Rozliczenia

23 marca 2017 r.

Jak najszybciej rozliczyć się z fiskusem?

Przez internet czy w urzędzie? Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2016 rok23 marca 2017 r.

Podatnicy mają nieco więcej czasu by rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok. Co do zasady powinni to zrobić do 30 kwietnia. Ostatni dzień miesiąca przypada na dzień wolny od pracy, dlatego ostateczny termin składania deklaracji to 2 maja. Można ją złożyć w urzędzie, przesłać przez internet, czy zlecić nawet zlecić obowiązek wypełnienia deklaracji fiskusowi.

7 marca 2017 r.

Kwota niewykorzystanej ulgi na dzieci jest limitowania i nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, które podlegają odliczeniu.

Zbyt niski podatek by odliczyć ulgę? Można ją odzyskać7 marca 2017 r.

Najmniej zarabiający odprowadzają podatek niejednokrotnie niższy niż kwota ulgi na dzieci. Wówczas, choć przysługuje im ulga z tytułu wychowywania dzieci, brakuje im podatku do jej odliczenia. Prawo pozwala jednak takim podatnikom odzyskać niewykorzystaną kwotę ulgi na dzieci.

5 marca 2017 r.

PIT-12, a w konsekwencji druk PIT-40, który z rąk płatnika trafia do fiskusa przechodzi do lamusa. W 2016 roku płatnicy rozliczyli zeznania za około 421 tysięcy pracowników.

Rząd idzie na rękę płatnikom. PIT-12 może zniknąć5 marca 2017 r.

Senat dał zielone światło dla nowej formy rozliczenia PIT. Nowelizacja ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych ma sprawić, że rozliczeniem podatku na wniosek podatnika ma zająć się urząd. Taka zmiana ma za zadanie zmniejszyć koszty związane z zaopatrzeniem urzędów w papierowe druki, a w konsekwencji zadbać o finanse płatników. Zgodnie z nowelą, pracownicy nie przekażą już pracodawcy druku PIT-12, będącym wnioskiem o rozliczenie podatnika przez płatników.

23 lutego 2017 r.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?23 lutego 2017 r.

Urząd skarbowy wymaga od podatników ujawnienia wszystkich dochodów, także tych uzyskanych z tytułu pracy za granicą. Często wiąże się to z koniecznością zapłacenia podwójnego podatku – w kraju będącym miejscem zamieszkania oraz w miejscu wykonywania pracy. Jak i kiedy można tego uniknąć?

Prawo na co dzień

Reklama