statystyki

Rozwód nie pozbawia ulgi prorodzinnej

autor: Magdalena Majkowska14.03.2012, 07:12; Aktualizacja: 14.03.2012, 10:25
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Posiadanie władzy rodzicielskiej przez małżonków lub opiekunów prawnych, to podstawowy warunek odliczenia ulgi prorodzinnej.

Reklama


Reklama


Za każdy miesiąc wykonywania władzy rodzicielskiej rodzic ma prawo do pomniejszenia podatku (po odliczeniu składki zdrowotnej) o kwotę 92,67 zł (maksymalnie za cały rok – 1112,04 zł na każde dziecko). Kwestie władzy rodzicielskiej regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zasadą jest, że przysługuje ona obojgu rodzicom, a dziecko pozostaje pod nią aż do pełnoletniości.

– Jeśli chodzi o to, który z rodziców ma ulgę odliczyć, to przepisy podatkowe są w tym względzie bardzo elastyczne – podkreśla Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych w MDDP.

Z odliczenia mogą skorzystać jedno z rodziców lub oboje. Ulga może być podzielona między nich w równych częściach lub może być odliczona w dowolnie uzgodnionej proporcji. Warunkiem jest nieprzekroczenie przez obojga kwoty dozwolonego odliczenia na dane dziecko. Jeżeli rodzice pozostają w związku małżeńskim lub wspólnie wychowują dziecko w związku nieformalnym, zazwyczaj kwestia, które z nich korzysta z odliczenia, nie sprawia problemów.

– Choć i w tym przypadku, szczególnie gdy rodzice składają odrębne zeznania, zawsze warto sprawdzić, dla którego z nich odliczenie jest bardziej opłacalne – mówi Anna Misiak.

Więcej wątpliwości mogą mieć rodzice, którzy są po rozwodzie lub w separacji, przy czym obydwoje wykonują władzę rodzicielską. Jak podkreśla Anna Misiak, przepisy podatkowe nie wskazują w takiej sytuacji na żadną dodatkową przesłankę, która miałaby decydować o prawie do ulgi, w szczególności nie uzależniają preferencji od tego, z kim dziecko mieszka.

– Dla ustalenia prawa do ulgi istotne jest tylko to, czy po rozwodzie władza rodzicielska nadal przysługuje obojgu rodzicom, czy tylko jednemu z nich – wyjaśnia ekspert MDDP.

Krystian Pawłowicz, ekspert podatkowy w KPMG, zwraca uwagę, że także ograniczenie władzy rodzicielskiej nie oznacza utraty uprawnień do ulgi prorodzinnej.

– Dopiero sądowe orzeczenie o jej utracie lub zawieszeniu pozbawi rodzica prawa do odliczenia – podkreśla nasz rozmówca.

Jak dodaje Anna Misiak, również to, że dziecko po rozwodzie zamieszkuje tylko z jednym z rodziców, a drugie jest zobowiązane do płacenia alimentów, nie ogranicza prawa do ulgi tego drugiego rodzica.

– Małżonkowie po rozwodzie lub w separacji, jeżeli obydwoje zachowali władzę rodzicielską, powinni porozumieć się co do tego, które z nich będzie z ulgi korzystać i w jakich proporcjach będą ją odliczać, tj. częściach równych lub dowolnie ustalonych, tak aby nie dublować ulgi – tłumaczy Krystian Pawłowicz.

W praktyce jednak występujące spory między rodzicami często mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać zgodny podział ulgi. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest odliczyć po połowie kwoty ulgi. Ponadto, zdaniem Anny Misiak, w przypadku sporu między rodzicami nie można wykluczyć, że organ podatkowy będzie wymagać wykazania, że dany podatnik faktycznie sprawował władzę rodzicielską, i wówczas istotne okazać się mogą dowody potwierdzające, że rodzic opiekował się dzieckiem i łożył na jego utrzymanie.

Separacja bądź rozwód rodziców nie są równoznaczne z utratą przez nich prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej
Jeżeli obydwoje rodzice w dalszym ciągu dysponują prawem do wykonywania władzy rodzicielskiej w stosunku do dziecka, to są uprawnieni do ulgi prorodzinnej. Do nich należy uzgodnienie sposobu wyliczenia przysługującej im kwoty odliczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama