Oto przykład problemu, którego rozwiązanie znajdzie się na płycie, obok wielu innych.

Jak rozliczyć dopłatę do letniego obozu dziecka

PROBLEM:

Pracownicy, po raz pierwszy w tym roku, zostało przyznane dofinansowanie do obozu żeglarskiego, w którym ma uczestniczyć jej 15-letni syn. Firma nie posiada zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obóz został wykupiony w firmie usług turystycznych wpisanej do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Posiada ona zgodę na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży od kuratorium oświaty w Warszawie. Czy dofinansowanie w wysokości 400 zł korzysta ze zwolnienia z podatku PIT oraz składek ZUS? Wynagrodzenie pracownicy wynosi 2200 zł.

11 stycznia niezawodny program do rozliczenia podatku. Sprawdź szczegóły

ODPOWIEDŹ
Izabela Nowacka ekspert od wynagrodzeń

Dopłata do wypoczynku dziecka pracownicy korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast w pełni podlega oskładkowaniu.

Finansowe świadczenie przeznaczone na wypoczynek dziecka pracownika jest przychodem ze stosunku pracy rodzica. Jednak, jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Powyższe zwolnienie jest obwarowane kilkoma warunkami, które muszą być spełnione łącznie. Po pierwsze ulga dotyczy dopłat, a nie sfinansowanego w 100 proc. kosztu wypoczynku młodocianych. Po drugie wypoczynek musi być zorganizowany przez podmioty zajmujące się taką działalnością. Przez zorganizowany wypoczynek należy rozumieć wszelkie formy wypoczynku zinstytucjalizowanego z wyjątkiem „wczasów pod gruszą”, wycieczek czy rodzinnych pobytów w hotelach, wynajmowanych pokojach, kwaterach. Wymóg co do strony organizującej będzie spełniony, jeśli podmiot ma formalnoprawne umocowanie do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę jego funkcjonowania (statut, wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Ponadto wypoczynek musi być organizowany zgodnie ze specjalnymi regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, czyli rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. nr 12, poz. 67 ze zm.).

Kolejne przesłanki to forma wypoczynku wymieniona w treści zwolnienia, np. kolonie, obozy, oraz wiek dziecka. Warto podkreślić, że ze zwolnienia korzysta dopłata do wakacji dziecka, które:
- ukończy 18 lat po zakończeniu wypoczynku,
- ukończyło 18 lat w trakcie jego trwania – istotny jest bowiem wiek dziecka w trakcie pobytu np. na obozie; innymi słowy, warunek wieku jest spełniony, jeżeli w którymkolwiek momencie wymienionej formy wypoczynku oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem dziecko nie miało ukończonych 18 lat.

Dla celów dowodowych pracodawca powinien uzyskać od pracownika dokument potwierdzający spełnienie warunków zwolnienia podatkowego. Dokument powinien zawierać co najmniej następujące elementy:
- nazwę i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku,
- formę wypoczynku (wczasy, kolonie, obóz lub zimowisko),
- imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej formy wypoczynku,
- imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty,
- kwotę i datę dokonania zapłaty.

W praktyce takie dane mogą zawierać faktury VAT, rachunki, dowody wpłaty KP, przelewy bankowe, przekazy pocztowe.
Zakres zwolnienia zależy od źródła sfinansowania dopłaty. Z pełnego zwolnienia korzystają te pochodzące z funduszu socjalnego lub ZFŚS, a gdy wykorzystano inne źródła (np. środki obrotowe) – do kwoty 760 zł na rok.

W przypadku składek na ZUS z podstawy wymiaru wyłączone są tylko:
- świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS (bez ograniczeń kwotowych),
- świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS.

Jeżeli w firmie nie ma ani ZFŚS, ani funduszu socjalno-bytowego utworzonego na podstawie układu zbiorowego pracy, to wypłacone środki nie są objęte zwolnieniem ze składek.

Sposób wyliczenia znajdzie się na płycie.

Izabela Nowacka
ekspert od wynagrodzeń

Podstawa prawna
Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 78, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 27b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Par. 1, par. 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).