Orzecznictwo w prawie

16 października 2017 r.

Sąd zaznaczył, że w dokumentach planistycznych, takich jak programy i plany gospodarki odpadami, wymagana jest procedura udziału społeczeństwa

Zagrożone inwestycje w gospodarce odpadami16 października 2017 r.

Regiony, które nie przeprowadziły ponownych konsultacji społecznych wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO), mogą stracić miliony. Taki może być efekt orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

10 października 2017 r.

ETPC nie toleruje zakazów zgromadzeń motywowanych względami politycznymi. Przypomina, że jeżeli uczestnicy nie zachowują się agresywnie i nie używają przemocy, władze powinny wykazać się tolerancją dla demonstracji

Odmowa z powodów politycznych czy organizacyjnych?10 października 2017 r.

Gdzie może odbywać się zgromadzenie i czy utrudnienia w ruchu drogowym mogą uzasadniać brak zgody na demonstrację? Na te pytania odpowiedział Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie węgierskiej sprawy Zoltána Körtvélyessy’ego (skarga nr 58274/15). Körtvélyessy próbował zorganizować demonstrację pod więzieniem na ul. Venyige w Budapeszcie.

4 października 2017 r.

W orzecznictwie NSA także brakuje jednolitego stanowiska

Opłaty sądowe: NSA rozstrzygnie, czy przelew poszedł w terminie4 października 2017 r.

Czy wniesienie opłaty sądowej za pośrednictwem podmiotu innego niż bank lub Poczta Polska jest jednoznaczne z jej dokonaniem, czy następuje to dopiero w momencie, gdy pieniądze wpłyną na rachunek sądu? Nad tym pytaniem prawnym będzie się zastanawiać skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29 września 2017 r.

Miesięcznica smoleńska

Luka w nowym prawie? Pomimo miesięcznicy, można organizować zgromadzenia29 września 2017 r.

W ustawie o zgromadzeniach publicznych przewidziane zostały ograniczenia dla zgromadzeń organizowanych w trybie zwykłym. Jak wynika z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, przepisy te nie mogą mieć zastosowania do zgromadzeń organizowanych np. w trybie uproszczonym. Oznacza to, że wojewodowie nie powinni wydawać zakazów tak zgłaszanych demonstracji w sytuacji, gdy w tym samym czasie odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama