
Nie ma dostawy, gdy firma żony sprzedaje
towar firmie męża, a oboje łączy
wspólność majątkowa – orzekł
wczoraj NSA.
czytaj więcej

Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę
dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i
nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi
się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń.
Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń
projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez
komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki
Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty
menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek
umowy-zlecenia.
czytaj więcej

SLD uważa, że liczba kadencji posłów powinna zostać ograniczona do dwóch, Senat natomiast powinien zostać zlikwidowany - wskazał w sobotę przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jego partia będzie też domagać się zmian ws. darowizn na rzecz Caritasu.
czytaj więcej

Służbowy samochód jest jednym z podstawowych narzędzi wykonywania
działalności gospodarczej. Jednocześnie jednym z najbardziej
problematycznych. I to zarówno pod względem podatku dochodowego i VAT od
firm, jak i opodatkowania przychodów ich pracowników – użytkowników
samochodów osobowych.
czytaj więcej

Poszerzony skład NSA zajmie się kwestią podsłuchiwania rozmów podatników i wykorzystywania ich w sprawach karuzeli VAT.
czytaj więcej

Od 2018 r. obowiązują ograniczenia w odliczaniu wydatków usług niematerialnych. Przepis jest jednak nieprecyzyjny, a w dodatku inaczej rozumie go Ministerstwo Finansów, inaczej dyrektor KIS.
czytaj więcej

Opublikowany został projekt zmian w minimalnym podatku od nieruchomości
komercyjnych. Nowością będzie prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa
będzie realna, a nie fikcyjna.
czytaj więcej

W 2017 r. luka w VAT istotnie zmniejszyła się do ok. 14 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 20 proc., a w 2015 r. - 23,9 proc. - wynika z informacji resortu finansów przekazanej posłom.
czytaj więcej

Ponad połowa Polaków złoży PIT za 2017 r. przez internet, ale z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskusa (PIT-WZ) zamierza skorzystać tylko 5 proc. podatników - wynika z opublikowanego w środę raportu KPMG.
czytaj więcej
![Rozliczenia podatkowe można uprościć i zautomatyzować [WYWIAD]](http://g1.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3306000/3306000-marcin-zawadzki-z-pwc-145-107.jpg)
Trzeba doprecyzować przepisy podatkowe. Chodzi o to, żeby były one klarowne i nie dawały pola do różnych, czasem rozbieżnych, interpretacji - mówi Marcin Zawadzki, starszy menedżer PwC.
czytaj więcej

Kilkaset tysięcy firm rocznie rozpocznie działalność bez konieczności opłacania danin na rzecz ZUS. Organizacje pracodawców i eksperci ostrzegają przed możliwymi patologiami.
czytaj więcej

Do poniedziałku, 16 kwietnia można złożyć online wniosek PIT-WZ o sporządzenie deklaracji podatkowej za 2017 r. przez urząd skarbowy. Zdaniem resortu finansów zalety rozliczenia przez urząd skarbowy to m.in. oszczędność czasu i mniejsze ryzyko popełnienia błędów w deklaracji.
czytaj więcej

KOWTECH spółka z o.o. jest producentem zaawansowanych urządzeń przemysłowych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa towary i usługi od licznych kontrahentów. Niejednokrotnie są to niewielkie podmioty, w tym osoby fizyczne wykonujące jednoosobowo działalność gospodarczą. KOWTECH jest czynnym podatnikiem VAT, a całość jego sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT. Część produkowanych urządzeń dostarczana jest do kontrahentów poza Polską – do UE i państw trzecich. Wówczas dostawy opodatkowane są VAT obliczonym według stawki 0 proc., odpowiednio jako WDT lub eksport. W związku z powyższym spółka dokonuje odliczenia VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług.
czytaj więcej

Podatek od premii za osiągnięcie wyników można potrącić nawet wtedy, gdy jest ona wypłacana na podstawie innej faktury niż wynagrodzenie podstawowe – potwierdził dyrektor KIS.
czytaj więcej

Syn nie może złożyć zeznania za zmarłą matkę i skorzystać z preferencji przysługującej osobom samotnie wychowującym dzieci – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na petycję. Dodało, że nie planuje zmiany tych zasad.
czytaj więcej

Z limitu dochodów niepełnosprawnych, który pozwala ich krewnym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, wyłączony zostanie zasiłek pielęgnacyjny. Będzie to dotyczyło już rozliczeń za 2017 r.
czytaj więcej

Deweloperzy mają płacić VAT, gdy bank uwalnia pieniądze z rachunku powierniczego na kredytowy – orzekł NSA.
czytaj więcej

To, że wydatek jest związany z działalnością badawczo-rozwojową, nie oznacza automatycznie, że jest kosztem kwalifikowanym – orzekł WSA w Warszawie.
czytaj więcej

● Jakie są skutki podatkowe opłacania składek członkowskich w organizacji międzynarodowej● Jak opodatkować usługi uczestnictwa w kongresie świadczone dla firm zagranicznych● Czy uproszczona forma wpłaty zaliczek będzie korzystna dla spółki
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników