Jeżeli spółka komandytowo-akcyjna powstała ze spółki cywilnej, to przy sprzedaży jej akcji wspólnik odliczy jako koszt ich wartość nominalną wynikającą z planu przekształcenia – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Chodziło o przedsiębiorcę, który początkowo był wspólnikiem spółki cywilnej, ale gdy jej pozycja na rynku się umocniła, postanowił wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić ją w spółkę komandytowo-akcyjną. W wyniku tej operacji majątek spółki miał się nie zmienić. Po jej zakończeniu wszystkie akcje miały zostać sprzedane inwestorowi strategicznemu.
Wspólnik spytał izbę skarbową, jak przy sprzedaży akcji ma rozliczyć wydatki, które poniósł na ich nabycie. Sądził, że będą one kosztem podatkowym w kwocie ustalonej w planie przekształcenia, czyli według wartości bilansowej spółki na dzień przekształcenia, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Słowem – nominalna wartość akcji w SKA powstałych w wyniku utworzenia jej kapitału zakładowego z majątku spółki cywilnej.
Izba skarbowa była innego zdania. Wprawdzie powołała się na ten sam przepis, co przedsiębiorca, ale wyciągnęła z niego inne wnioski. Uznała, że w wyniku przekształcenia spółka cywilna nie zostanie zlikwidowana, a jedynie zmieniona zostanie forma prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników. Kosztem podatkowym przy zbyciu akcji będą zatem wydatki poniesione przez wspólnika na wkład do spółki cywilnej, a nie wartość bilansowa na dzień przekształcenia – stwierdziła izba.
Po stronie przedsiębiorcy stanęły jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd kasacyjny wyjaśnił, że w momencie sprzedaży akcji spółka cywilna nie będzie już istnieć, więc bez znaczenia będzie wartość wniesionych do niej wkładów. Kosztem podatkowym przedsiębiorcy będą więc wydatki, które poniósł on na nabycie akcji (cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.) w kwocie ustalonej w planie przekształcenia.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 22 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2329/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia