statystyki

Działalność nierejestrowana to kłopot dla zlecającego

autor: Bożena Nowicka22.05.2018, 07:17; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:33
Czy umowa zlecenia zawarta z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną zobowiązuje płatnika do zakwalifikowania wypłacanych należności do przychodów z działalności wykonywanej osobiście?

Czy umowa zlecenia zawarta z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną zobowiązuje płatnika do zakwalifikowania wypłacanych należności do przychodów z działalności wykonywanej osobiście?źródło: ShutterStock

Nowa instytucja nastręcza przedsiębiorcom wielu praktycznych kłopotów. Nie wiadomo, jak rozliczać PIT, gdy usługi świadczone w ramach nierejestrowanej działalności są wykonywane na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Czy umowa zlecenia zawarta z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną zobowiązuje płatnika do zakwalifikowania wypłacanych należności do przychodów z działalności wykonywanej osobiście?

Zgodnie z dodanym art. 20 ust. 1ba ustawy o PIT, przychody z działalności nierejestrowanej stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9.

Od takich przychodów podatnik sam opłaca podatek dochodowy na koniec roku w swoim indywidualnym zeznaniu podatkowym. Zatem podmiot wypłacający należność za zakupione usługi i towary od osoby fizycznej, która prowadzi działalność nierejestrowaną nie pełni funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Ale czy na pewno?


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane