Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego

19 czerwca 2017 r.

Podatniczka zwróciła uwagę, że ustawa o PIT odróżnia dochód z pracy od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej

Nieletni wspólnik rozlicza się z rodzicem19 czerwca 2017 r.

Sprawa dotyczyła matki, która chciała się rozliczać wspólnie z małoletnim dzieckiem. Syn nie pracował, nie otrzymywał stypendiów, nie czerpał dochodów z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku (wszystko to wykluczałoby wspólne rozliczenie). Wszedł jednak do spółki cywilnej na miejsce zmarłego ojca. Wspólniczką stała się również wdowa.

8 maja 2017 r.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustaw o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak rozliczyć wynajem auta po ostatnim wyroku NSA8 maja 2017 r.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2017 r., jeśli firma odpłatnie wynajmuje samochód pracownikom, aby mogli jeździć nim w celach prywatnych, to może odliczyć tylko 50 proc. podatku naliczonego przy jego zakupie i eksploatacji. Musi też odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od odpłatnego udostępnienia pojazdu. Z tych powodów eksperci uznają wyrok NSA za kontrowersyjny. To pierwsze niekorzystne rozstrzygnięcie sądu kasacyjnego w sprawie odliczenia 100 proc. VAT od samochodów firmowych.

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama