Osoby, które nie wiedzą, jak rozliczyć PIT, mogą skorzystać z pomocy doradców podatkowych. Za świadczoną usługę wystarczy uiścić symboliczną opłatę.
Osoby, które potrzebują pomocy w rozliczeniach lub w postępowaniu podatkowym i nie stać ich na opłacenie specjalisty, mogą poszukać bezpłatnej pomocy doradcy podatkowego. Jak przyznaje Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP), zarządy poszczególnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych organizują co jakiś czas dni otwarte, w czasie których można przyjść i uzyskać nieodpłatnie poradę od dyżurujących doradców. Najnowsza akcja to „PIT za 1 zł”.
– To bardzo przydatna ogólnopolska inicjatywa, związana z nadchodzącym dniem rozliczenia PIT za 2011 r. – mówi Tomasz Michalik.
W ramach akcji doradcy pomagają podatnikom wypełnić i wysłać zeznanie roczne PIT za symboliczną opłatą. Wynosi ona 1 zł + VAT. Odpłatność jest bardzo niska, ale konieczna, aby osoba, która skorzystała z usługi, nie musiała wykazywać przychodu. W przypadku nieodpłatnego świadczenia, a więc np. nieodpłatnej pomocy przy wypełnianiu zeznania rocznego, podatnik musi do swojego przychodu doliczyć wartość tej pomocy. Doradcy, wprowadzając symboliczną opłatę, ułatwiają więc życie podatnikom.
Tomasz Michalik zwraca również uwagę, że coraz więcej doradców i firm doradczych pracuje nieodpłatnie dla rozmaitych fundacji i organizacji.
– Oczywiście pomaga moda na CSR (tj. społeczną odpowiedzialność biznesu), którą promujemy również my – przyznaje przewodniczący KRDP.

Podatnicy mogą wziąć udział w akcji rozliczenia zeznań rocznych „PIT za 1 zł”

Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy i członek KRDP, przyznaje, że rośnie zapotrzebowanie podatników na pomoc pro bono. Tłumaczy, że dotyczy to głównie fundacji i stowarzyszeń, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takich jednostkach też trzeba prowadzić księgi rachunkowe, sporządzić bilans, zeznanie podatkowe i wiele innych obowiązkowych czynności.
– Z zasady świadczymy takie usługi odpłatnie, jednak nie ukrywam, że prowadząc działalność w mniejszej miejscowości, gdzie znamy lokalną społeczność, często wspieramy takie inicjatywy, świadcząc usługi praktycznie pro bono – przyznaje Zbigniew Maciej Szymik.
Różnego rodzaju akcje podejmują też oddziały regionalne Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Lista kancelarii, które pomogą w rozliczeniu PIT, znajduje się na stronach regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

W marcu i kwietniu śląski oddział wraz z wydziałem zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego będzie prowadził akcję „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Doradcy będą prowadzić bezpłatne konsultacje dla środowisk osób niepełnosprawnych z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących tym osobom i ich rodzinom.
Podobnie zarząd małopolskiego oddziału izby będzie wspierał podatkowo osoby niepełnosprawne. Akcja ma dotyczyć pomocy nie tylko przy wypełnianiu zeznań rocznych, ale również w zakładaniu działalności gospodarczej.