statystyki

Sprawdź, w jakich branżach w 2015 fiskus nasili kontrole

autor: Agnieszka Pokojska17.12.2014, 07:22; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:52
Obszary ryzyka na podstawie wskaźników kontroli urzędów skarbowych

Obszary ryzyka na podstawie wskaźników kontroli urzędów skarbowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Największe ryzyko nadużyć jest w firmach świadczących usługi doradcze i budowlane. Dlatego w 2015 r. trafią one pod lupę urzędów skarbowych

Reklama


Reklama


Wynika to z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2015 rok. Resort wytypował w nim 12 branż najbardziej zagrożonych ryzykiem uszczupleń podatkowych. Zrobił to na podstawie danych z kontroli przeprowadzonych od początku 2013 r. do końca lipca 2014 r.

Właśnie do firm z tych branż ma trafić w przyszłym roku co najmniej połowa kontroli wykonywanych przez urzędy skarbowe. Skoncentrują się one głównie na rozliczeniach VAT, bo w tym podatku od początku 2013 r. do końca lipca 2014 r. ujawniono najwięcej uszczupleń – prawie 84 proc. całej kwoty wykrytych nadużyć.

W tym samym okresie nieprawidłowości dotyczące PIT wyniosły zaledwie 10,5 proc., a CIT – 5,7 proc.

Ryzykowne usługi doradcze

Ministerstwo wyliczyło, że gdyby w 2015 r. urzędy skontrolowały wszystkie firmy świadczące usługi niematerialne (całą populację), to wykazane uszczuplenia podatków mogłyby wynieść ponad 745,7 mln zł (wartość ryzyka).

Chodzi tu zwłaszcza o firmy świadczące usługi doradcze, księgowe, prawne, reklamowe, badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, a także usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Ceny w tej branży są kształtowane bardzo różnie, nie ma określonego ich wyznacznika, co powoduje skłonność do zaniżania przychodów i zawyżania kosztów.

W kontrolach przeprowadzonych w tej branży od początku 2013 r. do końca lipca 2014 r. ujawniono uszczuplenia na prawie 908 mln zł. Sprawdzono prawie 6 tys. podmiotów spośród wszystkich działających na rynku, tj. ponad 224,3 tys. Prawie 4,5 tys. kontroli zakończyło się domiarem wyższym niż 1000 zł (kontrole pozytywne).

Budowlanka i nieruchomości

W przyszłym roku fiskus ma zamiar bliżej przyjrzeć się też firmom produkującym materiały budowlane i świadczącym usługi budowlane. W tym także podwykonawcom dużych obiektów. Wśród nich występuje ryzyko nieprawidłowej i nierzetelnej wyceny robót, przerzucania kosztów czy nieterminowego deklarowania przychodów.

Resort wskazuje też na nasilony w ostatnim czasie proceder wielokrotnego obrotu tymi samymi nieruchomościami, co ma na celu wyłudzanie zwrotu VAT.

Poza tym często zdarza się tu także zaniżane podstawy opodatkowania (wartości nieruchomości).

Recykling i branża motoryzacyjna

Nadal są też nadużycia w branży skupu złomu i odpadów oraz ich odsprzedaży. Podmioty zarejestrowane zaniżają obroty, a pozostali najczęściej w ogóle się nie rejestrują dla celów działalności gospodarczej i nie płacą podatków. Od początku 2013 r. do końca lipca tego roku ujawniono tu uszczuplenia na ponad 1 mld zł.

Podobny problem jest z branżą motoryzacyjną. W tym wypadku podatku nie odprowadzają głównie osoby, które sprowadzają samochody z innych krajów Unii Europejskiej, a potem je odsprzedają.

Swojej działalności nie rejestrują również podatnicy zajmujący się handlem w sieci i świadczący usługi informatyczne – wskazuje resort.

Paliwa, transport i logistyka

Podatków unikają także firmy handlujące paliwem lub produktami ropopochodnymi. Tu najczęstszym problemem są puste faktury lub wykazywanie transakcji z podmiotami nieistniejącymi lub niezarejestrowanymi dla celów opodatkowania VAT.

Puste faktury to również problem branży transportowej, magazynowania i przechowywania towarów, przeładunkowej oraz wspomagania transportu. Według resortu puste faktury są tu nagminnie wystawiane podmiotom powiązanym kapitałowo i osobowo.

Produkcja i handel elektroniką

Urzędy skarbowe prześwietlą też branżę elektroniczną. Jest ona szczególnie narażona na wyłudzenia w VAT, ponieważ towary są niewielkiej wagi, za to wysokiej wartości. Głównie są to: telefony komórkowe, tablety, nawigacje, konsole, gry komputerowe, monitory, procesory, karty pamięci, odtwarzacze MP3, karty pre-paid czy aparaty fotograficzne.

Wyłudzeniom w tym zakresie ma zapobiec nowelizacja ustawy o VAT, która zakłada wprowadzenie odwrotnego obciążenia w obrocie notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier. To sprawi, że obowiązek rozliczenia podatku będzie ciążył na nabywcy, a nie na sprzedawcy. Projekt w tym zakresie nie został jednak jeszcze przyjęty przez rząd.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • kontroler pozytywny(2014-12-17 08:34) Odpowiedz 10

  najciekawszą z całej tej opowieści rzeczą, która najlepiej oddaje charakter aparatu władzy skarbowej jest nazywanie kontroli "pozytywną" wtedy kiedy zakończy się domiarem dla podatnika...

  Jak to mówił klasyk (z nieco podobno mniej demokratycznego niż dzisiaj okresu) "nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani". Na tej zasadzie w myśl ideologii obecnego kierownictwa aparatu skarbowego "nie ma kontroli, które nic nie znajdą, są tylko źle przeprowadzone kontrole" ...

 • observer(2014-12-18 12:32) Odpowiedz 00

  mądry inwestor idzie do Rzeczoznawcy , zleca mu wykonanie operatu szacunkowego lub opinii o wartości nieruchomości i ustalone wartości wpisuje do Aktu notarialnego. Jak US zaneguje wartość to inwestor ma podkładkę w postaci odpowiedniego dokumentu. A kombinator i oszust który zaniża wartość nieruchomości niech płaci domiar + kary. Jeszcze US powinny dokładniej przyjrzeć się kwotom wpisywanym przez rolników za sprzedaż gruntów ornych i rolnych. Tam dopiero idą kombinacje alpejskie z zaniżaniem cen transakcyjnych

 • hjk7788(2015-02-02 08:30) Odpowiedz 00

  "observer" jesteś takim rzeczoznawcą? Co do meritum ,taka opinia dla US nie ma znaczenia,ich "rzeczoznawca" zawsze zawyża wartość .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama