Rodzinne domy dziecka przestaną mieć charakter instytucjonalny, co wyeliminuje wątpliwości odnośnie odliczania w PIT ulgi prorodzinnej.
Prawo do odliczania ulgi prorodzinnej przez opiekunów prawnych prowadzących rodzinne domy dziecka Ministerstwo Finansów potwierdziło w odpowiedzi na pytanie poselskie (nr 10300/11). Obecnie rodzinne domy dziecka mają status placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego. W konsekwencji traktowane są tak jak pozostałe całodobowe placówki, mimo że mają charakter bardziej rodzinny niż instytucjonalny. Powodowało to wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika jednak wyraźnie, że równoczesne pełnienie funkcji opiekuna prawnego i sprawowanie opieki nad dzieckiem w ramach prowadzonej przez opiekuna placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pozwala na dokonanie odliczenia. Tacy podatnicy mogą zatem spokojnie odliczać ulgę prorodzinną w PIT za 2011 r.
Natomiast już żadnych wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia ulgi przez opiekunów prawnych pełniących funkcję rodzinnych domów dziecka nie będzie po wejściu w życie od 1 stycznia 2012 r. ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149, poz. 887). Ustawa ta wprowadza nową formę pieczy zastępczej nad dzieckiem, tj. rodzinny dom dziecka, w charakterze analogicznym do obecnie funkcjonującej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej.
Oznacza to, że sprawowanie tej formy pieczy zastępczej będzie miało charakter indywidualny i następować będzie jako powierzenie dziecka konkretnej osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka na podstawie postanowienia sądu rodzinnego.