Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

12 lutego 2015 r.

1 rok pozbawienia wolności to maksymalna kara za znieważenie funkcjonariusza.

Znieważenie funkcjonariusza publicznego ścigane z urzędu? TK rozstrzygnie wątpliwości12 lutego 2015 r.

Innego zdania jest jednak Andrzej Seremet, prokurator generalny. W stanowisku przesłanym do TK wskazuje, że gdyby doszło do ograniczenia prawnokarnej ochrony instytucji państwowych lub samorządowych, pozamerytoryczne ataki na nie byłby częstsze. Podkreśla, że przedmiotem ochrony z art. 226 par. 1 k.k. jest przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie organów państwa, a dopiero w drugiej kolejności cześć funkcjonariusza.

12 stycznia 2015 r.

Krzysztof Jedlak szef Gazety Prawnej

Jedlak: Kodyfikacja i rehabilitacja12 stycznia 2015 r.

Zestawiliśmy niedawno najważniejsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE, które zapadły w 2014 r., oraz te, których należy się spodziewać w tym roku. Wniosek: dorobek judykatury w sprawach podatkowych jest imponujący (pod względem znaczenia niektórych rozstrzygnięć) i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. 

5 stycznia 2015 r.

Seremet: Trybunał nie powinien znów zajmować się ubojem5 stycznia 2015 r.

Umorzenia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku prof. Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, domaga się Andrzej Seremet, prokurator generalny. RPO zaskarżyła przepisy ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 856) w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej takiego uboju.

29 grudnia 2014 r.

Nieodpłatne świadczenia

Rok 2014 w podatkach: zobacz najważniejsze tegoroczne rozstrzygnięcia sądów i TK29 grudnia 2014 r.

Kończący się rok obfitował w ważne rozstrzygnięcia zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pozwoliły one zakończyć wiele ciągnących się latami sporów z fiskusem. Nieodpłatne świadczenia dla pracowników, dochody ukryte przed fiskusem i zasady rozliczania strat podatkowych. To najistotniejsze zagadnienia podatkowe, które doczekały się ostatecznych rozstrzygnięć w 2014 r. Przedstawiamy najważniejsze orzeczenia podatkowe mijających 12 miesięcy.

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama