dochód

Dochód jest to miara finansowa pożytków czerpanych z różnych źródeł.


 • Jakie prawa ma pracownik na urlopie wychowawczym

  Jakie prawa ma pracownik na urlopie wychowawczym

  Rodzice przebywający na urlopie wychowawczym są chronieni przed zwolnieniem, mogą też liczyć na dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  O tym, co może być kosztem podatkowym, a co nie, można by napisać grubą książkę. Podatnicy cały czas toczą o to boje z fiskusem, bo wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a tym samym mniejszy podatek. W spory wchodzą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby niemające firm, które chcą np. rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia.

  czytaj więcej

 • Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Grupa międzynarodowa AS International z siedzibą w Austrii wchodzi w skład wielonarodowych spółek zajmujących się produkcją i sprzedażą urządzeń alarmowych. W Polsce spółka zarejestrowana jest tylko dla celów VAT. Spółka ta pełni funkcję strategiczną i podejmuje wszystkie naczelne decyzje dotyczące pozostałych spółek wchodzących w skład międzynarodowej grupy. Kooperuje z polskimi firmami AS sp. z o.o. SPRZEDAŻ w Kaliszu oraz AS sp. z o.o. PRODUKCJA w Kołobrzegu, które również należą do międzynarodowej grupy AS. Dostawy produktów między spółkami powiązanymi ustalane są w oparciu o ceny transferowe. Sprzedaż produktów przez spółki powiązane do spółki głównej lub do innych firm podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dodatkowo w spółce dokonywana jest analiza wskaźnikowa rentowności spółek powiązanych. W zależności od wskaźnika rentowności danej spółki powiązanej płaci ona spółce głównej lub otrzymuje od spółki głównej określone kwoty celem zapewnienia rentowności, tzw. compensation payment. Czy kwoty wynikające z compensation payment są opodatkowane VAT?

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Kodeks rodzinny do poprawki: Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie, będzie reprezentowane tylko przez adwokata lub radcę

  Kodeks rodzinny do poprawki: Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie, będzie reprezentowane tylko przez adwokata lub radcę

  Dziecko, które stało się ofiarą molestowania czy przemocy w rodzinie, będzie mogło być reprezentowane w sądzie wyłącznie przez adwokata lub radcę prawnego. W mniej skomplikowanych sprawach, np. przed organem administracji, na kuratora małoletniego sąd rodzinny będzie miał prawo wyznaczyć również prawnika bez uprawnień zawodowych (np. aplikanta), a nawet osobę bez dyplomu magistra prawa. To tylko niektóre propozycje, które znalazły się w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Prokuratura: Jest akt oskarżenia przeciwko „Czekolindzie”, kierującej gangiem sutenerów

  Prokuratura: Jest akt oskarżenia przeciwko „Czekolindzie”, kierującej gangiem sutenerów

  Jest akt oskarżenia przeciwko Karolinie P. ps. Czekolinda, która – według śledczych - kierowała grupą specjalizującą się w werbowaniu i czerpaniu zysków z prostytucji kobiet m.in. z Ukrainy, Białorusi i Polski. Gang prowadził w Warszawie ekskluzywną agencję towarzyską.

  czytaj więcej

 • S. Horbaczewski o projekcie budżetu: bardzo ostrożny, skonstruowany konserwatywnie

  S. Horbaczewski o projekcie budżetu: bardzo ostrożny, skonstruowany konserwatywnie

  Pozytywną stroną tego budżetu jest przede wszystkim to, że on jest bardzo ostrożny, bardzo konserwatywnie skonstruowany - powiedział PAP ekonomista Sławomir Horbaczewski. "W założeniach budżetowych jest rezerwa" - dodał.

  czytaj więcej

 • Trzy nowe zarzuty dla byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie

  Trzy nowe zarzuty dla byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie

  Trzy kolejne zarzuty – nakłaniania dwóch kobiet do nielegalnego przerwania ciąży i udzielenia im w tym pomocy, a także nakłaniania jednej z nich do składania fałszywych zeznań przedstawiła prokuratura b. szefowi Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Zbigniewowi N.

  czytaj więcej

 • Youtuberzy sięgają gwiazd TV

  Youtuberzy sięgają gwiazd TV

  Już 26 autorskich kanałów na polskim YouTubie ma ponad milion subskrybentów. Depczą po piętach telewizyjnym gwiazdom nie tylko pod względem rozpoznawalności, lecz także zarobków.

  czytaj więcej

 • PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  Jeżeli podatnik nie wskaże, kiedy zamierza zamieszkać w nowym lokalu, to nie może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym – uznał WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Unijne fundusze nie napędzają inwestycji w Polsce

  Unijne fundusze nie napędzają inwestycji w Polsce

  Wydatki z budżetu środków europejskich wykonaliśmy dopiero w 30 proc. To najgorszy wynik, od kiedy jest taka pozycja w kasie państwa, i dowód, że inwestycje publiczne jeszcze kuleją.

  czytaj więcej

 • Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Efekt pakietu paliwowego: Mniej i oszustów, i uczciwych

  Po wprowadzeniu przepisów ograniczających nielegalny handel liczba koncesji na prowadzenie działalności w tej branży zmalała o niemal 1300. Ubyło też stacji. Zyskały przede wszystkim największe firmy.

  czytaj więcej

 • Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  DEBATA: Czy proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w prawie to recepta na usprawnienie pracy komorników, czy też jedynie zbiór pobożnych życzeń, który zaowocuje zapaścią systemu? Spierali się o to uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Czym jest STIR?

  Ciąg dalszy uszczelniania VAT. Czym jest STIR?

  Rząd podejmuje kolejny krok w celu uszczelnienia podatków. Tym razem angażuje banki i SKOK-i, które zobligowane będą do przekazywania fiskusowi danych. Ujawnianiu przestępstw skarbowych ma służyć STIR czyli system teleinformatyczny izby rozliczeniowej.

  czytaj więcej

 • Ustawa budżetowa w Sejmie. 2018 rok to czas zmian systemowych

  Ustawa budżetowa w Sejmie. 2018 rok to czas zmian systemowych

  Budżet na 2018 rok to przede wszystkim wpływy podatkowe. Te, zgodnie z prognozą mają wynieść ponad 331 mld złotych, co stanowi 98 proc. wszystkich dochodów państwa.

  czytaj więcej

 • Państwa UE zaakceptowały nowe przepisy o podwójnym opodatkowaniu

  Państwa UE zaakceptowały nowe przepisy o podwójnym opodatkowaniu

  Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburgu w sprawie nowego systemu rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania mają dać większą pewność prawną podatnikom.

  czytaj więcej

 • Rząd chce, by dane podatkowe największych firm były publicznie dostępne

  Rząd chce, by dane podatkowe największych firm były publicznie dostępne

  Dane podatkowe największych firm będą publicznie dostępne. Informacja ta będzie pochodziła z zeznania podatkowego i będzie dotyczyć np. danych o wysokości osiągniętych przychodów, dochodu czy poniesionej straty - takie są m.in. skutki projektu noweli ustawy dot. CIT, którą we wtorek przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Projekt budżetu na 2018 r. jest odbiciem priorytetów polityki gospodarczej i społecznej państwa - wskazał szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS) podczas debaty budżetowej we wtorek w Sejmie. Jak dodał, PiS chce dać Polakom "większe możliwości korzystania z efektów rozwoju".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej