Podatniczka, która za pieniądze ze sprzedaży własnego mieszkania spłaciła pożyczkę zaciągniętą przez małżonka na kupno jego własnego lokalu, nie skorzysta ze zwolnienia z PIT – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Rodzice podatniczki darowali jej w czerwcu 2011 r. warte 90 tys. zł mieszkanie. Rok później kobieta wyszła za mąż i zamieszkała z lokalu należącym do małżonka. Mężczyzna kupił go w 2005 r. na kredyt. Podatniczka stała się stroną umowy kredytowej we wrześniu 2013 r. Następnie sprzedała mieszkanie otrzymane od rodziców i spłaciła dług.

Zapytała też izbę skarbową, czy w związku z tym może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 i 21 ust. 25 ustawy o PIT. Uważała, że tak, skoro przychód ze sprzedaży nieruchomości wydała w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Izba skarbowa była odmiennego zdania i nakazała zapłacić daninę. Podkreśliła, że kobieta nie wydała pieniędzy na własne cele mieszkaniowe, tak jak chcą przepisy, gdyż lokal w którym mieszka należy do jej męża i nie wszedł w skład wspólności majątkowej. Kredyt zaciągnął on przed początkiem małżeństwa więc kobieta sfinansowała cudze cele mieszkaniowe, a nie własne – podsumowała izba.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 marca 2014 r. (nr ITPB1/415-1241/13/MP)