Rozporządzenie ma na celu dostosowanie Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do potrzeb, przed którymi prokuratura staje w związku z reformą Kodeksu postępowania karnego, która ma wejść w życie w lipcu 2015 r. Ministerstwo szacuje, że nowy kształt przepisów wywoła blisko trzykrotny wzrost liczby spraw prowadzonych przez prokuratury apelacyjne i ponad dwukrotny wzrost liczby spraw prowadzonych przez prokuratury okręgowe.

Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w regulaminie zostały przekazane do konsultacji w drugiej połowie listopada. MS od kilku tygodni zapowiadało korektę nowego regulaminu prokuratury, który we wrześniu, trzy dni przed końcem swego urzędowania, podpisał Marek Biernacki, poprzednik obecnego ministra Cezarego Grabarczyka. Korekty te - jak wówczas informowano - powstały we współpracy z PG.

"Rozporządzenie ma na względzie konieczność zapewnienia jak najlepszego wykorzystania możliwości, jakie dawać może regulamin w perspektywie efektywności zarządzania" - zapewnia resort.

Jak podało MS, w rozporządzeniu uwzględniono szereg uwag zgłoszonych w toku konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Zarazem wskazano, że "nie uległy zasadniczym zmianom" główne elementy projektu w stosunku do wersji przekazanej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Resort podał, że minister częściowo uwzględnił wnioski Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury (ZZPiPP) m.in. ze środowej uchwały związkowców. Przesunięto m.in. termin wejścia w życie regulaminu - z 1 na 14 stycznia 2015 r. - co pozwoli prokuratorom zapoznać się z nowym stanem prawnym przez dwa tygodnie nowego roku. Rozporządzenie ma zostać opublikowane 31 grudnia.

Według nowelizacji nowego regulaminu zmienić mają się m.in. kryteria przydzielania spraw prokuraturom poszczególnych szczebli. W pierwotnym projekcie zmiany nowego regulaminu podział kategorii spraw trafiających do poszczególnych szczebli prokuratur skorygowano na korzyść prokuratur okręgowych i apelacyjnych.

Taka zmiana spotkała się z krytyką przedstawicieli ZZPiPP. Ich zdaniem oznaczało to, że do prokuratur wyższych szczebli z prokuratur rejonowych trafi niewiele spraw - w prokuraturach rejonowych pozostaną sprawy trudne, a do okręgowych i apelacyjnych trafią te najprostsze, wymagające niewielkiego nakładu pracy.

Dlatego w podpisanej przez Grabarczyka zmianie nowego regulaminu rozszerzeniu ma też ulec właściwość rzeczowa prokuratur okręgowych. Na ten szczebel - zgodnie z postulatem prokuratorskich związkowców - trafiałyby też sprawy przestępstw ściganych karnie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także na mocy Prawa własności przemysłowej.

Na wniosek związkowców, którzy zgłosili to podczas konferencji uzgodnieniowej, zmienić ma się też zasada zapoznawania prokuratora nadzorującego z prowadzonymi na niższym szczeblu aktami sprawy karnej. Zapoznanie się z tymi aktami, aby uniknąć ich przewożenia, będzie dokonywane w prokuraturze, która prowadzi postepowanie. Zapoznanie ma też być możliwe poprzez dostęp do akt w wersji elektronicznej - przewidziano w rozporządzeniu.

Według przewodniczącego ZZPiPP prok. Jacka Skały wprowadzone zmiany są niewystarczające. "Rozszerzenie katalogu spraw, które mają prowadzić prokuratury okręgowe o sprawy z zakresu prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej nie doprowadzi do odciążenia prokuratur rejonowych. Według naszych szacunków pozbędą się one od około 0,5 proc. do 1 proc. spraw, zamiast kilkunastu procent zgodnie z treścią rozporządzenia przygotowanego przez poprzedniego ministra" - powiedział PAP w piątek Skała.

"Decyzję o naszych działaniach podejmiemy wkrótce. Z całą pewnością będziemy musieli zmierzyć się z nawoływaniami oddziałów związku o przeprowadzenie ostrzegawczej akcji protestacyjnej" - zaznaczył przewodniczący związku.