co można odliczyć od podatku

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu co można odliczyć od podatku. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące co można odliczyć od podatku.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  PIT: W mieszkaniu trzeba zamieszkać, żeby skorzystać z ulgi

  Jeżeli podatnik nie wskaże, kiedy zamierza zamieszkać w nowym lokalu, to nie może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym – uznał WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Należyta staranność nie tylko dla firm, lecz także dla pracowników

  Należyta staranność nie tylko dla firm, lecz także dla pracowników

  ANALIZA: Ministerstwo Finansów opracowuje właśnie listę przesłanek należytej staranności. Ich spełnienie ochroni firmę przed zakwestionowaniem przez fiskusa prawa do odliczenia VAT, gdy w ramach łańcucha transakcji doszło do wyłudzenia zwrotu podatku przez inne podmioty. Czy przesłanki te mogą także ochronić konkretnych pracowników przed zarzutami o przestępstwa podatkowe z kodeksu karnego?

  czytaj więcej

 • Polska sankcja niezgodna z dyrektywą?

  Polska sankcja niezgodna z dyrektywą?

  Przedsiębiorca, który dopiero po trzech miesiącach wykaże VAT należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług, nie musi dopłacać odsetek.

  czytaj więcej

 • Remont nie wyklucza modernizacji

  Remont nie wyklucza modernizacji

  Spółka, która zmieniła biurowiec w laboratorium, może część wydatków na inwestycję odliczyć od razu od przychodu, a część poprzez odpisy amortyzacyjne – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Polska żona to za mało, by płacić podatek nad Wisłą

  Polska żona to za mało, by płacić podatek nad Wisłą

   Holenderski emeryt, którego związki z naszym krajem ograniczają się do odwiedzin żony, nie musi rozliczać się z podatku w Polsce, choćby nawet bywał tu w sumie dłużej niż pół roku – orzekł WSA w Olsztynie.

  czytaj więcej

 • Odliczenia VAT: Ograniczenia są niezgodne z dyrektywą

  Odliczenia VAT: Ograniczenia są niezgodne z dyrektywą

  Przepisy ograniczające odliczenie VAT między innymi w samorządach oraz instytucjach kultury są częściowo niezgodne z dyrektywą – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Firmy pytają o faktury VAT. Fiskus unika odpowiedzi

  Firmy pytają o faktury VAT. Fiskus unika odpowiedzi

  Firmy chcą wiedzieć, czy mogą odliczać podatek z faktur wystawionych przez podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VA T. Ale dyrektor KIS odmawia interpretacji.

  czytaj więcej

 • Strata podatkowa przedawnia się już po pięciu latach

  Strata podatkowa przedawnia się już po pięciu latach

  Kto zakończył rok ujemnym wynikiem, nie musi przechowywać dokumentów aż przez 10 lat, jak chciał tego fiskus. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wczoraj w uchwale, że nadwyżka kosztów nad przychodami, poniesiona w 2007 r. i odliczana od dochodu za lata 2008–2012, może być kwestionowana przez skarbówkę tylko do końca 2013 r. Nie dłużej.

  czytaj więcej

 • Śliż: Na tę chwilę MF nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur jako odrębnej bazy

  Śliż: Na tę chwilę MF nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur jako odrębnej bazy

  Na tę chwilę resort finansów nie planuje utworzenia Centralnego Rejestru Faktur (CRF) jako odrębnej bazy, ale dzięki JPK od przyszłego roku będzie miał informacje o wszystkich wystawianych fakturach - powiedział PAP dyrektor departamentu podatku od towarów i usług MF Wojciech Śliż.

  czytaj więcej

 • Fiskus łagodnieje w sprawie ulgi na B+R

  Fiskus łagodnieje w sprawie ulgi na B+R

  O odliczeniu kosztów pracowniczych nie decydują zapisy w umowie o pracę. Liczy się faktyczna realizacja zadań badawczo-rozwojowych – potwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Mój były pracownik, zatrudniony wcześniej na stanowisku montera, skierował przeciwko mnie pozew do sądu o rzekome zaległe wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł (zgodnie z umową o pracę przysługiwało mu wynagrodzenie minimalne). Moim zdaniem pieniądze te mu się nie należą. Został bowiem zwolniony w związku z tym, że był pod wpływem alkoholu w trakcie wizyty u kontrahenta. Ponadto wskutek naruszenia obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy (w zakresie przepisów bhp) spowodował też szkodę – musiałem więc pokryć koszty naliczonej przez kontrahenta kary umownej w wysokości 6 tys. zł. Potrąciłem mu tę kwotę z wynagrodzenia. Przy czym dysponuję popisanym przez podwładnego oświadczeniem o ponoszeniu przez niego odpowiedzialności materialnej, w którym wyraził on zgodę na pokrycie strat poprzez potrącenie z pensji wszelkich kar. Były pracownik w pozwie wskazał jednak m.in., że potrącenie to nastąpiło niezgodnie z kodeksem pracy. Czy jego powództwo jest zasadne?

  czytaj więcej

 • Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Jakie składki przy wypłacie dodatku za rozłąkę?

  Firma zatrudnia pracowników na budowie w innej części kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych zgodnie z umową o pracę jest miejsce, w których zlokalizowana jest ta budowa, zatrudnionym tam pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej. Od października 2017 r., zgodnie z regulaminem wynagradzania, został przyznany dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania. W ten sposób są im rekompensowane zwiększone koszty utrzymania i kontaktów z rodziną. Dodatek za rozłąkę wynosi 20 zł za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Czy dodatek ten podlega oskładkowaniu?

  czytaj więcej

 • Fiskus z dostępem do firmowego konta

  Fiskus z dostępem do firmowego konta

  Resort finansów codziennie będzie otrzymywał wyciągi z rachunków przedsiębiorców. Zamierza też informować, kto nie złożył deklaracji albo nie zapłacił podatku.

  czytaj więcej

 • Ostatnia szansa na poprawki w PIT i CIT. Juz wkrótce duża nowelizacja podatków dochodowych

  Ostatnia szansa na poprawki w PIT i CIT. Juz wkrótce duża nowelizacja podatków dochodowych

  Duża nowelizacja podatków dochodowych jest już na ostatniej prostej. Została przyjęta przez Sejm, a jutro ma się nią zająć Senat. Warto, by wprowadził w niej jeszcze zmiany.

  czytaj więcej

 • Sierant: Gdy nie wszystko idzie dobrze

  Sierant: Gdy nie wszystko idzie dobrze

  Na początek tygodnia test. Kto to powiedział: „Produkcja rośnie coraz szybciej, inflacja spada, spada bezrobocie, poprawia się rentowność, rośnie optymizm konsumentów. Czy panowie redaktorzy dziwicie się, że również rośnie z tego powodu stopień zdenerwowania opozycji politycznej?”. Podpowiem, że jest to fragment wywiadu udzielonego dla „Sygnałów dnia” w radiowej Jedynce. Żadnych skojarzeń? To dodam, że powiedział to minister finansów. Ale nie Ten.

  czytaj więcej

 • Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

  Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

  - Z jednej strony potępia się szkodliwą konkurencję podatkową, a z drugiej korzysta się z takich rozwiązań. Niektóre państwa same zachowują się jak raje - mówi dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej