jak rozliczyć podatek przez internet

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak rozliczyć podatek przez internet. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak rozliczyć podatek przez internet.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Korzystasz z chmury? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek u źródła

  Korzystasz z chmury? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek u źródła

  Podczas kontroli podatkowej pracownicy fiskusa przeanalizowali m.in. warunki korzystania przez podatnika z chmury. Okazało się, że nabywał on nie tylko miejsce na serwerze, lecz także dodatkowe usługi związane z przetwarzaniem danych przechowywanych w chmurze. Co więcej, dostawca usług miał siedzibę za granicą, a polski przedsiębiorca nie posiadał certyfikatu jego rezydencji podatkowej. Kontrolujący postawili więc wniosek, że należności z tytułu używania chmury podlegały opodatkowaniu 20-proc. podatkiem u źródła. Polski przedsiębiorca, wypłacając wynagrodzenie swojemu kontrahentowi, powinien jako płatnik obliczyć i pobrać podatek, a następnie wpłacić go do urzędu skarbowego. Podatnik jest zdziwiony, bo myślał, że korzystanie z chmury nie wymaga zapłaty podatku u źródła.

  czytaj więcej

 • Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami

  Jak skasować puste faktury. MF ma nowy sposób na zwalczanie handlu kosztami

  Ministerstwo Finansów chce, by służby skarbowe mogły kupować puste faktury. Dzięki temu sprawdzą, kto korzysta z „dostawców kosztów” i oszukuje na podatkach.

  czytaj więcej

 • Regionalne festiwale trafiły pod lupę fiskusa. Sypią się kary i konfiskaty

  Regionalne festiwale trafiły pod lupę fiskusa. Sypią się kary i konfiskaty

  Sprzedawcy nalewek na lokalnych festynach nie mają w ostatnich dniach dobrej passy. Zamiast zarobku coraz częściej czekają ich mandaty od skarbówki.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Odliczenie VAT: Handlujący z wykreślonymi z rejestru odzyskają podatek

  Odliczenie VAT: Handlujący z wykreślonymi z rejestru odzyskają podatek

  Fiskus nie może odmawiać przedsiębiorcom prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że ich kontrahenci stracili status podatnika – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Większość płatników CIT nie wykazuje podatku

  Większość płatników CIT nie wykazuje podatku

  Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych były w 2016 r. o prawie 3 mld zł wyższe niż rok wcześniej i wyniosły prawie 34 mld zł. Daninę wykazało jednak tylko 40 proc. podatników.

  czytaj więcej

 • Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Prawie jedną czwartą PIT płacą liniowcy

  Przedsiębiorców korzystających z 19-proc. stawki było w ubiegłym roku 50 razy mniej niż podatników rozliczających się z fiskusem według skali. Ale wykazali oni tylko trzy razy niższy podatek należny niż osoby rozliczające się na zasadach ogólnych

  czytaj więcej

 • Kiedy ubruttowienie należności można uznać za KUP

  Kiedy ubruttowienie należności można uznać za KUP

  Na X spółce z o.o. w związku z transakcjami realizowanymi z nierezydentami oraz wypłatą należności za świadczenia, o których mowa w art. 21 ustawy o CIT, ciążą obowiązki płatnika polegające na konieczności potrącenia i uiszczenia podatku u źródła. W praktyce możliwe są sytuacje, w których płatnik nie potrąci należnego podatku od kwoty wypłacanej kontrahentowi. Takie sytuacje są wynikiem obiektywnego braku możliwości potrącenia podatku z uwagi na charakter transakcji i sposób funkcjonowania kontrahenta. Przyczyną mogą być postanowienia umowy zawartej z kontrahentem. W tych sytuacjach spółka decyduje się ponieść ciężar podatku u źródła. Spółka dokonuje tego przez ubruttowienie należności, które polega na doliczeniu do niej kwoty pozwalającej na pokrycie podatku u źródła od tej należności. W celu ubruttowienia należność netto spółka dzieli przez ułamek stanowiący wynik różnicy między liczbą 1 i ułamkiem odpowiadającym stawce podatku u źródła. Czy spółka może zliczyć do kosztów podatkowych podatek, który nie był potrącony, lecz jest dopłacany z własnych środków płatnika w wysokości związanej z ubruttowieniem należności?

  czytaj więcej

 • Cudze przedawnienie nie obroni przed fiskusem

  Cudze przedawnienie nie obroni przed fiskusem

   Allegrowicz, który twierdzi, że tylko sprzedaje towary przez internet, a firmę prowadzi kto inny, musi mieć na to dowody – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Bruksela uprości VAT firmom działającym w sieci

  Bruksela uprości VAT firmom działającym w sieci

   W 2021 r. unijne sklepy internetowe rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego kraju UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. A przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi elektroniczne na rzecz konsumentów z innych krajów UE i nie przekroczą rocznego progu obrotu w wysokości 10 tys. euro, rozliczą sprzedaż według zasad krajowych.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Dwa lata rządu PiS: Coraz gorsze standardy tworzenia prawa

  Dwa lata rządu PiS: Coraz gorsze standardy tworzenia prawa

  Przepisy powstają szybko, bez refleksji i zbyt pochopnie. To powoduje liczne błędy, które trzeba naprawiać kolejnymi nowelizacjami

  czytaj więcej

 • Świtała: Chcemy, aby firmy internetowe uczciwie konkurowały [WYWIAD]

  Świtała: Chcemy, aby firmy internetowe uczciwie konkurowały [WYWIAD]

  - Myślimy o czymś w rodzaju podatku wyrównawczego. Rozważamy też inną koncepcję – tzw. diverted profit tax. Niektórzy nazywają go w uproszczeniu podatkiem od przychodów wyprowadzanych za granicę - mówi w wywiadzie dla DGP Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego w MF.

  czytaj więcej

 • Dowód wykorzystany przy wprowadzeniu kosztu do ksiąg posłuży też podatkowo

  Dowód wykorzystany przy wprowadzeniu kosztu do ksiąg posłuży też podatkowo

  Zdarza się, że jednostka dokonuje zakupu, który nie jest potwierdzony ani pisemną umową, ani fakturą. KAS wskazał, że nie jest to przeszkoda, aby ująć taki zakup jako koszt uzyskania przychodów, o ile jest on odpowiednio udokumentowany w rachunkowości.

  czytaj więcej

 • Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Już samo to, że zauważyliśmy szkodliwość zanieczyszczenia powietrza, oznacza, że wkrótce rozwiążemy ten problem. Pomoże w tym... kapitalizm.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w 50-proc. kosztach: Dla kogo i na jakich zasadach preferencje w PIT

  Rewolucja w 50-proc. kosztach: Dla kogo i na jakich zasadach preferencje w PIT

  Wątpliwości związane z nowymi przepisami w zakresie ulg podatkowych podatnicy mogą rozwiać, występując np. o wydanie interpretacji indywidualnej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej