Rozliczenia

21 lutego 2018 r.

Zarobki osiągnięte w 2017 roku należy ujawnić fiskusowi do 30 kwietnia 2018 roku. Dotyczy to nie tylko podatników przesyłających druk PIT-37, ale także tych wypełniających druki PIT-36, PIT-36L, PIT-38 czy PIT-39. Do kogo adresowany jest każdy z nich?

Przewodnik po PIT-ach. Który formularz jest właściwy?21 lutego 2018 r.

Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem z pieniędzy zarobionych w minionym roku. Zdecydowana większość podatników zrobi to za pośrednictwem formularza PIT-37, przeznaczonego dla osób, którzy otrzymywali przychody od płatnika. Inne zarobki tj. przychody z tytuły zbycia nieruchomości czy prowadzenia własnego biznesu należy wykazać w odrębnych formularzach.

30 stycznia 2018 r.

Wniosek PIT-WZ należy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną.

PIT-WZ: Skarbówka może rozliczyć zeznanie za podatnika30 stycznia 2018 r.

Jeszcze w ubiegłym roku podatnicy mieli możliwość wnioskowania, by to pracodawca rozliczył ich z fiskusem. Po likwidacji PIT-40, podatnik nie jest skazany na samodzielne wypełnianie deklaracji. Może zrobić to za niego urząd skarbowy po złożeniu wniosku PIT-WZ.

27 stycznia 2018 r.

Kiedy wspólne rozliczenie PIT się opłaca?

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem może się opłacać27 stycznia 2018 r.

Zasada jest prosta: im większa dysproporcja między zarobkami małżonków, tym bardziej opłaca się wspólne rozliczenie PIT. Podatek oblicza się bowiem w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków. Można tym samym uniknąć opodatkowania wyższą, 32 proc. stawką podatku.

6 stycznia 2018 r.

Podatnik może rozliczyć się samodzielnie lub wnioskować o pomoc do skarbówki.

Ważne zmiany w PIT: Pracodawca nie rozliczy już podatnika6 stycznia 2018 r.

Formularze PIT-20 i PIT-12 już nie obowiązują. Te dotyczyły możliwości rozliczenia pracownika przez płatnika. Podatnik, który uzyskiwał dochody tylko u jednego pracodawcy mógł do tej pory skorzystać z pomocy zakładu pracy przy wypełnieniu deklaracji. Od tego roku będzie musiał rozliczyć się sam, lub poprosić o to urzędników.

22 grudnia 2017 r.

Przedstawiamy najważniejsze obowiązki podatników w styczniu.

PIT: Kto musi złożyć zeznanie podatkowe w styczniu? 22 grudnia 2017 r.

Większość podatników rozliczy dochody osiągnięte w 2017 roku dopiero w kwietniu. Rolnicy, przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na kartę podatkową czy duchowni mają jednak zobowiązania przed fiskusem, z których muszą wywiązać się jeszcze w styczniu.

24 lipca 2017 r.

Projekt przewiduje, że program oparty na akcjach lub instrumentach pochodnych będzie musiał spełniać warunki wprowadzane nowelizacją

Zmieni się PIT od programów motywacyjnych24 lipca 2017 r.

Jeśli firma przyzna pracownikowi opcje na akcje amerykańskie, to przychód powstanie dwa razy: w momencie ich realizacji oraz sprzedaży akcji . Pierwszy będzie opodatkowany według stawek 18 i 32 proc., drugi według stawki 19 proc.

Reklama