dochód

Dochód jest to miara finansowa pożytków czerpanych z różnych źródeł.


 • Jak rozliczać najem, również ten wakacyjny

  Jak rozliczać najem, również ten wakacyjny

  Wynajmujesz długoterminowo dom, pokój, garaż? A może w trakcie wakacji zamierzasz na krótkie okresy udostępniać mieszkanie turystom? Zastanawiasz się, jak rozliczać zyski z tego tytułu? Nic dziwnego, bo sprawa wcale nie jest prosta.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

  Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Jednorazowa amortyzacja nie tylko dla małych

  Jednorazowa amortyzacja nie tylko dla małych

  Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT (tzw. ustawa o robotyzacji). Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument zawiera nowe przepisy, które mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  czytaj więcej

 • Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie śpią spokojnie

  Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie śpią spokojnie

  Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie jeszcze śpią spokojnie. Pytanie, jak długo.

  czytaj więcej

 • Dlaczego ulga mieszkaniowa dyskryminuje tych, którzy kupili nieruchomość na kredyt

  Dlaczego ulga mieszkaniowa dyskryminuje tych, którzy kupili nieruchomość na kredyt

  Nasz ubiegłotygodniowy artykuł „Ulga mieszkaniowa dla bogatych, nie dla biednych” (DGP nr 109/2017) wywołał poruszenie wśród czytelników. A zwłaszcza teza, że kto sprzeda mieszkanie kupione na kredyt przed upływem pięciu lat od nabycia, jest w gorszej sytuacji niż ten, kto pozbywa się lokalu, na którym nie ciąży hipoteka.

  czytaj więcej

 • 400+ dla działaczy opozycji antykomunistycznej

  400+ dla działaczy opozycji antykomunistycznej

   Sejm przyjął senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Zmienia on zasady przyznawania im niektórych świadczeń.

  czytaj więcej

 • Skarbówka uczy się pisać listy. Cel: Wyegzekwować podatki

  Skarbówka uczy się pisać listy. Cel: Wyegzekwować podatki

  Sukces w ściganiu dłużników PIT daje tylko groźba kary i jej nieuchronność, ale napisana prostym językiem. Ale warto też pokazać zalety płacenia danin.

  czytaj więcej

 • W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W sprawie leasingu fiskus ugiął się pod presją sądów

  W ciągu ostatniego roku organy podatkowe zmieniły zdanie. Teraz już pozwalają zaliczać wstępną opłatę od razu do kosztów uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • Darowane nie jest kosztem u tego, kto nie ma firmy

  Darowane nie jest kosztem u tego, kto nie ma firmy

  Kto wnosi do spółki wierzytelność otrzymaną wcześniej w darowiźnie, ten nie pomniejszy przychodu z objęcia udziałów o jej wartość – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe regulacje, które zapobiegną patologiom wśród komorników, czy bubel prawny, który doprowadzi do zapaści systemu egzekucji sądowej? Opinie na temat projektów dwóch nowych ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych – prezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samych zainteresowanych są całkowicie odmienne

  czytaj więcej

 • MF ostrzega przed optymalizacją podatkową z użyciem zagranicznych podmiotów

  MF ostrzega przed optymalizacją podatkową z użyciem zagranicznych podmiotów

  Wykorzystanie zarejestrowanych za granicą podmiotów - głównie spółek kapitałowych - w sytuacji, gdy są one faktycznie polskimi podatnikami i są zarządzane z terytorium Polski, może być uznane za agresywną optymalizacją podatkową - ostrzega resort finansów.

  czytaj więcej

 • Kredyt z banku? Dziękuję, nie biorę

  Kredyt z banku? Dziękuję, nie biorę

  Polacy kupują coraz więcej, co napędza gospodarkę, ale nie robią tego za pożyczone pieniądze. To zmniejsza ryzyko przegrzania koniunktury

  czytaj więcej

 • Kredyt na naukę coraz mniej popularny

  Kredyt na naukę coraz mniej popularny

  Coraz mniej osób sięga po kredyt na naukę w szkole wyższej. Tak wynika z najnowszych danych zebranych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  czytaj więcej

 • Portoryko chce do Stanów Zjednoczonych

  Portoryko chce do Stanów Zjednoczonych

  Obecny status wyspy jest jedną z przyczyn jej problemów gospodarczych. W ostatnich trzech latach dwa razy bankrutowała.Ten niepełnowartościowy status jest jedną z przyczyn gospodarczych problemów – Portoryko praktycznie od 10 lat znajduje się w recesji. Bezrobocie przekracza 12 proc., wobec niespełna 5 proc. w USA, dochody są dwa razy niższe niż w najbiedniejszym z 50 stanów, za to koszty życia wyższe.

  czytaj więcej

 • Szkolne błędy w projekcie ustawy o REIT

  Szkolne błędy w projekcie ustawy o REIT

  Opublikowany w ostatnim czasie, zmieniony projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (zwanych też w skrócie SRWN lub REIT (ang. Real Estate Investment Trust) miał być flagowym pomysłem Ministerstwa Finansów. Ale na razie przypomina raczej Titanica – z kadłubem pełnym legislacyjnych dziur.

  czytaj więcej

 • MF przestrzega przed fikcyjnymi przeprowadzkami za granicę

  MF przestrzega przed fikcyjnymi przeprowadzkami za granicę

  Przedsiębiorca, który zarejestruje spółkę za granicą, ale będzie nią zarządzał z terytorium naszego kraju, nie ucieknie przed polskim fiskusem

  czytaj więcej

 • Zyski starych SKA też bez zwolnienia podatkowego

  Zyski starych SKA też bez zwolnienia podatkowego

  Dywidendy wypłacane przez następców prawnych spółek komandytowo-akcyjnych z zysków SKA są opodatkowane także wtedy, gdy do zmiany formy prawnej doszło przed 2014 r. – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • BGKN: Planujemy włączyć 500 plus do zdolności czynszowej najemców Mieszkania plus

  BGKN: Planujemy włączyć 500 plus do zdolności czynszowej najemców Mieszkania plus

  Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Jego zdaniem, to stały strumień dochodu dla rodziny, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. przy zakupie mieszkania.

  czytaj więcej

 • Jak Polacy oceniają pracę Sejmu? [SONDAŻ]

  Jak Polacy oceniają pracę Sejmu? [SONDAŻ]

  30 proc. badanych pozytywnie ocenia pracę posłów, natomiast negatywnie - 54 proc. O obecnej prezydenturze z uznaniem wypowiada się 54 proc. ankietowanych, 34 proc. jest z niej niezadowolonych - wynika z sondażu CBOS.

  czytaj więcej

 • Hiszpańska prokuratura oskarża C. Ronaldo o ukrywanie dochodów

  Hiszpańska prokuratura oskarża C. Ronaldo o ukrywanie dochodów

  Hiszpańska prokuratura poinformowała, że złożyła pozew przeciwko portugalskiemu piłkarzowi Cristiano Ronaldo, którego oskarża o możliwe oszustwa podatkowe na sumę 14,7 mln euro. Zawodnik Realu Madryt miał się dopuścić przestępstwa w latach 2011-14.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej