statystyki

Pracodawca nie zawsze rozliczy pracownika z fiskusem

autor: Piotr Pieńkosz07.01.2016, 17:59; Aktualizacja: 08.01.2016, 08:54
Przepisy przewidują rozwiązanie, w którym to na wniosek pracownika (podatnika) rocznego rozliczenia z fiskusem może dokonać w jego imieniu pracodawca (płatnik podatku)

Przepisy przewidują rozwiązanie, w którym to na wniosek pracownika (podatnika) rocznego rozliczenia z fiskusem może dokonać w jego imieniu pracodawca (płatnik podatku)źródło: ShutterStock

Chciałbym skorzystać z opcji rocznego rozliczenia mnie przez pracodawcę z fiskusem – pisze pan Marek. – Zastanawiam się jednak, czy spełniam wszystkie warunki ku temu. Nie korzystam z żadnych ulg podatkowych, nie mam małżonka, do pensji dorabiam na podstawie umów cywilnoprawnych – zastanawia się czytelnik.

Pan Marek nie może powierzyć rozliczenia pracodawcy. Ale po kolei.

Przepisy przewidują rozwiązanie, w którym to na wniosek pracownika (podatnika) rocznego rozliczenia z fiskusem może dokonać w jego imieniu pracodawca (płatnik podatku). W tym celu zainteresowany musi złożyć pracodawcy oświadczenie – jednostronicowy druk PIT-12. Jest to wyraz woli podatnika, że ten rezygnuje z samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Z wspomnianego prawa można skorzystać pod pewnymi warunkami. Po pierwsze pracownik nie może korzystać z innych odliczeń niż z tych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Po drugie podatnik nie chce skorzystać z prawa do łącznego rozliczenia dochodów z małżonkiem lub też z rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Po trzecie nie uzyskuje innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc 18 i 32 proc.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane