statystyki

Ulga prorodzinna: Kryterium dochodowe nie uprości odliczenia

autor: Magdalena Majkowska06.02.2012, 07:28; Aktualizacja: 06.02.2012, 10:28
PIT

PITźródło: ShutterStock

Uzależnienie prawa do ulgi prorodzinnej od wysokości dochodu utrudni rozliczenia i nie zapewni wsparcia najbardziej potrzebującym rodzinom.

Reklama


Reklama


Jeszcze tylko przez dwa lata podatnicy mają korzystać z ulgi prorodzinnej na dotychczasowych zasadach. Zgodnie z zapowiedziami rządu – począwszy od zeznań składanych za 2013 rok – będzie ona przyznawana według nowych reguł. Najdalej idąca zmiana to odebranie odliczenia rodzicom wychowującym jedno dziecko, których dochód roczny przekracza 85 tys. zł. Wysokość zarobków jako kryterium różnicujące podatników w prawie do uzyskania ulgi podatkowej budzi kontrowersje. Zdaje się, że dostrzega to także samo Ministerstwo Finansów, które ostatnio – w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 610) – uzasadniało, dlaczego kryterium dochodowe nie powinno być stosowane w przypadku ulgi internetowej (zamiast jej całkowitej likwidacji od 2013 roku). I tak, w ocenie resortu zmiana przepisów w takim kierunku nie dość, że różnicowałaby podatników pod względem uprawnień do ulgi, to również nadmiernie komplikowałaby system podatkowy.

Cel wprowadzenia ulg

Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy prowadzący kancelarię Initium, podkreśla, że zróżnicowanie opodatkowania, w tym również kształtowania ulg oraz zwolnień podatkowych, powinno być podporządkowane wyznaczonym celom. Jeżeli pierwotnym celem wprowadzenia ulgi internetowej było zrekompensowanie podniesienia stawki VAT z 7 proc. do 22 proc. na usługi dostępu do internetu, to stosowanie zróżnicowania dochodowego przy jej odliczaniu niewątpliwie mogłoby być traktowane jako postępowanie niezgodne z zasadą sprawiedliwości w nakładaniu obciążeń podatkowych.

1112,04 zł można odliczyć maksymalnie od podatku na jedno dziecko

Zdaniem eksperta odmienną sytuację mamy przy uldze prorodzinnej. Została ona wprowadzona, by zmniejszyć obciążenia podatkowe rodzin wielodzietnych. Jednak w praktyce konstrukcja ulgi odliczanej od podatku preferuje osoby dobrze zarabiające, a nie niezamożne (dla których lepsze byłoby odliczenie od dochodu).

– Obecne twierdzenia Ministerstwa Finansów, że kryterium dochodowe pozwoli lepiej wykorzystać ulgę, są kontrowersyjne, ale wynikają z błędnie wprowadzonych rozwiązań pierwotnych – uważa Krzysztof Biernacki.

Komplikacja rozliczeń

Wprowadzenie dodatkowych parametrów dla ustalenia prawa do ulgi na dzieci, w tym kryterium dochodowego, z pewnością nie ułatwi rozliczeń z fiskusem, ale znacząco je skomplikuje.

904 zł wyniosło przeciętne odliczenie na jedno dziecko w PIT za 2010 rok

– Skutkiem tego może być uczynienie z tej najpopularniejszej ulgi kolejnego problemu dla podatników – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych w MDDP.

W jej ocenie system ulg podatkowych z zasady powinien być prosty, jeśli mają one rzeczywiście spełniać swoje zadanie.

– Podatnicy funkcjonujący w tych samych warunkach ekonomicznych powinni być traktowani jednakowo pod względem podatkowym, a wprowadzenie kryterium dochodowego będzie jednak wpływało na zróżnicowanie ich sytuacji – uważa Anna Misiak.

Z punktu widzenia państwa może się wydawać, że poprzez ulgę uzależnioną od kryterium dochodowego prościej będzie prowadzić redystrybucję dochodów i adresować pomoc do najbardziej potrzebujących bez angażowania systemu pomocy społecznej.

– Pytanie jest jednak takie, czy zasady ustalania prawa do ulgi będą na tyle proste, że nie przełożą się na większe obciążenie aparatu skarbowego w zakresie kontroli uprawnień do ulgi i nie uruchomią lawiny zapytań ze strony podatników co do jej stosowania – zastanawia się Anna Misiak.

Dodaje, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby przyznanie prawa do ulgi wyłącznie dla rodzin, które mają więcej niż jedno dziecko.

Inne formy wsparcia

Renata Kabas-Komorniczak, doradca podatkowy, partner w Rödl & Partner, jest zdania, że sama instytucja tzw. ulgi prorodzinnej nie jest najdoskonalszym rozwiązaniem systemu polskiego prawa podatkowego.

– W racjonalnym modelu, zasadniczą funkcją podatków jest funkcja fiskalna. Pozafiskalne cele, jeżeli już się pojawią, powinny służyć osobom faktycznie potrzebującym – mówi Renata Kabas-Komorniczak.

Przypomina, że ulga prorodzinna jest odliczana od podatku dochodowego dopiero po potrąceniu z niego składki zdrowotnej.

– Taka konstrukcja powoduje, że ci najmniej zarabiający nie korzystają z niej w ogóle bądź nie w pełni, mimo że ich potrzeby są znacznie większe niż osób, których podatek po odliczeniach pozwala na pełne odliczenie ulgi prorodzinnej – stwierdza ekspert z Rödl & Partner.

Najmniej zarabiający w praktyce nie mają już bowiem podatku wystarczającego do odliczenia całej kwoty ulgi, a wprowadzenie kryterium dochodowego tej sytuacji w żaden sposób nie zmieni.

Zdaniem naszej rozmówczyni dużo efektywniejszym rozwiązaniem byłoby np. przyznanie tej kwoty wprost przez starostę rodzinom faktycznie wymagającym wsparcia i pomocy finansowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • WSTYD(2012-02-06 16:47) Odpowiedz 00

  nie cenzurowć!!!

 • Asc(2012-02-06 17:35) Odpowiedz 00

  Ale ty jesteś pazerna Matko

 • Ojciec prać(2012-02-06 09:32) Odpowiedz 00

  Proponuję - w ramach polityki prorodzinnej - dowalić wszystkim rodzicom DODATKOWY PODATEK od posiadania dzieci (analogicznie do podatku od psów czy abonamentu RTV). A co się będziecie rozdrabniać ...

  Tylko potem proszę nie lamentować, że jest niż demograficzny ...

 • ola26(2012-02-06 12:26) Odpowiedz 00

  Oczywiście zapomnieli wyjaśnić jak w takim wypadku wygląda sytuacja samotnego rodzica z jednym dzieckiem. Czy niby ten samotny rodzic ma sobie "dorobić dzieci" żeby móc skorzystać z ulgi? Już nie wspomnę o tym, że w poprzednim artykule była porpozycja, o progu 85 tys na 1 rodzica. Czyli jak mozna porównywać dochody pełnej rodziny z dochodami samotnej matki/ojca gdy renta na dziecko wynosi 340 zł miesięcznie.

 • H(2012-02-06 14:48) Odpowiedz 00

  Kryterium dochodowe jest to wielkie zawracanie glowy wszystkim.
  Dlaczego nikt nie pisze, że placacy wysokie podatki obywatel raz w roku odliczał ulge na dziecko w wysokości 1100,-.
  Płacac co miesiąc zaliczki na podatek np. 4000,- czy 6000,-.
  kwoty te były przeznaczane na zasiłki rodzinne dla osób obcych, na szkoły, złobki itp.

 • WSTYD(2012-02-06 16:47) Odpowiedz 00

  kryterium dochodowe ponad 7 tys miesięcznie,kryterium dochodowe uprawniające opiekuna osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji od kwietnia 583 zł na osobę.POLSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ

 • BBBBEEEE(2012-02-06 16:49) Odpowiedz 00

  Kryterium dochodowe to tylko emeryci i renciści mają prawidłowo i rzetenie wyliczone-

 • xxx(2012-02-07 08:33) Odpowiedz 00

  w 100 % popieram zdanie Matki i nie jestem pazerna. Jak ktoś chce ulge w całości niech sie weźmie do roboty a nie ogląda na innych ze innym dają a mnie nie. Nikt wysokich dochodów nie ma za obijanie sie i picie kawek z sąsiadkami gdy mąż w robocie .

 • rita(2012-02-07 08:33) Odpowiedz 00

  Stosowanie kryteriów może jest niezgodne z konstytucją, ale te kryteria zostały wprowadzone już w pierwszym roku istnienia ulgi - więcej dostają ci, którzy dużo zarabiają, ubożsi dostają mniej. Podkreślił to już ekspert w artykule, mnóstwo rodzin (szczególnie wielodzietnych) nie może otrzymać w pełni przysługującej ulgi, bo po prostu brakuje im odprowadzonego podatku - teoretycznie powinni dostać kilka tysięcy zł, a praktycznie otrzymują ok. 2 tys.

 • matka(2012-02-06 17:15) Odpowiedz 00

  Popieram BBBBBBBBBBB poz.6 .Od siebie dodaję że jeśli budżet stać na ulgę prorodzinną to powinni z niej korzystać rodzice bez względu na wysokość dochodu i liczbę posiadanych dzieci.Stosowanie kryteriów jest w tym przypadku niezgodne z Konstytucją/nagradzanie wyuczonej biedy,karanie pracowitości ,zaradności/.Takie działania prowadzą do patologii.

 • szok(2012-02-08 09:28) Odpowiedz 00

  przestańmy się rozmnażać a państwo aoszczędzi

 • matka madziula nie biedna acz myslaca(2012-02-08 08:56) Odpowiedz 00

  I do wypowiedzi rity dodam ,że nie wynika to z ich obijactwa tylko niskich dochodów. Często są to ludzie ciezko pracujący zatrudnieni na najniższą krajową:) I to tym rodzicom 1000 zł rocznie na dziecko uratowalby tyłek a nie komuś kto wydaje na nie 5000 /mc. Oczywiście to nie jest temat który powinnam poruszać przy okazji ulg podatkowych bo to dotyczy poprostu ogromnego rozwarstwienia społecznego w naszym kraju. Tym należałoby się zająć. Bo trzeba sobie wreszcie zdać sprawe że ro bie zakupy u Tiffany'ego powinny napędzać gospodarkę a ziemniaki i chleb. Wtedy Tiffany też by się sprzedawał i to jeszcze lepiej bezrobocia by nie było i problemu ulg podatkowych też.

 • VON(2012-02-08 22:06) Odpowiedz 00

  Złodziejski ,zydowski rząd-zabierać pracowitym,podnosić podatki i ceny.SĘPY.
  Tak się dzieje,gdy żydostwo,medialna manipulacja i spekulacja bierze górę na Polskościa.
  Polacy,wstańcie z kolan,bo giniecie

 • Anastazja(2012-02-14 09:09) Odpowiedz 00

  Wszystko co obniża dochody bogatych jest nie zgodne z prawem.
  A biedny to nawet nie mówi, że jest biedny, bo się wstydzi.Nie może czesto odpisać ulgi na jedno dziecko nie mówiąć o drugim. Za to teraz bogaci porozliczają się z niepracującymi małżonkami i dostaną olbrzymie zwroty podatku. Pogoda dla bogaczy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama