statystyki

Czy pracownik powinien zapłacić PIT od narzuconego mu pakietu ubezpieczeń w podróży

autor: Krzysztof Wiesław Żukowski, Lidia Rubińska24.09.2018, 10:48; Aktualizacja: 24.09.2018, 12:07
Jeżeli wartość polisy jest przychodem podatkowym, to trzeba będzie zapłacić także składki ZUS

Jeżeli wartość polisy jest przychodem podatkowym, to trzeba będzie zapłacić także składki ZUSźródło: ShutterStock

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce prowadzi oddział w Niemczech i w związku z tym często wysyła swoich pracowników w podróż służbową samolotem do Niemiec. Spółka wykupiła pracownikom na czas zagranicznej podróży polisę ubezpieczeniową. Pakiet ubezpieczeń obejmuje m.in. koszty leczenia za granicą, assistance i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, nieprzewidziane koszty podróży i akcji ratowniczej. Pracownik odbywający podróż nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Czy zakup polisy jest przychodem pracownika, od którego trzeba zapłacić podatek i składki ZUS?

Według par. 19 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej w razie zapadnięcia na chorobę podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów leczenia za granicą. Koszty te powinien pokryć pracodawca z własnych środków. Zatem fiskus uważa, że ubezpieczenie obejmujące niezbędne koszty leczenia pracownika za granicą, których celem jest zabezpieczenie się pracodawcy przed zwrotem tych kosztów z własnych pieniędzy, nie stanowi przychodu pracownika. Z kolei w przypadku, gdy pracodawca finansuje pracownikowi ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków za granicą, assistanse czy ubezpieczenie bagażu, stanowi ono przychód pracownika. Takie stanowisko potwierdza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 marca 2018 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.30.2018.3. AMN.

Gdy decyduje pracodawca

Fiskus uważa, że nawet jak pracodawca decyduje o wykupieniu ubezpieczenia NNW, assistance, OC, ubezpieczenia bagażu, a pracownik nie ma możliwości wyboru i rezygnacji z takiego ubezpieczenia, to po stronie pracownika powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), związany ze stosunkiem pracy. Zdaniem fiskusa pracodawca wysyłający pracownika w podróż służbową poza granice kraju nie ma obowiązku ponoszenia wydatków innych niż określone w par. 19 ww. rozporządzenia. Zatem wartość zapłaconej składki ubezpieczeniowej z tytułu ubezpieczenia bagażu, assistance, OC pracodawca ma obowiązek doliczyć do przychodów pracownika oraz obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy. Potwierdza to interpretacja dyrektora KIS z 22 marca 2017 r., nr 1462-IPPB4.4511.1357. 2016.2.MS1. Z kolei w innej interpretacji fiskus przyznał rację pracodawcy i stwierdził, że sfinansowanie polisy ubezpieczeniowej obejmującej m.in. pakiet ubezpieczeń OC, NNW, ubezpieczenie bagażu za granicą, nie skutkuje powstaniem przychodu u pracownika – interpretacja dyrektora KIS z 21 marca 2017, nr 2461-IBPB-2-2.4511.1143.2016.1.MMA.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Arek(2018-09-25 09:28) Zgłoś naruszenie 60

    Przepisy prawa powinny być jasno wytłumaczone wraz z odgórnymi interpretacjami podczas powstawania tych przepisów. Sytuacja gdy sądy orzekają w identycznej sprawie inny wyrok, jest NIEDOPUSZCZALNA. Prawo powinno być tak napisane, aby zminimalizować ilość pracy dla sądów, jest dokładnie odwrotnie.

    Odpowiedz
  • bronco(2018-09-26 10:39) Zgłoś naruszenie 20

    A co to jest pakiet ubezpieczeń? jaka z tego korzyść dla pracownika jeśli warunek wypłaty odszkodowania nie nastąpi? Pracownik ma przychód w postaci obietnicy wypłaty odszkodowania? Absurd...

    Odpowiedz
  • william (2018-09-24 18:38) Zgłoś naruszenie 02

    Dobry dzień dla Ciebie potrzebujących pieniędzy lub aby rozpocząć własną działalność gospodarczą skontaktuj się z nami, gdy udzielamy pożyczki tak niskie, jak 2% stopy procentowej dajemy również długi i krótki czas pożyczki na więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez e-mail (fundsservice0@gmail.com)        aby uzyskać pożyczkę zabezpieczoną

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane