statystyki

PIT 2013: co zrobić, gdy pracodawca nie przekazał PIT-11

autor: Jakub Malczewski03.03.2014, 07:00; Aktualizacja: 04.03.2014, 10:24

Do końca lutego pracodawcy mieli obowiązek dostarczenia pracownikom informacji PIT-11. Nie zawsze jednak z różnych przyczyn wywiązują się z tego obowiązku. Pracownik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11 w terminie, nie jest jednak zwolniony z obowiązku wypełnienia zeznania podatkowego za 2013 rok.

Reklama


Reklama


Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, mają obowiązek dostarczenia do końca lutego do urzędów skarbowych i pracowników deklarację PIT-11, w której zawarte są informacje o uzyskanych w poprzednim roku podatkowym dochodach, potrąconych zaliczkach na podatek oraz zapłaconych w ciągu roku składkach na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz wysokości odliczonych w ciągu roku składek na ubezpieczenia zdrowotne.
Z różnych względów, które są wynikiem błędu płatnika lub samych podatników, PIT-11 może nie zostać dostarczony do zainteresowanego. Przyczyny mogą być różne: dokument może zostać wysłany na zły adres, jeżeli nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania podatnika. Powodem może być również nieodebrania dokumentu z poczty lub zaginięcie listu.

PIT 2013 – jak rozliczyć ulgę na dzieci

Jeśli z jakichś powodów PIT-11, który jest niezbędny do rozliczenia zeznania podatkowego za 2013 rok, nie dotarł podatnik powinien się skontaktować ze swoim pracodawcą lub działem księgowości i poprosić o wydanie duplikatu. Tak samo powinni postąpić wszyscy ci, którzy zgubili informację PIT-11. Zazwyczaj rozmowa telefoniczna lub osobista wizyta w dziale księgowości powinno rozwiązać problem.

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia podatku

W przypadku, gdy z jakiś powodów nie jest możliwe uzyskanie informacji PIT-11 lub jej duplikatu, podatnik nie jest zwolniony z obowiązku wypełnienia zeznania PIT za 2013 rok. W takiej sytuacji należy samodzielnie oszacować uzyskane dochody i rozliczyć je do końca kwietnia 2014 roku. 

PIT 2013 – jak rozliczyć ulgę internetową na nowych zasadach

Aby ułatwić sobie to niewątpliwie trudne zadanie, należy odszukać dokumenty, które pomogą ustalić potrzebne dane, na podstawie których będzie możliwe ustalenie nie tylko wysokości dochodu, ale również kosztów poniesionych na składki społeczne i zdrowotne. Dokumenty, w których te informacje są zawarte, to przede wszystkim druki ZUS RMUA oraz paski wynagrodzeń.

Jeżeli uda się znaleźć dokumenty za cały poprzedni rok, podatnik powinien je zsumować. Dodatkowym problemem jest ustalenie, czy płatnik pobierał i odprowadzał składki do ZUS. W tym celu trzeba uzyskać taką informację bezpośrednio od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto pamiętać, że niezłożenie zeznania podatkowego w terminie, a więc do 30 kwietnia 2014 r. wiąże się z sankcjami karnoskarbowymi i jest traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Takim samy sankcjom podlega poświadczenie nieprawdy lub celowe zaniżenie dochodów w celu zmniejszenia należytego podatku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • weyw(2015-02-19 12:38) Odpowiedz 10

  To są absurdalne przepisy - wprowadzają odpowiedzialność skarbową pracownika za niedopełnienie obowiązku pracodawcy. Chore prawo chory kraj.

 • DD(2015-02-25 20:18) Odpowiedz 10

  Chory kraj. Pracodawca ma "obowiązek" ale to ja będę nastawiał kark za niedopełnienie jego obowiązku. Tylko w Polsce, takie cyrki.

 • zumik(2014-03-03 20:14) Odpowiedz 10

  Takiej porady to chłop pod sklepem, by udzielił.

 • Michał(2014-03-03 08:14) Odpowiedz 00

  "Poprosić". To żeście pomogli ludziom. No rewelacyjne rady!

 • Ala(2014-03-03 14:28) Odpowiedz 00

  a co gdy nie mozna w zaden sposob uzyskac od pracodawcy ani od ksiegowosci naleznego pit 11 - zadnej sankcji??

 • czytaty(2014-03-04 05:27) Odpowiedz 00

  powinno być: ...z jakichś powodów...

 • H(2014-03-08 12:17) Odpowiedz 00

  Podatnik powinien zlozyc zeznanie i dołączyc pismo wyjasniajace, ze nie otrzymal PIT-11, od kogo, za jaki okres i wykazac dochody wg. swojej najlepszej wiedzy, uwzgledniajac zaliczki.
  Nie ma tez powodu aby nie wykazac pobranego ZUS i skladki zdrowotnej.
  US sobie poradzi z szemranym płatnikem, a podatnik nie będzie miał problemów.

 • syyyyy(2015-01-09 23:46) Odpowiedz 00

  ok wytłumaczcie mi jak mam sobie sama oszacować dochody, kiedyś były paski, rmu a teraz nic wszystko elektronicznie na firmowych komputerach i jak już tam nie pracuję to już nie mam nawet hasła zaktualizowanego i co teraz??? z księżyca mam wziąć dowolną kwotę czy jak??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama