 2 k.c. stanowiący, że jeśli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany rzeczy na wolną od wad.

  czytaj więcej

 • W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  W 2018 roku wyższa pensja minimalna i stawka godzinowa

  Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2100 zł. Wraz z nim wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy oraz ubezpieczeniach społecznych obliczane od jej wysokości

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej