Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

12 stycznia 2015 r.

Krzysztof Jedlak szef Gazety Prawnej

Jedlak: Kodyfikacja i rehabilitacja12 stycznia 2015 r.

Zestawiliśmy niedawno najważniejsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE, które zapadły w 2014 r., oraz te, których należy się spodziewać w tym roku. Wniosek: dorobek judykatury w sprawach podatkowych jest imponujący (pod względem znaczenia niektórych rozstrzygnięć) i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. 

5 stycznia 2015 r.

Seremet: Trybunał nie powinien znów zajmować się ubojem5 stycznia 2015 r.

Umorzenia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku prof. Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, domaga się Andrzej Seremet, prokurator generalny. RPO zaskarżyła przepisy ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 856) w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej takiego uboju.

29 grudnia 2014 r.

Nieodpłatne świadczenia

Rok 2014 w podatkach: zobacz najważniejsze tegoroczne rozstrzygnięcia sądów i TK29 grudnia 2014 r.

Kończący się rok obfitował w ważne rozstrzygnięcia zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pozwoliły one zakończyć wiele ciągnących się latami sporów z fiskusem. Nieodpłatne świadczenia dla pracowników, dochody ukryte przed fiskusem i zasady rozliczania strat podatkowych. To najistotniejsze zagadnienia podatkowe, które doczekały się ostatecznych rozstrzygnięć w 2014 r. Przedstawiamy najważniejsze orzeczenia podatkowe mijających 12 miesięcy.

16 grudnia 2014 r.

Trybunał uznał, że część z kwestionowanych przepisów wymaga rangi ustawowej.

TK: część zapisów rozporządzenia o kuratorach - niekonstytucyjna16 grudnia 2014 r.

Kilkanaście przepisów z wydanego w 2013 r. rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych zaskarżyła do TK Krajowa Rada Kuratorów (KRK). "Wykonawczy charakter rozporządzenia względem ustawy uniemożliwia regulowanie w nim kwestii, których w ogóle nie ma w ustawie" - mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Marek Kotlinowski. Dodał, że "bezwzględna wyłączność ustawy dotyczy spraw o istotnym znaczeniu z punktu widzenia praw i wolności człowieka i obywatela".

9 listopada 2014 r.

Budynek polskiego Sejmu

PG: zapis o immunitecie parlamentarnym jest zgodny z konstytucją9 listopada 2014 r.

W styczniu br. rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz wniosła, by TK zbadał, czy zapis ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora o tym, że immunitetem objęta jest "także inna działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu", stanowi nieuzasadnione rozszerzenie immunitetu w stosunku do konstytucji. Według RPO narusza to konstytucyjną zasadę równości.

4 listopada 2014 r.

Przepis odnosi się do umieszczania na znakach drogowych tabliczek z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych".

TK: Tabliczki z napisem "dotyczy także niepełnosprawnych" - wprowadzone z naruszeniem prawa4 listopada 2014 r.

Tabliczki umieszczane pod znakami zakazu ruchu lub postoju z napisem „dotyczy także niepełnosprawnych” można stosować tylko do końca czerwca przyszłego roku. Chyba, że do tego czasu Minister Infrastruktury znowelizuje rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r., nr 170, poz. 1393 ze zm.).

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama