Przekazanie zysku na kapitał zapasowy jest równoznaczne z jego podziałem. Dlatego nie ma daniny przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową – potwierdził NSA.
Sąd dodał, że w świetle obowiązujących przepisów, tylko zysk niepodzielony może być opodatkowany.
Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która miała zostać przekształcona w komandytową. Problem polegał na tym, że posiadała ona, oprócz kapitału zakładowego, także kapitał zapasowy zgromadzony z zysków wypracowanych w latach poprzednich. Wspólnicy spytali więc Izbę Skarbową w Łodzi, czy przy przekształceniu będą musieli zapłacić podatek od wartości niepodzielonych zysków, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8.
Wskazywali, że pojęcie zysku niepodzielonego nie zostało zdefiniowane w ustawach podatkowych, a kodeks spółek handlowych posługuje się w sposób nie do końca jednoznaczny. Uważali, że przekazując zysk na kapitał zapasowy, dokonali jego podziału.
Dyrektor łódzkiej izby był jednak innego zdania. Stwierdził, że zyskiem podzielonym jest wyłącznie taki, który wypłacono wspólnikom w postaci dywidendy. Jeśli nie doszło do wypłaty, to zysk jest niepodzielony i trzeba od niego zapłacić podatek – wyjaśnił organ.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację spółce. Orzekł, że zysk niepodzielony to wyłącznie taki, co do którego wspólnicy nie podjęli żadnej decyzji. Natomiast przekazanie zysku na kapitał zapasowy bądź rezerwowy albo jego wypłata w formie dywidendy są równoznaczne z jego podziałem. W związku z tym przepis, na który powołał się dyrektor izby, nie może mieć w tym wypadku zastosowania, bo pozwala on na opodatkowanie wyłącznie zysku niepodzielonego – uznał WSA.
Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Aleksandra Dumas przypomniała, że problem ten był już wielokrotnie analizowany i doczekał się jednolitej linii orzeczniczej. Jako przykład wskazała wyroki NSA o sygn. akt II FSK 1079/12; II FSK 1771/12.
Ważne
Ministerstwo Finansów przeforsowało zmianę art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT i art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2015 r. podatkiem zostaną objęte także zyski zgromadzone na kapitałach zapasowym i rezerwowym
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 18 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 2369/12; II FSK 2490/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia